عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: زنان باردار و شیرده می توانند واکسن کرونا را تزریق کنند اما در نوع تزریق واکسن محدودیت دارند.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر مسعود مردانی عضو ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: اطلاعات کافی در زمینه ایمنی واکسن کرونا در زنان شیرده وجود ندارد. از آنجا که واکسن‌های کرونا زنده هستند، به نظر نمی‌رسد خطری برای نوزاد داشته باشند.

وی اظهار داشت: واکسن‌های سینوفارم،  کووکسین و اسپوتنیک به‌دلیل محدود بودن اطلاعات در شیردهی منع مصرف دارند و  از بین برندهای موجود در ایران واکسن آسترازانکا به‌صورت محدود در زنان شیرده تزریق شده است.

مردانی گفت: در صورتی که زنان شیرده در ریسک بالا برای ابتلا به کرونا قرار داشته باشند و ریسک فاکتور برای تشدید بیماری در آنها  وجود داشته باشد، با صلاحدید پزشک معالج می‌توانند واکسن استرازنکا را تزریق کنند و بعد از تزریق این واکسن نیازی به قطع شیردهی نیست.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: زنان باردار در مقایسه با سایر افراد در معرض خطر بیشتری برای بیماری کرونا قرار دارند و  زنان باردار مبتلا به کرونا ممکن است در مقایسه با سایر زنان باردار در معرض خطر بیشتر عواقب نامطلوب مانند زایمان زودرس باشند.

مردانی تصریح کرد: مطالعات محدودی در خصوص ایمنی واکسن کرونا در زنان باردر انجام شده، تصمیم‌گیری در این زمینه نیاز به هماهنگی پزشک معالج و زنان باردار دارد تا با در نظر گرفتن میزان شیوع بیماری کرونا در جامه ریسک ابتلا به بیماری و اطلاعات محدود در زمینه واکسیناسیون زنان باردار تصمیم گیری شود.

مردانی افزود: در صورتی که فرد واکسینه شده قصد بارداری داشته باشد نیازی به تاخیر در اقدام به بارداری وجود ندارد، شواهدی در رابطه با اینکه بارداری ریسک بروز  عارضه بعد از تزریق واکسن را به‌دنبال داشته باشد موجود نیست.

وی خاطرنشان کرد: لازم است موارد تزریق واکسن زنان باردار در سامانه سلامت مادران وزارت بهداشت ثبت شود تا دسترسی ثبت برای کارشناسان آسان باشد.

کد خبر 607766

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی