شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد آلودگی هوای محیطی با ابتلا افراد به التهاب روماتیسمی مفاصل (آرتریت روماتوئید) مرتبط است.

دود سيگار

به گزارش همشهری آنلاین، مهر به نقل از مدیکال اکسپرس، نتایج یک مطالعه گسترده بر جمعیت زنان فرانسوی نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض دود سیگار در دوران کودکی یا بزرگسالی، خطر ابتلاء به آرتریت روماتوئید را افزایش می‌دهد. مطالعه دوم در ایتالیا نشان داد که آلودگی هوا نیز تأثیر مشابهی دارد.

آرتریت روماتوئید، یک بیماری خودایمنی التهابی است که باعث درد، تورم و سفتی مفاصل می‌شود. همچنین می‌تواند باعث خستگی شود و التهاب زمینه‌ای ممکن است سایر سیستم‌های بدن را تحت تأثیر قرار دهد. این بیماری در زنان بیشتر از مردان شایع است.

آرتروز شایع‌ترین بیماری مفاصل | افراد بالای ۵۰ سال مراقب باشند

این نتایج نشان می‌دهد که دود ناشی از سیگار کشیدن می‌تواند حداقل نسبت به آنتی ژن‌های درگیر در پاتوژن های دخیل در آرتروز مفصلی، خودایمنی ایجاد کند.

همچنین محققان نتیجه گرفتند که آلودگی هوای محیطی موجب واکنش ضعیف به درمان بیولوژیکی می‌شود. مداخلات برای کاهش انتشار احتراق سوخت‌های فسیلی ممکن است اثرات مفیدی بر میزان تأثیر درمان‌های بیولوژیک در افراد مبتلا به آرتروز التهابی داشته باشد.

کد خبر 609626

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار