معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: هر کودک زیر ۱۸ سالی که کار کند و نتواند به کودکی و تحصیل خود بپردازد کودک کار قلمداد می‌شود.

كودك كار

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حبیب‌الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره تعریف کودکان کار چنین گفت: هر کودکی در زمانی که باید تحصیل کند و به کودکی‌اش بپردازد، اما مجبور به کار کردن باشد کودک کار محسوب می‌شود.

وی افزود: هر کودک زیر ۱۸ سالی که در فعالیتی شرکت کند و منجر به این شود که نتواند به کودکی و تحصیل خود بپردازد و توانایی‌ها و استعدادهای خود را به عملیات برساند او را کودک کار قلمداد می‌کنیم.

مسعودی فرید درباره اینکه کودکان باید با توجه به علایق خود شاگرد مغازه شوند یا به کاری که علاقه‌مندند روی آورند، تضیح داد: در تعاریف کودک کار و سازمان بین‌المللی کار این موضوع مطرح می‌شود که بعضی از کودکان در کنار پدر یا مادرشان مشغول به کار می‌شوند که این فعالیت به سلامت اجتماعی، جسمی و روانی آن‌ها آسیبی وارد نمی‌کند و جزء شغل‌های زیان‌آور نیست و کودک کار محسوب نمی‌شوند، اما به طور کلی زیر ۱۵ سال کار کودک ممنوع است. 

افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال اگر مجبور به کار باشند باید کار شایسته کودک باشد که تمام این قوانین در اسناد و مدارک بین‌المللی و داخل کشور موجود است.

نقش سازمان‌های نظارت‌کننده بر کار کودکان

وی تاکید کرد: افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال که مشغول به کار هستند، ابتدا باید تحت نظر سازمان‌های نظارت‌کننده کار که موضوع روابط کار را تنظیم می‌کنند، باشند و این افراد حتما باید بیمه شوند. نکته حائز اهمیت این است که کودک نباید در کاری مشغول باشد که به سلامت او آسیبی وارد شود. خیلی از مشاغل شرایط خطرناک دارند به عنوان مثال کارگاه‌هایی که تهویه مناسب ندارند یا کودکانی که با مواد آسیب‌رسان کار می‌کنند. بر اساس آمارها در سراسر دنیا، ۱۵۴ میلیون کودک کار وجود دارد که حدود ۶۴ میلیون کودک در شرایط خطرناک فعالیت می‌کنند.

هر کودکی که کار می‌کند نمی‌توان آن را به عنوان باند محسوب کرد

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره اینکه چند درصد از کودکان کار عضو باند هستند، گفت: بسیاری از کودکانی که کار می‌کنند به صورت گروهی، فامیلی یا خانواده‌ای هستند. کودکانی که از خارج از کشور وارد ایران شده‌اند و در چهارراه‌ها یکسری از آشناها و دوستان و اقوام خود را می‌بینند، در همان‌جا آن‌ها هم مشغول به کار می‌شوند.

وی افزود: اینکه عده‌ای به صورت باند به آن معنایی که کودکان را استثمار می‌کنند یا از خانواده، کودکان را کرایه می‌کنند، یا در دسته‌های ۱۰ یا ۱۵ نفری در جاهایی نگهداری و آن‌ها را مورد سوءاستفاده قرار می‌دهند، یا کسانی که در قاچاق کودکان از خارج به داخل کشور مشارکت دارند، از جمله موضوعاتی است که در جلسه‌های متعدد با نهادهای انتظامی و امنیتی پیگیری کردیم تا با افرادی که به صورت باندی فعالیت دارند به طور قاطع برخورد کنیم.

فرید گفت: هر کودکی که کار می‌کند نمی‌توان آن را به عنوان باند محسوب کرد. در سازمان سیاستی به عنوان رویکرد مدیریت مورد و توجه فردیت افراد داریم. به این معنا که مطالعه و بررسی مددکاری اجتماعی از خانواده کودک کار به عمل آوریم. ممکن است به علت فقر خانواده، یا زن سرپرست خانواده باشد، یا فردی بیمار یا معلول در خانه باشد یا فردی دارای اعتیاد باشد که کودک مجبور به کار کردن شود.

وی ادامه داد: ممکن است سرپرست خانواده کاملا سالم باشد ولی با آگاهی این که اگر در خیابان مشغول به کار شود دیگران به او کمک زیادی نمی‌کنند، کودکان خود را مجبور به کار کردن در خیابان‌ها می‌کنند تا با نگاه مهربان مردم پول بیشتری درآورند. برنامه و سیاست ما طی این چند سال این بود که حتما باید بررسی‌هایی از کودک، خانواده و مراقبان کودک انجام شود و برای هر خانواده کمک و مداخله جداگانه و مختص خودش را طراحی و اجرا کنیم.

کد خبر 607915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار