اسباب‌کشی در تهران به‌طور میانگین بین یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان هزینه دارد.

اسباب کشی

همشهری‌آنلاین - آوین آزادی: اگر مستأجر باشید احتمالا پیه اسباب‌کشی را بارها و بارها و بارها به تن‌ خود مالیدید. رنج بسته‌بندی و باز کردن دوباره وسایل و مصیبت خو گرفتن به محله جدید از یک سو و هزینه‌های سرسام‌آور اسباب‌کشی که حالا دیگر گاهی از حقوق یک‌ماه یک کارگر هم بیشتر می‌شود، از سوی دیگر جابه‌جایی را، سخت می‌کند.

حالا دیگر مثل گذشته البته لزومی ندارد که برای جابه‌جا کردن وسایل خود با وانت، نیسان و حتی کامیون به خیابان بروید یا با سختی شماره‌ای پیدا کنید. امروز اپلیکیشن‌های بسیاری برای اسباب‌کشی راه افتاده‌اند که تقریبا همه خدمات را ارائه می‌دهند تا با چند کلیک - البته گران‌تر از کف بازار- برای شما اسباب‌های‌تان را بکشند و به جای جدید ببرند.

اسباب‌کشی به‌طور کلی سه مرحله دارد که در هر مرحله شما در کشوری که با تورم ۳۶ درصدی دست و پنجه نرم می‌کند، ملزم به پرداخت مبالغ قابل توجهی می‌شوید. بسته‌بندی وسایل، کارگران برای کمک به جابه‌جایی و کرایه ماشین برای جابه‌جایی مراحل مهم این پروسه خسته‌کننده‌اند که جزئیات هزینه‌ای که احتمالا برای شما خواهند داشت، به قرار این گزارش در مجموع - بسته به مسافت، وسایل، تعداد طبقات مبدا و مقصد و...- بین یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومان - به‌طور میانگین- برآورد می‌شود.

میانگین هزینه کرایه ماشین
 ۵۰۰ هزار تومان 

کامیون، نیسان یا وانت؟ مسئله این است! اگر خانواده‌ای سه نفره یا بیشتر بخواهد اسباب‌کشی کند و در یک نوبت همه وسایل را از مبدا به مقصد برساند، احتمالا انتخاب کامیون برای این خانواده گزینه بهتری باشد. به‌خصوص اگر یخچال ساید بای ساید، گاز، ‌ماشین ظرفشویی و لباسشویی و دو دست مبل و کاناپه در وسایل این خانواده وجود داشته باشد.

بررسی‌های همشهری نشان می‌دهد برای جابه‌جایی بین دو نقطه پایتخت که چندان هم از همدیگر دور نیستند (حدودا ۱۵ کیلومتر) یک کامیون از شما بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان طلب خواهد کرد. توقف، تغییر مسیر و... هم البته روی قیمت نهایی مؤثر خواهد بود.

نیسان هم گزینه خوبی برای جابه‌جایی بار به شمار می‌رود. نیسان آبی (!) می‌تواند ۲ تُن بار را حمل کند. شرکت‌های حمل‌ونقل یک خاور مسقف برای جابه‌جایی اسباب و اثاثیه منزل درنظر می‌گیرند که می‌تواند بین ۳ تا ۶‌ تن بار را جابه‌جا کند.

یکی از شرکت‌های کوچک حمل‌ بار منزل، برای اجاره خاور حدود ۳۰۰ هزار تومان برای ۳ ساعت درنظر گرفته است. به ازای هر ساعت اضافه، یک‌سوم به این رقم اضافه می‌شود و از آنجا که بعید است کار اسباب‌کشی در ۳ ساعت تمام شود، باید دست‌کم یک‌ساعت اضافه‌کار را از قبل درنظر داشته باشیم.

میانگین کرایه یک وانت هم در شهری مانند تهران حدود ۱۵۰ هزار تومان برای ۳ ساعت برآورد می‌شود اما واقعیت این است که کمتر کسی می‌تواند از وانت برای جابه‌جایی استفاده کند.

دستمزد کارگر؛ طبقات همکف حداقل 
هر کارگر ۵۰ هزار تومان 

بسته به این که چند کارگر برای کمک به شما در اسباب‌کشی شرکت کنند، فرایند جابه‌جایی چقدر طول بکشد و مبدا و مقصد مجهز به آسانسور باشند یا نه، میزان هزینه شما فرق می‌کند. حداقل دستمزد هر کارگر حمل اثاثیه منزل، برای ماشین خاور اگر در طبقه همکف باشد ۵۰ هزار تومان خواهد بود.

دستمزد کارگر برای حمل اثاثیه منزل با ماشین خاور اگر در طبقه اول به بالا باشد افزایش پیدا می‌کند که بر این اساس در هر طبقه دستمزد کارگران بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

لازم است بدانید که اگر حمل اثاثیه منزل بیشتر از یک ساعت طول بکشد برای هر یک ساعت اضافه کاری دستمزد کارگران بین ۲۰ تا ۶۰ هزار تومان خواهد شد. براساس نرخ یکی از اپلیکیشن‌های باربری، اگر مبدا درطبقه دوم و مقصد در طبقه دوم باشد و شما به ۴ کارگر نیاز داشته باشید لازم است به ازای هر کارگر حدود ۹۵ هزار تومان برای ۳ ساعت هزینه کنید.

البته اگر شما وسایل بسیار سنگینی داشته باشید دستمزد هرکارگر تا ۱۳۰ هزار تومان هم افزایش پیدا می‌کند.

هزینه بیمه و بسته‌بندی وسایل
‌گزاف و گزنده!

شرکت‌های حمل‌ونقل بار و اثاثیه منزل، عموما خدمات بسته‌بندی هم به مشتریانشان ارائه می‌کنند. یک کارگر بسته‌بند بین ۱۰۰ تا گاهی حتی ۲۰۰ هزار تومان دستمزد دارد. این کارگر باید در مدت ۳‌ ساعت کل لوازم خانه را بسته‌بندی کند. اگر نتواند به ازای هر ساعت اضافه بین ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان هزینه اضافه روی دست‌تان می‌گذارد.

البته هزینه‌های بسته‌بندی صرفا به دستمزد کارگر بسته‌بند خلاصه نمی‌شود و باید مبلغ زیادی را برای خرید کارتن و محافظ وسایل شکننده کنار بگذارید که ممکن است این بخش- اگر در خانه کارتن و محافط به اندازه کافی نداشته باشید- حدود ۵۰۰ هزار تومان برای شما هزینه اضافی بتراشد.

اما اگر وسواس بیمه کردن وسایل داشته باشید، براساس نرخ‌های سال ۹۹ باید براساس هر یک میلیون تومان ارزش بارتان، ۲۵۰۰ تومان هم برای بیمه پرداخت کنید. و البته نباید فراموش کنید که وسایلی مانند گاوصندوق، یخچال فریزر سای‌بای‌ساید، پیانو، کتابخانه و بوفه سنگین، تردمیل و بوفه‌های بزرگ شیشه‌ای که به‌عنوان وسایل سنگین محسوب می‌شوند هزینه‌های حمل‌شان و حتی نرخ بیمه‌شان متفاوت خواهد بود.

کد خبر 606843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار