رضایی گفت: برخی از چتربازان در ۶ ماهه دوم سال ۹۸ پول‌هایشان را از بانک در آورده و سهام ارزان خریداری کردند و در نیمه اول سال ۹۹ سهامشان گران را فروختند، اینها یک‌شبه درآمد بادآورده کسب کردند اما بسیاری از مردم به خاک فلاکت نشستند.

محسن رضایی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محسن رضایی شامگاه دوشنبه در برنامه شبکه خبر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تاکنون کابینه‌تان را مشخص کرده‌اید گفت: کابینه بنده،  ترکیبی از جوانگرایی و تجربه گرایی خواهد بود. در این گروه جوانان بین ۳۵ تا ۴۵ سال قرار دارند و در بخش دیگر افراد تجربه هستند.  می‌خواهیم تجارب این افراد را به جوانان انتقال دهیم هم اکنون لیست نهایی مشخص نشده اما بخش اعظم کابینه مشخص شده است. 
وی در پاسخ پرسشی مبنی به اینکه تورم کشور پس از ۶ ماه از حضور شما در دولت چه میزان خواهد بود گفت: با بودجه‌ای که مجلس تدوین کرده و زمین سوخته‌ای که دولت در اختیار ما می‌گذارند کار بسیار سختی پیش رو داریم اما با برنامه‌ای که داریم بخشی از این تورم در دولت بنده کاسته می‌شود، تورم ۵ درصد و سال آینده ۷ تا ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌کند بر روی قیمت ثابتی قرار می‌گیرد. 
وی درخصوص برنامه‌اش درباره گرانی کشور گفت: عامل اصلی گران‌فروشی در کشور دولت است. یعنی دولت‌ها هنگامی با مشکل مواجه می‌شوند؛ از طریق بورس و یا از استقرار از بانک مرکزی دست در جیب مردم می‌کنند، دست دولت را از دخالت در این مراکز قطع خواهم کرد، این توانایی را من و کابینه هم داریم که بدون دست کردن در جیب مردم بودجه‌ام را تامین کنم. 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر راهکار گفت: راهکار اصلی تولید ملی است، در این راستا تولید ملی را توسعه می‌دهم. که اگر مالیات‌ها را کاهش دهیم درآمد به میزان کافی خواهیم داشت. اما هنگامی که تولید با رکود مواجه شود کاری نمی‌توان کرد. 
وی در خصوص فرار مالیاتی گفت:  ما هم اکنون ۹۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم و جالب اینجاست که همین افرادی که حاضر به پرداخت مالیات نیستند یارانه نیز دریافت می‌کنند، غارت اتفاق افتاده است. مواردی که در ایران اتفاق افتاده بی‌سابقه است. هنگامی که دولت این پول‌ها را از این مفت خورها و افرادی که یارانه حقشان نیست، بگیریم بسیاری از مشکلات کشور کم می‌شود و نیازی نیست دولت در جیب مردم دست کند. 
رضایی با اشاره به اینکه نرخ بیکاری در کشور بیش از ۱۰ درصد است گفت: بسیار بیشتر از این رقم است، بخش زیادی از افراد جامعه بی‌کار هستند و بسیاری از کارخانه‌ها تعطیل است و ۷۰ درصد کشور غیر مولد است. اگر که غیر از این بود که ترکیه و امارات جلو زده بودیم. از تمام ظرفیت کشور استفاده خواهیم کرد و اگر لازم شد نیروی کار از خارج می‌آوریم. در اروپا و آمریکا میزان بی‌کاری پایین است و حتی از نیروی کار دیگر کشورها استفاده می‌کنند. چطور در اردکان و میبد بی‌کاری به صفر رسیده است در دیگر نقاط این امر ممکن نیست؟  
وی افزود: از تمام ظرفیت تولید نفت، سرمایه‌گذاری و مدیریت اقتصادی برای رفع بی‌کار درست می‌کنیم. 

پرداخت وام مسکن با بازپرداخت 50 سال


رضایی در خصوص خانه دار شدن مردم گفت: یکی از جهش‌های اقتصادی در دولت من بحث مسکن خواهد بود هم اکنون تولید و ساخت مسکن کاهش یافته و این موضوع سبب افزایش قیمت مسکن شده است. همچنین نبود منابع برای خرید مسکن نیز یکی از مشکلات خانه دار شدن مردم کشور است. 
وی گفت:  یکی از برنامه‌های بنده این است که تولید مسکن را به بازار سرمایه و تقاضا برای مسکن را به بانک‌ها متصل خواهیم کرد. همه بانکها موظف به پرداخت وام مسکن خواهد بود و همچنین بانک‌ها با ۱۰ درصد آورده باید ۹۰ درصد هزینه مسکن را به متقاضیان پرداخت کنند. مدت بازپرداخت ۴۰ تا ۵۰ سال طول خواهد کشید و زمین رایگان در اختیار سازندگان قرار می‌دهیم. این مدل در اروپا و آمریکا است.  
رضایی درباره تشکیل هیات کارشناسی برای تحقق وعده نامزدها پس از یک سال از تشکیل دولت گفت: از این امر استقبال می‌کنم و کمک خواهیم کرد، البته ما این شکل کار را در مجمع تشخیص مصلحت نظام با عنوان جمع سپاری انجام داده‌ایم. 
وی درباره بازار سرمایه گفت: غصه بسیاری از مردم را می‌خورم که بسیاری از اموال‌شان را به امید دو برابر شدن فروختن و در بازار بورس سرمایه گذاری کردند اما زمین خوردند. بسیاری از مردم جهیزیه، تراکتور فروختند و در بورس سرمایه گذاری کردند اما دود شد و به هوا رفت. 

چتربازان یک‌شبه درآمد بادآورده کسب کردند

رضایی گفت:  البته برای همه این اتفاق نیفتاد برخی از چتربازان در ۶ ماهه دوم سال ۹۸ پول‌هایشان را از بانک در آورده و سهام ارزان خریداری کردند و در نیمه اول سال ۹۹ سهامشان گران را فروختند، اینها یکشبه درآمد بادآورده کسب کردند اما بسیاری از مردم به خاک فلاکت نشستند. 
وی با اشاره به این که بورس را احیا خواهد کرد گفت: بورس به تولید سرمایه گذاری متصل خواهد شد، بخشی از ضرر مردم با افزایش قیمت سهام‌ها جبران خواهد شد. همچنین طرح نجات بخشی از دیگر برنامه‌ام برای اقتصاد خواهد بود. 
وی در خصوص طرح نجات گفت: در این طرح به جبران مالباختگان در بورس توجه شده همچنین بیمه کردن بازار سرمایه بخشی دیگر از طرح نجات خواهد بود. 
رضای گفت:  جنس من از جنس مردم است و در سختی‌ها بزرگ شده‌ام، در دوران جنگ با مردم جنگ را پیش برده‌ایم. دولت بدون مردم هیچ کاری را نمی‌تواند انجام دهد. از اتاق‌های در بسته پاستور نمی‌توان کشور را اداره کرد تفاوت ما این است که به سمت مردم می‌رویم و از آن‌ها می‌خواهیم که به ما کمک کنند. 
رضایی گفت: سه ماهه پایانی سال ۹۹ با وجود شیوع کرونا بدون زدن واکسن از ۲۵ استان بازدید کردم و در برابر کرونا سینه سپر کردم. اگر سینه‌مان در برابر گرانی سپر نکنیم، چگونه مشکل گرانی حل می‌شود؟ دولت ما بیش از دیگر دولت‌ها مردمی خواهد بود. مثلا اگر امشب فردی نان شب نداشته باشد به گوش من، وزرا و یا مدیرکل‌ها از طریق فضای مجازی خواهد رسید. 
وی درباره مافیای واردات گفت: سال گذشته ۲۵ میلیارد دلار  قاچاق شد، البته برای دور زدن تحریم‌ها خوب است؛ اما این قاچاق در ایران محدود به سال‌های تحریم نبوده و بزرگترین سرکوب (چکش)  تولید ملی بوده است. دلارهای نفتی دولت دیگر چکش و ضربه به تولید ملی است. 
رضایی گفت: سیاست‌های ارزی دولت در این راستا باید اصلاح شود همچنین سیاست‌های بازار سرمایه نیز باید درست می‌شود آن موقع بسیاری از مشکلات برای تولید رفع خواهد شد موضوع دیگر که باید به آن توجه شود نظارت دقیق در گمرک‌ها کشور خواهد بود. 

کد خبر 607617

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی