سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اهدای خون نباید به‌صورت هیجانی و نقطه‌ای باشد. بلکه باید این فرهنگ در کشور به طور مستمر رواج داشته باشد.

اهدای خون

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه جامعه و جوانان و دانشجویان در این زمینه بسیار پیشقدم بوده و همواره داوطلب فعالیت‌های خیرخواهانه هستند، افزود:‌ اهدای خون یک کار خداپسندانه و فرهنگی بوده که نیاز است دانشجویان در زمینه آن پیشقدم شوند و به‌طور گسترده با پویش دانشجویی «اهدای خون، تداوم زندگی» همراه شوند.

وی پویش دانشجویی «اهدای خون، تداوم زندگی» را یک اقدام خیرخواهانه و موثر خواند و گفت: سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و سازمان انتقال خون ایران منعقد شد تا راهگشای فعالیت‌های خیرخواهانه در زمینه اهدای خون باشد. خوشبختانه این تفاهمنامه به نفع دانشجویان و سازمان انتقال خون ایران است و آینده خوبی را در این زمینه پیش‌بینی می‌کنیم.

لاری ادامه داد:  امروزه و با شیوع کرونا، ذخایر خونی کشور و همچنین همه‌جای دنیا کاهش یافته اما تلاش ما این است که این فرهنگ را جا بیندازیم تا ارزش اهدای خون در جامعه دانسته شود تا در سال‌های آتی با مشکلی در این زمینه مواجه نشویم.

بحرانی که کرونا در زمینه اهدای خون ایجاد کرد 

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران نیز گفت: شیوع کرونا در همه دنیا بحرانی را آفرید که با همه بحران‌های دیگر در جامعه متفاوت بود. این بحران در زمینه اهدای خون در تمام دنیا تاثیر گذاشت.

پیمان عشقی ادامه داد: در روزهای اول شیوع کرونا در جهان، اهدای خون تا حدود ۷۰ درصد کاهش پیدا کرد. در ایران نیز با کاهش ۳۰ درصدی همراه بودیم، اما بار دیگر این اقدام خیرخواهانه از سر گرفته شد. در حال حاضر اهدای خون در کشور ما نسبت به شرایط عادی حدود ۸ درصد کم شده است که نسبت به کشورهای منطقه وضعیت بسیاری خوبی داریم. چرا که همان طور که گفتم، در روزهای شیوع کرونا اهدای خون در کشورهای منطقه بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرد.

وی اظهار کرد: ۶۰ درصد اهداکنندگان خون در کشور ما افرادی هستند که به‌طور مستمر در سال خون اهدا می‌کنند. افرادی را که بیش از دوبار در سال اهدای خون انجام می‌دهند، اهداکنندگان مستمر می‌دانیم که متاسفانه جمعیت این‌ عزیزان رو به مسن‌تر شدن است. انتظار ما این است که دانشجویان، جوانان و زنان بیش از گذشته به این کار خیرخواهانه و عام‌المنفعه بپیوندند و از باورهای غلط در زمینه اهدای خون فاصله بگیرند.


کد خبر 607425

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار