دیپلمات‌هایی اروپایی که در مذاکرات احیای برجام در وین مشارکت دارند، در اظهاراتی به پیش‌برد روند آن پرداختند و گفتند مذاکرات در موقعیتی کلیدی قرار گرفته است.

مذاکرات وین

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، شبکه العربیه گزارش داد هم‌زمان با برقراری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، منابع اروپایی که در مذاکرات مشارکت دارند، گفتند «رایزنی‌ها درباره تحریم‌ها چیزی است که ایجاد یک گشایش در مذاکرات را به تاخیر می‌اندازد.» 

این منابع روز پنج‌شنبه به العربیه گفتند: ما به رسیدن به یک گشایش نزدیک نیستیم و وقتی گشایشی حاصل شود، مذاکرات پایان خواهد یافت.  

یکی از این منابع اروپایی مطرح کرد: به موقعیتی کلیدی در مذاکرات رسیده‌ایم. تعهدات هسته‌ای واضح هستند و در حال حاضر مشخص است که ایران باید چه کاری انجام دهد. 

او همچنین تایید کرد که رافائل گروسی (مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) برای بهره‌مندی سایرین از نظرات و تجربیات او در زمینه تعهدات هسته‌ای، به مشارکت در یکی از جلسات مذاکرات وین دعوت شده است. 

بر اساس این گزارش، اظهارات این دیپلمات‌ها در پی این مطرح می‌شود که مذاکرات میان اعضای کمیسیون مشترک برجام درباره احیای توافق هسته‌ای در وین و با حضور آمریکا در مقر مذاکرات در هفته‌های اخیر برگزار شده است. 

آمریکا و ایران تاکنون مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیمی نداشته‌اند و نمایندگان دولت آمریکا با نمایندگان سایر اعضای برجام در این زمینه رایزنی می‌کنند. 

اقدامات لازم برای احیای توافق هسته‌ای از طریق بازگشت دوجانبه تهران-واشنگتن به آن در دو کارگروه مجزا بررسی می‌شود که شامل بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی‌اش و لغو تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران است. این تحریم‌ها پس از خروج دولت پیشین آمریکا از توافق هسته‌ای علیه ایران اعمال یا بازگردانی شدند. 

ایران خواستار لغو تمامی تحریم‌های اعمال‌شده بر آن است و دولت آمریکا تاکنون بیان کرده آماده لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام است. 

کد خبر 600874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار