مقامهای بلاروس یکشنبه هواپیمای مسافربری «رایان ایر» را وادار به فرود اضطراری کرده و بعد یک روزنامه‌نگار مخالف را که در پرواز حضور داشت، بازداشت کردند. این اقدام با محکومیت اروپا و آمریکا روبرو شد.

هواپیمای بلاروس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا،  خبرگزاری رویترز نوشت:  این هواپیمای مسافربری که از آتن به مقصد لیتوانی پرواز میکرد، به طور ناگهانی به سمت مینسک، پایتخت بلاروس تغییر مسیر داد و یک جنگنده میگ-۲۹ دوره شوروی آن را اسکورت میکرد. پس از فرود، مقامها «رومان پروتاسویچ» را بازداشت کردند.   

خبرگزاری دلفی لیتوانی به نقل از یک مسافر گزارش داد، زمانی که پروتاسویچ متوجه شد که پرواز به سمت مینسک حرکت می‌کند، سرش را در میان دستانش گرفت و می‌لرزید. مقامهای اروپا این اقدام را به عنوان هواپیماربایی محکوم کردند. این خبرگزاری همچنین گزارش داد: «او گفت که من در اینجا حکم اعدام می‌گیرم.» رویترز صحت این گزارش را تایید نکرده است.

این روزنامه نگار ۲۶ ساله برای سرویس خبری آنلاین نکستا (NEXTA) مستقر در لهستان کار می‌کند که سال گذشته در زمان اعتراضات گسترده علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس تصاویری از این تجمع‌ها منتشر می‌کرد. در آن زمان کار برای رسانه‌های خارجی سخت بود و نکستا از طریق اپلیکیشن پیام رسان تلگرام کار می‌کرد.

پروتاسویچ که اکنون برای یک کانل تلگرامی دیگر به نام بلامووا (Belamova) کار می‌کند، در بلاروس به اتهام افراطگری تحت پیگرد است و متهم به سازماندهی شورش‌های گسترده و تحریک نفرت اجتماعی است، اتهاماتی که او نمیپذیرد.

اطلاعات وبسایت فلایت‌رادار۲۴ نشان می‌دهد که مسیر این هواپیما تنها دو دقیقه مانده به ورود به حریم هوایی لیتوانی تغییر کرد. این هواپیما پس از هفت ساعت توقف نهایتا پرواز کرد و در نهایت در ویلنیوس به زمین نشست. در آنجا اینگریدا سیمونیت، نخست وزیر لیتوانی منتظر بود تا مسافران را ببیند.

 در شرایطی که مقامهای اروپایی بلاروس را با اعمال تحریمهای جدید تهدید کردند، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا این فرود اجباری و بازداشت آن روزنامه نگار را  «اقدامی شوکه کننده» دانست و خواستار آزادی فوری پروتاسویچ شد و گفت دولت بایدن «برای گام‌های بعدی با متحدانمان هماهنگ می‌شود.»

لیتوانی که عضو اتحادیه اروپاست و محل سکونت پروتاسویچ به شمار می‌رود، خواستار واکنش اتحادیه اروپا و ناتو شد.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا گفت پروتاسویچ باید فوری آزاد شود و کسانی که مسوول هواپیماربایی رایان ایر هستند باید تحریم شوند. او همچنین گفت رهبران اتحادیه اروپا در نشست امروز دوشنبه درباره تدابیر لازم گفت‌وگو می‌کنند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در پیامی توییتری تاکید کرد که این واقعه جدی و خطرناک بود و نیازمند یک بررسی بین‌المللی است. سیمون کووینی، وزیر خارجه ایرلند که رایان ایر هم برای آنجاست، در پیامی توییتری نوشت: انفعال یا عدم تصمیم گیری اتحادیه اروپا از دید بلاروس یک ضعف خواهد بود.

گابریلیوس لندزبرگیس، وزیر خارجه لیتوانی گفت، درباره تغییر مسیر هواپیمای رایان ایر با فیلیپ ریکر، معاون وزیر خارجه آمریکا رایزنی کرده و خواستار واکنش قوی از جانب غرب شده است.

ایالات متحده در حال حاضر در کنار اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا حدود ۹۰ مقام بلاروسی را با توقیف دارایی و ممنوعیت مسافرتی محدود کرده است و این شامل لوکاشنکو هم میشود و این اقدامات به دنبال انتخابات اوت انجام شد که از دید مخالفان و غرب آلوده به تقلب شده بود.

کد خبر 603057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار