معاون اداره کل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به تصویب و اجرایی شدن مرخصی زایمان زنان بیمه‌شده از ۶ به ۹ ماه، درباره جزئیات بهره‌مندی از این مصوبه توضیح داد.

زنان ـ مرخصی زایمان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، محمد بایندریان معاون اداره کل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: اگر مادری بخواهد از این مرخصی استفاده و غرامت ایام بارداری دریافت کند، لازم است به سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی https://eservices.tamin.ir مراجعه و در بخش امور بیمه‌شدگان/ درخواست مرخصی زایمان، مدارک خود را بارگذاری کند.

وی افزود: مدارک لازم شامل گواهی پزشک معالج، تصویر شناسنامه مادر و گواهی ولادت یا شناسنامه فرزند متولدشده است.

معاون اداره کل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به این‌که اگر مادری حین استفاده از مرخصی شش‌ماهه باشد و بخواهد تا ۹ ماه در مرخصی بماند باید چه اقداماتی انجام دهد و آیا لازم است مجدد گواهی پزشک دریافت و پروسه قبلی را طی کند، گفت: خیر، نیازی به اخذ مجدد گواهی پزشک و بارگذاری در سامانه خدمات غیرحضوری نیست.

بایندریان ادامه داد: برخی بانوان به علت شرایط کاری که دارند تمایلی ندارند از مرخصی ۹ ماهه استفاده کنند. اختیار در این باره با مادر است. اگر بانوی بیمه‌شده‌ای قصد داشته باشد مرخصی شش‌ماهه‌اش را تا ۹ ماه ادامه دهد باید به شعبه تامین اجتماعی خود مراجعه کند و در واحد امور بیمه‌شدگان درخواستی ارائه دهد تا غرامت ایام بارداری‌اش تا ۹ ماه اجرایی شود.

وی همچنین درباره روند اعتبارسنجی و استحقاق درمان این بیمه‌شدگان گفت: ما معمولا حق بیمه را علی‌الحساب می‌پردازیم و استحقاق درمان به صورت اتوماتیک لحاظ می‌شود. اگر استحقاق درمان برای شخصی که در مرخصی زایمان است لحاظ نشده باشد به این علت است که احتمالا واحد اجرایی ما پرداختی انجام نداده است. این فرد می‌تواند با مراجعه به شعبه تامین اجتماعی مشکل خود را مطرح کند تا رسیدگی شود.
 

کد خبر 608790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار