رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور از تحقیقات بروی واریته های جدید کرم ابریشم و تولید انبوه آن در سال ۱۴۰۱ در مرکز تحقیقات کرم ابریشم گیلان خبر داد.

ابریشم

عدیل سروی به همشهری آنلاین گفت: مرکز تحقیقات ابریشم در گیلان از چند سال گذشته بر روی واریته جدید کرم ابریشم درحال تحقیق و آزمایش است که سال آینده به تولید انبوه رسیده و با همکاری مراکز ترویج جهاد کشاورزی بین باغداران توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه یک سوم تولید ابریشم کشور در گیلان انجام می‌شود، از افزایش ۴ برابری تولید برگ توت اصلاح شده و توزیع آن بین باغداران نسبت به  ۱۵ سال اخیر خبر داد و گفت: امسال سهم گیلان ۲۸۰ هزار اصله نهال توت بود که امیدواریم در افزایش تولید کرم ابریشم تاثیر بسزایی داشته باشد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشوربا اشاره به اینکه توزیع تخم نوغان در سطح کشور از ۵ فروردین آغازشده از برداشت پیله در خراسان شمالی خبر داد و گفت: توزیع تخم نوغان در ۷ استان کشور همچنان ادامه دارد.

سروی اضافه کرد: امسال در حدود ۴۵ هزار جعبه تخم نوغان درکشور توزیع شد که از این میزان ۱۴ هزار و ۴۰۰  جعبه سهم گیلان شد. پیش بینی می‌کنیم امسال ۱۷۰۰ تن پیله تولید شود که نسبت به سال گذشته ۳ درصد افزایش خواهد داشت.

وی قیمت پیش بینی شده برای خرید هر کیلو تخم نوغان را از ۱۱۵ تا ۱۵۰ هزار تومان اعلام کرد.

 شهرستان‌های لنگرود، شفت، لاهیجان، فومن و صومعه سرا در گیلان بیشترین باغات توت و تولید پیله ابریشم را به خود اختصاص داده‌اند. در حال حاضر بیش از ۹  هزار خانوار در گیلان به پرورش کرم ابریشم مشغول هستند که سالانه حدود ۵۶۰ تن پیله ابریشم تولید می‌کنند. سال گذشته افزون بر ۱۶ هزار جعبه تخم نوغان در گیلان توزیع شد.

کد خبر 605209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی