مسئولان مازندران به همراه کارشناسان زمین شناسی هرگونه فعالیت آتش‌فشانی در قله دماوند را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که فیلم منتشر شده در فضای مجازی وضعیت عادی در قله دماوند محسوب می‌شود که مردم منطقه با آن آشنا هستند.

كوه دماوند

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، کلیپی از قله دماوند صبح امروز چهارشنبه در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد بخاری از دهانه قله در حال خروج است. فردی که ظاهرا با تلفن همراهش این صحنه را فیلمبرداری کرده و زمان آن را هم امروز اعلام می‌کند، مدعی می‌شود که «گدازه»  از دهانه قله دماوند خارج می‌شود و نتیجه گیری می‌کند که آتشفشانی این قله فعال شده است.

 یونس حیدری بخشدار لاریجان ضمن تکذیب فعال شدن آتشفشان قله دماوند، گفت : هیچ تغییری در وضعیت قله دماوند ایجاد نشده است.

وی پس از مشاهده کلیپ منتشر شده در فضای مجازی، توضیح داد : آنچه که از دهانه قله دماوند خارج می‌شود، گدازه نیست، بلکه یک وضعیت عادی است که مردم محلی با آن آشنا هستند و در شرایط جوی که هوا صاف است، مشاهده می‌شود.

حیدری تاکید کرد : مشاهده اینگونه غبار در مناطق گوگردی امری عادی است و مردم لاریجان هم با آن بیگانه نیستند.

دماوند تحت نظارت قرار دارد

رییس سازمان زمین شناسی مازندران نیز هرگونه فعالیت آتشفشان  در قله دماوند را تکذیب کرد و گفت : هرگونه فعالیت و ایجاد تحول در وضعیت دماوند تحت نظر قرار دارد و تاکنون اطلاع جامع و مستندی در زمینه فعال شدن احتمالی آتشفشان وجود ندارد.

مهرزاد قنبرزاد افزود : انتشار فیلم در فضای مجازی مبنی با فعال شدن آتشفشان دماوند فاقد مبانی علمی است، چون فعال شدن آتشفشان دماوند نیازمند برخی فعل و انفعالات و تغییراتی است که باید طی شود در حالی که طی این مدت هیچ شواهدی مبنی بر این امر وجود نداشته است.

وی گفت : هرگونه فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند منجر به تغییرات اساسی و گسترده می‌شود که یکی از آنها تغییر وضعیت چشمه های اطراف است.

قنبرزاده تاکید کرد : خارج شدن بخار و گاز یا غبار به تنهایی از دهانه کوه دماوند و بدون ایجاد تغییرات دیگر در منطقه قطعا به معنای فعال شدن آتشفشان نیست.

 آتشفشان مواد مذاب دارد

   دکتر جلیل قلمقاش دانشیار پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور  پس  از دریافت کلیپ و مشاهده آن گفت : این مورد قطعا فعال شدن آتشفشان دوماند نیست.

 وی افزود :  در این فیلم که چندان هم واضح نیست، هیچ نشانه‌ای از مواد مذاب و فوران آن از دهانه آتشفشان وجود ندارد در نتیجه قابل اعتنا نیست.

دکتر قلمقاش اظهار داشت : گیرنده فیلم هیچ آشنایی با کلماتی مانند گدازه و فوران مواد مذاب آتشفشان ندارد و آنها را به صورت غیرتخصصی و عامیانه استفاده می‌کند. حتی ممکن است توده ابر مانندی که در راس قله دیده می شود هم مربوط به دماوند نباشد، ضمن اینکه در این فیلم هیچ پدیده واضحی وجود ندارد.

وی تاکید کرد : البته خارج شدن بخار از نوک قله دماوند موضوع تازه‌ای نیست و حجم آن نیز در فیلم منتشر شده به اندازه ای نیست که قابل توجه باشد.

این استاد دانشگاه با اظهار این که فیلم حتی می‌تواند مربوط به قله دماوند نباشد چون از وضوح لازم برای اثبات این که قله دماوند نشان داده می‌شود، برخوردار نیست، افزود : وقتی گدازه از یک منطقه آتشفشان خارج شود، بلافاصله مردم منطقه متوجه آن می شوند و رسانه‌ها در جریان قرار می‌گیرند و به خبر اول بین المللی تبدیل می‌شود،   چیزی که در این فیلم دیده نمی‌شود و آنچه که مسلم است حتی اگر قله دماوند باشد، وضعیتی که در فیلم نشان داده می شود برای مردم منطقه عادی است.

کد خبر 609755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار