وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۴ میلیون نفر گروه هدف اول شامل افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب‌العلاج تا اوایل تیرماه، واکسن کرونا (هر دو دوز ) را دریافت خواهند کرد.

سعید نمکی وزیر بهداشت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، سعید نمکی وزیر بهداشت اظهار کرد: محموله واکسن جدید کرونا دیشب به کشورمان رسید و یک محموله بزرگ‌تر امشب می‌رسد. هفته آینده هم محموله دیگری می رسد. بنابراین می‌توانیم بگوییم که گروه هدف اول را که افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب العلاج هستند و تعدادشان حدود ۱۴ میلیون نفر است و عامل اصلی بستری و مرگ و میرند، تا اواخر خرداد و اوایل تیر واکسینه می کنیم و بعد سراغ بقیه گروه‌ها می رویم.

وی گفت: سامانه ثبت نام واکسن هم راه افتاده و برخی جوسازی ها که واکسن نمی‌آید، یا درست تزرق نمی شود و در بازار آزاد تزریق می شود، صددرصد کذب محض است.

تکلیف جاماندگان از واکسن چیست؟

نمکی گفت: در وزارت بهداشت می توانیم حتی در یک روستا یا یک شهرستان وضعیت واکسیناسیون را ببنیم که مثلا امروز چند نفر واکسن زدند و به چه کسانی زده شد. کد ملی فرد و کد واکسن را داریم. امکان سوءاستفاده نیست. ممکن است در اوایل کار برخی جاها واکسن را جابجا زده باشند که با متخلفان برخورد شدید داشتیم. پس خواهش می کنم به حرف‌های بی ربط گوش ندهید. ما امانتدار دقیقی برای حفظ بیت‌المال و دفاع از سلامت مردم هستیم.

وزیر بهداشت با بیان این که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶۲ هزار دوز واکسن در کشور تزریق شد که یک رکورد است و در روزهای آینده به رکوردهای بالاتری می رسیم، گفت: واکسیناسیون کرونا را برای همه گروه‌های هدف طبق سند ملی واکسیناسیون دنبال می کنیم. از مردم خواهش می کنیم هرگز درباره واکسن بدون اطلاعیه های رسمی به مرکزی مراجعه نکنند. ما گروه‌های سنی را با پیامک فراخوان می دهیم. افرادی که پرونده سلامت ندارند را هم راهنمایی می کنیم که چگونه ثبت نام کنند.

وی افزود: اگر کسی از واکسن جا ماند، به این معنی نیست که دیگر سهمیه واکسنش در اختیار او قرار نخواهد گرفت. گروه ۸۰سال به بالا را واکسن زدیم و الان هم ۷۵ سال به بالا شروع کرده ایم اما با شروع واکسیناسیون گروه های سنی پایین تر، افراد جامانده از واکسیناسیون می توانند به سامانه وزارت بهداشت مراجعه و ثبت نام کنند. سپس حتما برای واکسیناسیون با آنان تماس گرفته می شود. پس مطمئن باشید که هیچ فردی از واکسن جا نمی ماند.

پیک چهارم کرونا را مهار کردیم

وزیر بهداشت ادامه داد: از همه مردم و از جمله روحانیون و روحانیت اهل تسنن که در ایام ماه رمضان، مراسم عید فطر و نماز عید فطر توصیه های بهداشتی را رعایت کردند، واقعا تشکر می کنم.

وی افزود: کشور با ویروس انگلیسی و پیک ایجاد شده، یکی از سهمگین ترین امواج اپیدمی را با لطف و عنایت ویژه پروردگار و تلاش همکاران وزارت بهداشت پشت سر گذاشت. هیچ کشور مرفه و فقیری نبود که در هفته و ماه اول مشکل کمبود تخت بیمارستانی پیدا نکند اما در ایران دچار این مشکل نشدیم.

نمکی گفت: منحنی پیک چهارم کرونا در سراسر کشور سر به فرود آورده است. چند روش را برای مهار آن انتخاب کردیم. قبل از گرفتاری سراسری به همه استانها ابلاغ کردیم که بیمار غیر اورژانسی پذیرش نکنند. ۶۶ اکسیژن‌ساز هم در طی دو هفته به کل کشور ارسال کردیم و این مشکل هم بر طرف شد.

وی ادامه داد: کلینیک های بهداشتی هم فعال شدند و بیماران کمتر بدحال را فیلتر می کردند تا با گرفتن دارو و درمان سرپایی کارشان انجام شود و در بیمارستان بستری نشوند. ۱۵۰ هزار مریض دارو گرفتند و بستری نشدند و اگر این کار انجام نمی شود کل تختهای بیمارستانی که ۱۴۰ هزار تخت است، جوابگو نبود و با سرریز بیماران در بیمارستان‌ها مواجه می شدیم و اگر این تعداد را پذیرش می کردیم، مشکل سرریز در بیمارستان‌ها را پیدا می کردیم.

وزیر بهداشت ادامه اد: همان طور که قول داده بودم. هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی معطل نشد و علی رغم هولناکی این ویروس شرمنده مردم نشدیم.

وی گفت: در همه استانها مهار بیماری را به شکل گسترده داریم. امیدواریم در استانهایی که هنوز منحنی برای خم شدن به پایین مقاومت می کند، در روزهای آینده شاهد نزول قابل توجه منحنی کرونا باشیم. فعلا استانی که منحنی آن سر به فرود نگذاشته، نداریم. مگر مواردی که منحنی افقی شده است.

نمکی افزود: اگر به رنگ‌بندی کرونا در کشور توجه کنیم، می بینیم که روز ۳۱ فروردین ۳۰۱ شهر قرمز داشتیم و اکنون تعداد این شهرها به 3 شهر کاهش پیدا کرده و این دستاورد بی بدیلی است.

کد خبر 601441

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی