آزادی مشروط یکی از اعضای مافیای سیسیل منجر به واکنش منفی در بین مردم و سیاستمداران ایتالیایی شد.

مافياي سيسيل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، «قاتل مردم»، یک مافیای اهل سیسیل، پس از ۲۵ سال زندان آزاد شد. جلیوانی بروسکا که با منفجر کردن یک بمب در سال ۱۹۹۲، قاضی جیووانی فالکونه را به قتل رسانده بود پس از ۲۵ سال زندان آزاد شد.

آزادی بروسکا، ۶۴ ساله، باعث ناراحتی و خشم بستگان کسانی شد که توسط او به قتل رسیده بودند. او چهار سال پس از حمله‌ مرگباری که منجر به کشته شدن فالکونه، همسرش و نیز سه پلیس گشت، دستگیر شد و اکنون به دلیل جدا شدن از مافیای سیسیل و به دلیل کمک به دادستانی برای سرکوب گروه مافیایی کوزا نوسترا آزاد شده است.

قتل فالکونه که دو ماه بعد توسط قاضی ضد مافیا، پائولو بورسلینو، دنبال شد یکی از مشهورترین اپیزودهای مبارزه طولانی و خشن ایتالیا علیه جرایم سازمان یافته بود. بروساکا، معروف به قاتل مردم، به نقش خود در بیش از ۱۰۰ قتل از جمله قتل غم‌انگیز پسر ۱۴ ساله یکی از خبرچین‌های مافیا اعتراف کرده است.

روزاریا کوستا، همسر یکی از پلیس‌هایی که در بمب‌گذاری فالکونه جان خود را از دست داد، به روزنامه  کورییره دلا سرا گفت همکاری بروسکا با دادستانی تنها برای استفاده از مزایای قانونی و نه به دلیل یک انتخاب شخصی و خیرخواهانه صورت گرفته است.ماریا فالکونه، خواهر قاضی فقید نیز ضمن ابراز ناراحتی از این آزادی به قانونی بودن حق خروج بروسکا از زندان اشاره کرد.

بروسکا، اطلاعات مربوط به چندین حمله مرگبار کوزا نوسترا را که در دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ انجام شده در اختیار بازپرس قرار داد و در دادگاه راجع به برخی عملیات‌های بمب‌گذاری شهادت داد. این همکاری منجر به آزادی مشروط چهارساله وی شد.

با وجود اینکه سیستم قضایی ایتالیا این اطلاعات را ارزشمند دانست اما چندین سیاستمدار ایتالیایی آزادی بروسکا را محکوم کردند. ماتئو سالوینی، رئیس پیش‌روی جناح راست گفت: «این عدالتی که شایسته ایتالیایی‌ها باشد، نیست.»

کد خبر 604923

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار