رئیس‌جمهور سابق آمریکا با هدف از دور خارج کردن مخالفانش، هدایت کارزار انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۰۲۲ حزب جمهوریخواه را در دست گرفته است.

ترامپ

همشهری- سمانه معظمی: یک‌سال مانده به انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا، جمهوریخواهان برای جبران شکست سنگین خود در سال گذشته، قصد دارند باز هم گوی و میدان را به دونالد ترامپ بسپارند. این روزها که جو بایدن با سفر به اروپا و حضور در نشست‌های مختلف در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفته، ترامپ مشغول سفرهای انتخاباتی و خبرسازی در داخل آمریکا است. رئیس‌جمهور سابق آمریکا سفر به ایالت‌های مختلف برای حمایت از نامزدهای انتخاباتی مورد تأیید خود را برای شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۲۲ آغاز کرده است. ازجمله قرار است ۵ تیر به اوهایو و ۱۲ تیر به فلوریدا سفر کند. ترامپ همچنین گفته که به دعوت فرماندار جمهوریخواه تگزاس، ۹ تیر از مرز آمریکا و مکزیک بازدید می‌کند. او در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت بایدن امن‌ترین و مستحکم‌ترین مرز در تاریخ آمریکا را از من تحویل گرفت، اما تنها در چند هفته بدترین بحران مرزی در تاریخ این کشور را رقم زد.» جمهوریخواهان در طول ماه‌های گذشته بارها سیاست‌های مرزی بایدن و لغو محدودیت‌های مهاجرتی را مورد انتقاد قرار داده‌اند.
 

نفوذ در حزب جمهوریخواه

رئیس‌جمهور سابق آمریکا هنوز نفوذ بالایی در حزب جمهوریخواه دارد. نظرسنجی ‌ماه گذشته رویترز نشان می‌دهد که ۵۳ درصد جمهوریخواهان ترامپ را «رئیس‌جمهور واقعی» می‌دانند و ۶۱ درصد هنوز معتقدند که در انتخابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ تقلب شده است. ارزیابی اخیر مؤسسه نظرسنجی نیل نیوهاوس نیز حاکی است که ۸۰ درصد جمهوریخواهان ترجیح می‌دهند فردی مثل ترامپ وارد رقابت‌های انتخاباتی شود.

استیو بنن، مشاور ارشد دونالد ترامپ که تنها چند ‌ماه بعد از ریاست‌جمهوری او برکنار شد، به نشریه آتلانتیک گفته است: «حزب جمهوریخواه فقط یک اسم است. بیشتر اعضای آن دیدگاه‌های پوپولیستی و ناسیونالیستی دارند و تحت نفوذ ترامپ هستند.»

اگر به وب‌سایت کمیته ملی جمهوریخواهان سنا سر بزنید، اجناس مختلفی با عکس ترامپ می‌بینید؛ ازجمله تی‌شرت ۱۸ دلاری که روی آن نوشته شده: «همچنان رئیس‌جمهور من هستی.» اما در بخش دیگر سایت، یک لینک برای کمک به کمپین سناتور لیزا مارکوفسکی وجود دارد. نماینده آلاسکا ازجمله جمهوریخواهانی بود که در دادگاه استیضاح ترامپ در زمستان سال گذشته به او رأی داد. رئیس‌جمهور سابق آمریکا وعده داده که تمام تلاش خود را برای شکست او در انتخابات امسال انجام می‌دهد. وب‌سایت نشریه آتلانتیک نوشته که مسلما جمهوریخواهان بعد از شکست سنگین در سال ۲۰۲۰، به نامزدهایی نیاز دارد که بتوانند در انتخابات سال ۲۰۲۲ پیروز شوند. اما به‌نظرمی‌رسد ستاره این حزب بیشتر دغدغه وفاداری هم‌حزبی‌هایش را دارد تا قابلیت پیروزی آنها. ترامپ قصد دارد تا نمایندگانی را که به استیضاح او رأی دادند یا از ادعایش مبنی بر تقلب در انتخابات حمایت نکردند، تنبیه کند و در مقابل، به آنها که از دعوایی که او به راه انداخت دفاع کردند، پاداش بدهد.
 

ریاست مجلس نمایندگان

یکی از سناریوهایی که درباره حرکت سیاسی بعدی رئیس‌جمهور سابق آمریکا در هفته‌های اخیر مطرح شده این است که او، رئیس مجلس نمایندگان شود. برای این منظور نیازی نیست که ترامپ برنده کرسی فلوریدا شود، تنها کافی است که اکثریت نمایندگان کنگره او را به‌عنوان رهبر انتخاب کنند. اما مشکل اینجاست که حتی اگر جمهوریخواهان بتوانند اکثریت مجلس نمایندگان را در دست بگیرند و ترامپ نقش رهبری آنها را بپذیرد، احتمالا دموکرات‌ها و همچنین برخی چهره‌های جمهوریخواه زیر بار انتخاب او به‌عنوان رئیس کنگره نروند. از سوی دیگر، بعید است کوین مک کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان اجازه بدهد ترامپ پستی را که نماینده کالیفرنیا سال‌ها برای به‌دست آوردن آن تلاش کرد از او بگیرد.

به اعتقاد بنن، جمهوریخواهان برای مقابله با بایدن برنامه دارند. آنها تصمیم دارند که ترامپ برای ۱۰۰ روز ریاست کنگره را برعهده بگیرد تا بتوانند طرح استیضاح بایدن را پیش ببرند. بعد از آن ترامپ برای شرکت در انتخابات ۲۰۲۴ کناره‌گیری می‌کند و پست خود را به مک کارتی تحویل می‌دهد.
 

آیا ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ شرکت می‌کند؟

به‌نظر می‌رسد ترامپ که به‌تازگی وارد ۷۵ سالگی شده هنوز تصمیم قطعی برای شرکت در انتخابات ۲۰۲۴  نگرفته است. برخی می‌گویند او با توجه به بالا رفتن سنش و چالش‌های قانونی زیادی که در رابطه با کسب‌وکار شخصی‌اش با آن روبه‌روست، بعید است که در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی شرکت کند؛ ازجمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا که گفته است: «من فکر نمی‌کنم ترامپ واقعا خودش را برنده انتخابات سال گذشته بداند. او می‌ترسد که اگر در انتخابات بعدی نامزد شود، نتواند روی شکست خود با داستانی که سال گذشته درباره دزدی انتخابات ساخت، سرپوش بگذارد.» سناتور مایک راوندز؛ جمهوریخواهی که در هر دو دادگاه استیضاخ ترامپ به نفع او رأی داد نیز همین نظر را دارد. به اعتقاد او، رئیس‌جمهور سابق آمریکا با پافشاری بر ادعای تقلب در انتخابات به اعتبار خود لطمه زد.

اما صحبت‌های ترامپ چیز دیگری را نشان می‌دهد. رئیس‌جمهور سابق آمریکا در طول ماه‌های گذشته بارها تکرار کرده که انتخابات را از او دزدیده‌اند و به نبرد ادامه خواهد داد. برخی نزدیکان ترامپ گفته‌اند که او از اظهارات اخیر ران دی سانتیس، فرماندار فلوریدا در مورد احتمال شرکت در انتخابات ۲۰۲۴ رنجیده است. ترامپ هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت که دی سانتیس هم مانند دیگران می‌تواند معاون احتمالی او در انتخابات ۲۰۲۴ باشد. برخی کارشناسان معتقدند که اگر ترامپ بتواند به پیروزی جمهوریخواهان در انتخابات سال آینده کمک کند، احتمال حضور او در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی بیشتر می‌شود.

کد خبر 608491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار