مهشید جوادی، بازیگر نقش مرضیه توفیقی‌مقدم در سریال «بچه‌مهندس ۴» درباره بازخوردهایی که از حضور در این سریال دریافت کرده است، گفت: بارها به من پیام دادند می‌خواهیم چادری شویم.

مهشید جوادی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل ازتسنیم، جواد جوادی بعد از کودکی و نوجوانی وارد دانشگاه شد و امروز علاوه بر دیگر شخصیت‌های سریال "بچه مهندس"، کاراکتر مرضیه توفیقی‌مقدم را هم همه می‌شناسند. سال گذشته جوانی، نخبگی و ماجرای کوادکوپتر در ماه رمضان ۱۳۹۹ اتفاقات جالبی را فراهم کرد و در ۱۴۰۰ ماجرای آرکیو ۱۷۰، ازدواج مرضیه و جوادی و عملیات نیروهای امنیتی و مقابله با دشمنان نخبگان و دانشمندان جمهوری اسلامی، مورد استقبال بیننده قرار گرفت.  

مهشید جوادی پیش از "بچه مهندس"، سال ۱۳۹۶ در سریال "آنام" جواد افشار دیده شد و نقش مارال را ایفا کرد. هنرمند جوانی که سال ۱۳۷۴ در شهر ارومیه چشم به جهان گشود و امروز بعد از دو فصل حضور در این سریال رمضانی، مردم با کاراکتر و ابعادِ هنرمندی او آشنایند. این خانم بازیگر قبل از ورود به دنیای تصویر، نمایش‌های قابل توجهی را روی صحنه اجرا کرد و این نقش سکوی پرتاب او به سمت موفقیت و مطرح‌ شدن شد.  

او اعتقاد دارد که عامل موفقیت این سریال از همان مرحله اول مخاطب‌شناسی بوده است یعنی هم کارگردان و هم نویسنده مخاطب‌شناس بوده‌اند. بازیگر نقش مرضیه درباره تغییر بازیگران در فصل چهارم "بچه مهندس" تأکید کرد که زمانی که مخاطب با یک بازیگر ارتباط می‌گیرد خواستار این است که در فصل بعد نیز در همان نقش او را ببیند. من گمان می‌کنم اگر در فصل قبل محمدرضا رهبری نقش جواد جوادی را ایفا می‌کرد و در این فصل روزبه حصاری، هیچ فرقی نمی‌کرد.

او در این خصوص که نقش مرضیه دارای چه جذابیتی بود که آن را ایفا کرد و قرارداد بست اظهار کرد: سال گذشته که با نقش مرضیه توفیقی مواجه شدم به جذابیت آن پی بردم و در پرداخت نیز توانستم نقش را به خوبی ایفا کنم؛ خوشبختانه من با این نقش به دلیل چالش‌هایی که دارد ارتباط گرفتم.

جوادی همچنین درباره ساخت فصل پنجم "بچه مهندس" خاطرنشان کرد: هنوز قطعی نشده که می‌خواهند فصل جدید این سریال را بسازند یا خیر.  همه اتفاقات برای حضورم در سریال بچه مهندس۳ بسیار سریع افتاد، اما اگر بار دیگر قرار باشد به من پیشنهاد شود که در چنین سریالی بازی کنم حتماً می‌پذیرم. خوشبختانه توانستم ارتباط خوبی با این کاراکتر برقرار کنم مرضیه برای من فرد غریبی نبود در عین حال راهنمایی اطرافیان سبب شد تا بتوانم در کار خود موفق‌تر عمل کنم و ارتباط خوبی با این نقش برقرار کنم.

"بچه مهندس۴" شب گذشته با اتفاقات مختلفی از جمله موفقیت آرکیو ۱۷۰، از بین رفتن باندِ سایه (معاندین سریال) و ازدواج جوادی و مرضیه به پایان رسید.  تهیه‌کننده سریال درباره نمایش RQ۱۷۰ واقعی در "بچه مهندس۴" گفته بود:  این RQ۱۷۰ که امروز مخاطبان شاهد آن در سریال تلویزیونی‌اند، همان RQ۱۷۰ آمریکایی است؛ بدون هیچ دخل و تصرفی. این همان پرنده‌ای است که نیروهای مخلص ما آن را به زمین نشاندند. هیچ تغییر و دگرگونی در ساختار آن ایجاد نشده و توسط عزیزان با مهندسی معکوس در خط تولید قرار گرفته است. برای اولین بار در یک سریال تلویزیونی مخاطبان شاهد RQ۱۷۰ واقعی‌اند.

در پایانِ سریال به سراغ مهشید جوادی بازیگر نقش مرضیه رفتیم که گفت‌وگوی جالب و قابل تأملی است؛ مشروح این مصاحبه را در ادامه بخوانید:

  •  بگذارید گفت‌وگو را با این سؤال آغاز کنیم؛ در اینستاگرام خیلی آدم با هیاهویی نشان ندادید. حتی بعد از بازی در نقش مرضیه هم همچون مارال "آنام"؛ هیچ‌وقت برای خودنمایی و دیده شدن در فضای مجازی اصطلاحاً شلوغ‌کاری نکردید؛ دلیل آن چه بود؟

در حقیقت از قبل یک‌مقدار برنامه‌ریزی شده بود، خودم را درگیر یکسری حواشی نکنم؛ اگر قرار است زمانی دیده شوم به واسطه کارم دیده شوم و نه به واسطه کارهای شخصی که در صفحه مجازی خصوصاً اینستاگرام اتفاق بیفتد. از قبل در ذهنم بود همچنین کاراکتری داشته باشم و به نظرمن آن چیزی که در متن قرار دارد از همه‌چیز برایم با ارزش‌تر است، آدم‌ها بر حسب تلاش‌هایی که برای زندگی‌شان می‌کنند به واسطه آن قدرشان را می‌دانند و اگر با یک سختی به مقطعی برسند قطعاً قدر آن را بیشتر می‌دانند.

  •  بسیاری این روزها این سؤال را در فضای مجازی پرسیده‌اند شما مرضیه را با پوشش چادر بازی کردید اما در این سریال برخلاف مجموعه‌های دیگر به اصالت خانم محجبه و چادری بی‌احترامی نشد. چرا که در برخی از سریال‌ها و فیلم‌ها شاهدیم که کاراکتر خانم چادری از ضعیف‌ترین اقشار جامعه و اصطلاحاً بدبخت‌ترین و حتی در سریالی خانم چادری را عقب‌مانده هم نشان دادند. اما اینجا مرضیه چادری با دانش، مقتدر و کاربلد است. چطور از پس این نقش برآمدید و آیا برای ایفای نقش باورپذیر از کسی الگو گرفتید؟ درباره این مسئله توضیح دهید.

بله همین‌طور است. طبق نوشته خودتان دیده‌ایم کاراکترهایی که چادری‌اند از اقشار ضعیف جامعه‌اند که در "بچه مهندس" خلاف آن ثابت شد. فکر می‌کنم نکته مثبتی است به خاطر اینکه پوشش یک چیز شخصی است. ممکن است در بهترین نقطه دنیا زندگی کند و ترجیح بدهد پوشش خودش را داشته باشد و ممکن است از اقشار ضعیف جامعه باشد اما پوشش چندان محجبه‌ای نداشته باشد.

به نظرمن خوب است که ما اختلاف نظرها را نشان دهیم؛ آدمی که این پوشش را دارد می‌تواند آدم موفقی باشد. مرضیه توفیقی‌مقدم یک نخبه است و از طرفی دختر رئیس دانشگاه است و بهترین شرایط ممکن یک دختر را در کشورمان دارد و ترجیح می‌دهد پوشش آن چادر باشد.

یکی از جذابیت‌هایی که اتفاقاً برای نقش مرضیه داشت شاید همین بود؛ آدمی نیست منفعل باشد و بسیار اکتیو و به روز بود. پوشش آن خللی در کار ایجاد نمی‌کند و اتفاقاً جزو جذابیت‌های این کاراکتر است و البته در واقع، شخصیتی چند منظوره و با کش و قوس که به بازیگر اجازه می‌داد تا بخش‌های مختلف آن را به رخِ مخاطب بکشد.  

  • بسیاری بارها از رفتارهای خاص مرضیه در تحویل نگرفتن جوادی و خیلی از اتفاقات، عصبانی شدند؛ به نظرتان آن‌قدر معطل کردن مخاطب برای دیدن سرانجام عقد و رسیدن جواد جوادی به مرضیه، کار اصولی است و این روند داستان و پرداخت، درست بود و یا اینکه می‌شد در قسمت‌های ابتدایی تکلیف این قصه روشن شود؟

سواد فیلمنامه‌ای به این شکل ندارم، اما به عنوان مخاطب به قصه نگاه می‌کنم اتفاقا چه اشکالی دارد مخاطب را در عطش بگذارد تا این جذابیت را برای او داشته باشد هر قسمت مشتاق باشد قسمت بعدی را هم ببیند چه اتفاقی قرار است بیفتد. آیا مرضیه و جواد به هم می‌رسند یا  دوباره اتفاقی می‌افتد مانع این قصه شود؟ جزو کسانی بودم که دوست داشتم آخرهای قصه به هم برسند و این اتفاق هم افتاد.

به نظر خودم جذابیت دارد و مخاطب قصه‌هایی را دنبال کند که هیجان داشته باشد و همه‌چیز به راحتی لو نرود. مگر اینکه گره دیگری باز شود و خیالم به عنوان بازیگر از این موضوع راحت شود و با گره دیگری مواجه شوم. گره اصلی "بچه مهندس" جواد و مرضیه بودند که ایجاب می‌کند مخاطب را تا قسمت آخر بکشانند تا بیننده اتفاقات و داستانک‌های دیگر باشند.  

  • برخی اعتقاد دارند موضوع تومور جوادی و نحوه برخورد آن و حتی جراحی و بقیه فرآیند آن می‌توانست باورپذیرتر باشد، به عنوان یکی از بازیگران اصلی و تأثیرگذار این سریال، به نظرشما همه چیز درست و استاندارد و باورپذیر پیش رفت؟

جواب این سؤال را نمی‌دانم. مخاطبین نظرات مختلفی داشته‌اند که به نظرمن با ارزش است؛ انتقادها و نظراتی مطرح شده که به جای خودش قابل احترام است. چون ما برای مخاطب هنرنمایی می‌کنیم و نمی‌توانیم نظر او را نادیده بگیریم؛ اما به نظرمن شاید استاندارد بود. اما نظری که درباره مرضیه داشته‌اند بازتاب‌های خوبی بوده است.

مرضیه توفیقی‌مقدم از فصل سوم اضافه شد در این دو فصل، مردم با بازتاب‌هایی که نشان دادند مرضیه را دوست داشتند و بازتاب‌های خوبی گرفتم که باعث خوشحالی است. نقدی نسبت به مرضیه ندیدم که اتفاقاً دوست دارم و استقبال می‌کنم نقد بشوم تا خودم را برای کارهای بعدی اصلاح کنم.

  •  بازتاب‌ها را چطور دیده‌اید و آیا به نظر شما قصه "بچه مهندس" برای فصل بعدی هم این ظرفیت را دارد و اگر بخواهد قصه دیگری داشته باشد به عنوان یکی از بازیگران اصلی سریال و حتی یک مخاطب خاص باید چطور پیش برود؛ آیا دوباره تم امنیتی داشته باشد و یا مردم بیشتر با فضای عاشقانه و اجتماعی سریال همذات‌پنداری می‌کنند؟

به نظرمن به طور کل کارهایی که چند فصل دارند و به عنوان سریال‌های دنباله‌دار تلویزیون شناخته می‌شوند، یک مقداری کارشان سخت و خطرناک است. چرا که دیده‌ایم سریال‌های موفق دنباله‌داری که یک فصل افت داشته‌اند و فصل بعدی سرپا شده‌اند و یا سریالی که در یک جایی دیگر ماندند و ادامه پیدا نکردند. این نوع آثار هم نمونه‌های داخلی دارند و هم خارجی؛ راجع به "بچه مهندس" تا به اینجا خوب پیش رفته و نمی‌توانم آینده را پیش‌بینی کنم؛ اگر فصل پنجم این سریال ساخته شود مخاطب را جذب می‌کند یا خیر.

 من فکر می‌کنم جواد جوادی و مرضیه تکلیف‌شان روشن شد و حالا اگر قرار است ادامه پیدا کند باید یکسری داستانک، اتفاقات و گره‌های جدید ایجاد کند؛ ممکن است برای مخاطب جذابیت پیدا کند اما به نظرمن الان خیالِ مخاطب راحت شده که در طول این دو فصل دنبال این بود که آیا جواد و مرضیه به هم می‌رسند و در فصل چهارم خیالِ مخاطب را راحت کردیم و جواد جوادی و مرضیه به هم رسیدند.  

  •  در جریان پخش سریال بارها شاهد گمانه‌زنی درباره سرنوشت کاراکترهای مختلف سریال خصوصاً "جواد جوادی" بودیم شما در فضای مجازی عمدتاً با چه سؤالاتی روبرو می‌شدید و اینکه نظر مردم درباره نقش مرضیه چه بود؟

نظر مردم درباره مرضیه را پاسخ دادم که عمدتاً از این نقش استقبال کردند و به بازی من هم لطف داشتند. اما چه سؤالاتی از ما می‌شود!؟ به هر حال کاراکتر جواد جوادی برای مردم محبوب است اما به واسطه ورود مرضیه توفیقی‌مقدم به زندگی "بچه مهندس" داستان، این کاراکتر هم میان مردم محبوب شد. از کامنت‌ها، نظرات مختلف و حتی مواجهه مردم در کوچه و خیابان، می‌توان به این نکته رسید.

برخی از کاراکترها را در آثار دیگر دیده‌ایم افراطی نشان می‌دهند متأسفانه مردم ممکن است از آن‌ها زده شوند. یکسری افراطی‌گری‌هایی که مرضیه نداشت و به یک تعادل رفتاری، کاراکتری و پوششی رسیده بود؛ این به جامعیت رسیدن این نقش، کمک کرد مردم حتی از چادر زده نشوند.

بارها برای من کامنت آمد که خانم جوادی، ما می‌خواهیم چادری شویم. خدا را شکر مردم مرضیه را دوست داشتند. یکسری قصه‌ها آن‌قدر افراطی نشان می‌دهند کاراکترهای مؤمن را طوری بازی می‌کنند که ممکن است مردم نسبت به آن‌ها دافعه داشته باشند و خوشبختانه مرضیه در یک تعادلی به سر می‌برد که خدا را شکر مردم دوست داشتند.  

  •  بسیاری تغییر برخی از بازیگران را عامل ضعفِ سریال عنوان کردند؛ شما هم چنین نظری داشتید؛ کار با احمد کاوری و بازیگران جدید سریال را چطور دیدید؟

نمی‌توان گفت تغییر بازیگران مخاطب را شوکه نمی‌کند که قطعاً این تأثیر را دارد؛ مخاطب با یک بازیگری انس گرفته و فرقی ندارد کدام بازیگر باشد اما به یکباره با بازیگر جدید مواجه می‌شود. محمدحسین رهبری در روزهای ابتدایی کار تحت فشار بود و خودش هم در گفت‌وگوهایش توضیح داد. از جایی به بعد مردم پذیرفتند و با او هم انس گرفتند.

اگر حتی فصل قبل بازیگر این فصل را داشتیم و این بازیگر فصل قبلی در این فصل بود، باز هم این اتفاق می‌افتاد. مخاطب مدتی با بازیگری انس گرفته و حالا بازیگر دیگری آمده، زمان می‌برد تا او را هم بپذیرد. خدا را شکر این اتفاق افتاد و من فکر می‌کنم با هدایت درست می‌توان با یکسری تغییرات هم مخاطب خودت را داشته باشی.

روایت مهشید جوادی از بازخوردهای بچه‌مهندس ۴ | بارها به من پیام دادند می‌خواهیم چادری شویم

  •  از کارهای جدید خودتان بگویید و اینکه اگر فصل دیگری هم سریال داشته باشد آیا کماکان در سریال حضور خواهید داشت؟

ساخت فصل پنجم فعلاً در حد صحبت است و چیزی معلوم نیست و هیج اطلاعی ندارم فصل بعدی ساخته می‌شود، یا اگر ساخته شود چه کسانی حضور دارند. یکسری پیشنهاد دارم راجع به آن‌ها فکر می‌کنم فعلاً آن‌ها هم در حد صحبت است و ترجیح می‌دهم مدت کوتاهی استراحت کنم. چرا که شبانه‌روزی و با دو گروه در این فصل کار کردیم و به شدت انرژی از ما گرفت. خیلی روزها و شب‌های سختی را پشت سر گذاشتیم امیدوارم مردم کم و کاستی‌ها را ببخشند و تشکر بابت این فصل که در کنار ما بودند و انرژی که از کامنت‌ها و نظرات مثبتی گرفتم.

کد خبر 600973

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار رادیو و تلویزیون

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha