سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به کاهش تعداد شهرهای قرمز به ۳ گفت: در ایام تعطیلات عید فطر شاهد کاهش سفرها بودیم و ۱۶ درصد نسبت به سال قبل در همین ایام کاهش تردد داشتیم.

واکسن کرونا - سالمندان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز در حاشیه جلسه ستاد کرونا گفت: از مردم برای رعایت پروتکل‌ها در ماه رمضان، شب‌های احیا و نماز عید فطر ممنون هستم.

آغاز واکسیناسیون افراد ۷۵ سال به بالا | محموله جدید واکسن‌ کرونا فردا به ایران می‌رسد | اگر به فردی پیامک ارسال نشد چه کند؟

او گفت: امروز در جلسه مروری بر وضعیت بیماری در سطح دنیا و کشور داشتیم‌ همچنان متاسفانه کشور هندوستان میزان ابتلا و مرگ بالایی دارد و دردسر زیادی دارند. این ویروس جهش‌یافته هندی توانسته مانند ویروس جهش یافته انگلیسی تاخت و تاز کند و ضرورت دارد ما بیشتر هوشیار باشیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا مبادا گرفتار این ویروس شویم.

رئیسی افزود: مواردی که از ویروس جهش‌یافته در کشور پیدا شده، تحت کنترل است و استان‌ها جنوبی و شرقی باید  بیشتر باید رعایت کنند. استان سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان باید به شدت رعایت کنند که اقدامات خوب و به موقعی داشتند.

رئیسی تاکید کرد: در حال حاضر تعداد شهرهای قرمز به 3 شهر کاهش یافته است و از مردم قدردانی می‌کنیم که پروتکل‌ها را رعایت کردند و در ایام این تعطیلات هم شاهد کاهش سفرها بودیم و ۱۶ درصد نسبت به سال قبل در همبن ایام کاهش تردد داشتیم.

وی افزود: واکسیناسیون فاز اول که کادر بهداشت و درمان بودند، به پایان رسید و فاز دوم را آغاز کردیم و به خوبی رو به پایان است و از امروز واکسیناسیون ۷۵ سال به بالا آغاز شده و محموله جدید واکسن‌ هم فردا صبح به دستمان می‌رسد و بلافاصله توزیع خواهد شد.

رئیسی ادامه داد: برای گروه سنی ۷۵ سال به بالا واکسن به تعداد کافی خواهیم داشت وآنان واکسینه خواهند شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: افراد بالای ۸۵ سال که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند، می‌توانند بر اساس تماسی که با آنان برقرار می‌شود و بر اساس ثبت نام صورت‌گرفته برای دریافت واکسن مراجعه کنند. هر گروه سنی که اعلام می‌شود نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام نیست. اسامی افراد را در سامانه‌ها داریم و با آنان تماس می‌گیریم یا پیامک می‌زنیم تا برای دریافت واکسن به ما مراجعه کنند. اگر در مدت زمان مشخص برای واکسیناسیون اقدام نکنند سهمیه واکسن هیچکس نمی‌سوزد. پس نگران این موضوع نباشند.

وی افزود: زمانی که اعلام می‌کنیم چه گروه سنی به ما مراجعه کنند، اگر به فردی پیامک ارسال نشد یا با او تماس نگرفتیم فرد پس از یک هفته با مراجعه به سایت salamat.gov.ir اقدام به ثبت نام کند و شماره تلفن در دسترس و کد ملی فرد متقاضی را اعلام کند تا همکاران من ظرف ۴۸ ساعت با آنان تماس بگیرند و هیچگونه نیازی به مراجعه حضوری نیست‌.

رئیسی درباره کسانی که نقض قرنطینه می‌کنند، اظهار کرد: امروز قرار شد برای این افراد جریمه سنگینی در نظر گرفته شود. چون فرد کرونا مثبتی که قرنطینه را رعایت نمی‌کند، می‌تواند خیلی از افراد را آلوده کند.

وی با بیان اینکه روند بیماری به شکل کلی در کشور نزولی است، تصریح کرد: همه استان‌ها روند نزولی را آغاز کردند اما دو یا سه استان‌ هنوز نیاز به مراقبت بیشتری دارند. استان آذربایجان شرقی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیاز به دقت و رعایت بیشتری دارند.

به گفته وی خوشبختانه روند ورودی بیمارستانی و حوزه سرپایی کاهشی شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، تاکید کرد: امروز روز پایانی ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری است‌ و از همه کاندیداها و طرفداران آنان خواهش می‌کنم ضمن برگزاری انتخابات پرشور، مراقب شیوع و انتقال بیماری باشیم. هرگونه تجمع کنترل نشده در فضای بسته و با تراکم بالا و بدون و ماسک و تهویه باعث شیوع بیماری می‌شود و تا حد امکان باید از فضای باز استفاده، از برگزاری تجمعات جلوگیری و از فضای مجازی  و صدا و سیما برای تبلیغات استفاده کنیم. کشور در شرایط نسبتا پایداری قرار گرفته است و خدایی نکرده نباید این آرامش به هم بخورد یا موج بیماری شکل بگیرد.

کد خبر 601132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار