معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: خانواده‌های دارای فرزندان چندقلو که جزء دهک‌های یک تا سه درآمدی هستند، مشمول حمایت‌های بهزیستی می‌شوند.

چندقلو

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حبیب‌الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی درباره حمایت‌های بهزیستی از خانواده‌هایی که دارای فرزندان چندقلو هستند، اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های جمعیتی کشور و توسعه روش‌ها و مراکز درمان ناباروری احتمال چند قلوزایی افزایش پیدا کرده است و با توجه به مسائل اقتصادی که در جامعه وجود دارد، باید حمایت‌های لازم از خانواده‌ها برای فرزندآوری و به ویژه برای خانواده‌هایی که فرزند چندقلو دارند، انجام شود.

او ادامه داد: خانواده‌های نیازمند بخشی از جمعیتی هستند که ما می‌توانیم به آن‌ها کمک کنیم و از چند سال قبل اعلام کردیم که خانواده‌هایی که دارای فرزند چندقلو هستند، مورد حمایت بهزیستی قرار می‌گیرند.

مسعودی فرید با اشاره به افزایش حمایت‌های سازمان بهزیستی نسبت به سال‌های گذشته از خانواده‌هایی که فرزند چندقلو دارند، تصریح کرد: بهزیستی تمام خانواده‌هایی را که فرزند سه قلو و بالاتر دارند، تحت پوشش قرار می‌دهد و مبلغ مستمری آن‌ها هم نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.

او درباره مبلغ مستمری که به خانواده‌های دارای فرزند چندقلو داده می‌شود، گفت: در ماه جاری یک خانواده پنج‌نفری یعنی پدر و مادری که فرزند سه قلو دارند، یک میلیون و 100 هزار تومان مستمری دریافت کردند و خانواده‌هایی که تعداد قل‌های بالاتری دارند هم به صورت دائم همین مبلغ را دریافت می‌کنند، اما حمایت‌های دیگری مثل تهیه شیر خشک و پوشاک هم از آن‌ها می‌شود. همه‌ این کمک‌ها بدون توجه به دهک درآمدی این خانواده‌ها انجام می‌شود.

توجه سازمان بهزیستی به دوقلوها

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ادامه داد: حمایت بهزیستی از خانواده‌هایی که فرزندان دوقلو دارند، مختص آن‌هایی است که در سه دهک پایین درآمدی قرار دارند و این کار به این شکل است که هر ماه آن‌ها را به‌روزرسانی می‌کنیم. به این معنا که اگر خانواده‌ای مثلا در ماه اردیبهشت به بهزیستی درخواست داد، بعد از بررسی‌های لازم آن‌ها در لیست مستمری‌بگیران قرار می‌گیرند.

مسعودی فرید افزود: دهک چهار تا هفت درآمدی که فرزند دوقلو دارند تحت پوشش مستمری قرار نمی‌گیرند، ولی کمک‌های موردی هرچند وقت یک بار به آن‌ها صورت می‌گیرد. دهک‌های بالاتر یعنی دهک ۸، ۹ و ۱۰ هم فعلا شامل حمایت سازمان بهزیستی نمی‌شوند.

او اظهار کرد: وقتی انتظار داریم نرخ باروری و نرخ رشد جمعیت افزایش پیدا کند باید حمایت‌های همگانی انجام شود. نهادهای بالادستی و سیاست‌گذار تمهیداتی برای حمایت از خانواده‌های فرزندآور انجام می‌دهند، اما حمایت‌های سازمان بهزیستی به صورت خاص و از خانواده‌هایی است که در دهک‌های پایین درآمدی هستند یا فرزند سه قلو به بالا دارند.

او در پاسخ به این سوال که این حمایت‌ها تا چه زمانی ادامه دارد، گفت: این حمایت‌ها تا پایان دوره هفت سالگی ادامه دارد، اما بهزیستی طرحی را در نظر دارد که این حمایت‌ها همچنان در سال‌های بعدی هم از خانواده‌ها ادامه پیدا کند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه بهزیستی به دنبال افزایش حمایت‌ها در زمینه‌های مختلف و در سنین بالاتر از چند قلوها است بیان کرد: امیدواریم که این طرح مورد موافقت هیات دولت و مجلس محترم شورای اسلامی قرار گیرد تا بتوان حمایت‌ها را تا سنین بالاتر ادامه ادامه داد.

مسعودی فرید تصریح کرد: برای استفاده از حمایت‌های سازمان بهزیستی خانواده‌ها باید به مراکز بهزیستی شهرستان یا مراکز مثبت زندگی در محل زندگی‌شان مراجعه کنند.
 

کد خبر 607139

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار