نماینده مردم تهران در مجلس دهم با برگزاری نشست خبری برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام داوطلبی کرد.

محمود صادقی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، محمود صادقی (نماینده مردم تهران در مجلس دهم) طی یک نشست خبری برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام داوطلبی کرد.

وی در این نشست خبری که در دفتر مرکزی انجمن اسلامی دانشگاهیان برگزار شد، گفت: ابتدا باید فاجعه افغانستان را تسلیت بگویم و امیدوارم با خشکاندن ریشه افراط‌گرایی دیگر شاهد چنین خشونت‌هایی نباشیم.

صادقی انتخابات را ارزشمندترین رهاورد انقلاب اسلامی عنوان کرد که با درهم پیچیدن یک نظام سلطنتی فردمحور حق حاکمیت ملی را به رسمیت شناخت و نظام جمهوری را با مشارکت عامه و رای مردم بنا نهاد.

این نماینده پیشین مجلس عنوان کرد: موسم انتخابات فرصتی است تا با استفاده از آن ضمن مرور دستاوردهای گذشته چشم‌انداز رویدادها را ترسیم کرد و داوطلبان با برنامه‌های خود نظر رای‌دهندگان را جلب می‌کنند.

صادقی یادآور شد: احساس ناامیدی در شمار جالب توجهی از آحاد جامعه وجود دارد و نخبگان دربند آسیب‌های اجتماعی هستند. معیشت دشوار مردم و ابرچالش‌ها گواه روشنی بر شرایط ساختار کنونی است.

صادقی خاطرنشان کرد: دولت باید با مدیریت چالش‌ها و بسیج امکانات کشور در جهت بهبود و اثرگذاری مثبت بر زندگی مردم تلاش کند و با نظام ساختار و عملکرد خود را شفاف، و با فساد مقابله کند.

وی تاکید کرد: دولت پاسخگو می‌تواند با اتکا به ملت قدرت ملی را احیا کند و موانع را از پیش رو بردارد و سایر قوا را وادار به پاسخگویی کند. دولت پاسخگو می‌تواند با جلب مشارکت مردم و رویکرد عدالت محوری وضعیت معیشتی مردم را بهبود بخشد و بر فقر فزاینده فائق بیاید و به همین دلایل داوطلب نامزدی انتخابات خواهم شد.

وی افزود: ما بر محور شعار دولت پاسخگو و شفافیت تلاش می کنیم و برنامه ما با اتکا به مبانی توسعه پایدارو متوازن افق ساز خواهد بود تا امید مردم را زنده کند.

 این داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در ادامه از سه رویکرد خود در انتخابات گفت و افزود: یک اصل بر مشارکت فعال و کاملا رقابتی خواهد بود. محور دوم صرفا با معرفی نامزد اصلاح طلب صورت می گیرد و هر نوع راهبردی که منتهی نامزد غیر اصلاح طلب باشد انجمن ما با آن راهکار همراه نخواهد بود .

این فعال سیاسی با بیان اینکه ما با جبهه اصلاحات حرکت می کنیم و تک روی نخواهیم داشت، اظهار داشت: ما با کاندیدای نهایی جبهه اصلاحات رقابت نمی کنیم و متعهد به مصوبات جبهه اصلاحات خواهیم ماند.

 این نماینده پیشین مجلس تصریح کرد: شعار ما شفافیت، عدالت است. کشور ما برغم پیشرفت های غیر قابل انکار در حوزه های مختلف از وضع مطلوبی برخوردار نیست و با چالش های مختلفی روبرو هستیم و با انتظارات برآمده از جمهوری اسلامی سازگاری ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه رفع تبعیض های ناروا و محو هرگونه استبداد و تامین آزادی سیاسی و احتماعی و پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه برای ایجاد رفاه و برطرف کردن محرومیت موفقیت زیادی نداشتیم.

صادقی اضافه کرد: با نگاهی به جایگاه ایده‌ال و مقایسه با اهداف توسعه پنج گانه وضعیت مطلوبی نداریم به طوری که در ١٠ شاخص بین‌المللی وضع متوسطی داریم.

وی با بیان اینکه برنامه انتخاباتی ما براساس الگوی توسعه پایدار و متوازن و الگوی حکمرانی خوب در بخش های مختلف طراحی شده است،گفت: در حوزه اقتصادی مثبت کردن رشد اقتصادی پایدار و همسو کردن این رشد با اهداف مندرج در برنامه و سیاست‌های ١٤٠٤ جزو برنامه‌های ما است. امیدواریم رشد اقتصادی با برنامه‌ریزی درست مثبت شود و به میانگین ٥ درصد برسد.

وی کاهش تورم و ثبات نسبی قیمت‌ها را از اهداف مهم این برنامه عنوان کرد و اشتغال پایدار و تقویت تولید ملی و کاهش واردات و تلاش برای اقتصاد بین‌المللی و شفاف‌سازی اقتصاد و برنامه جامع پیشگیری از فساد از دیگر وجوه برنامه‌های خود ذکر کرد.

 صادقی یادآور شد: در حوزه فرهنگی با تاکید بر هویت و به رسمیت شناختن تنوع فرهنگی و پرهیز از یک سبک زندگی را در نظر داریم و در سیاست داخلی تامین حقوق و آزادی شهروندی و تقویت احزاب و حمایت از مطبوعات و با طراحی ساختار دولت و تمرکز زدایی از کلانشهرها و اجرای سیاست های متناسب جمعیتی تلاش می کنیم در چارچوب الگوی توسعه پایدار به پایداری سیاسی کمک کنیم.

وی گفت: در حوزه سیاست خارجی توسعه روابط و تقویت آن فراروی سیاست‌های ما است و در کنار آن حفظ محیط زیست را مد نظر داریم و اجرای برنامه‌ها باید به حفظ ذخایر منجر شود.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: در حوزه سیاست خارجی مبتنی بر سیاست نه شرقی و نه غربی باید روابط متوازن با همه بلوک‌های قدرت داشته باشیم و از قابلیت‌های همه کشورها و با یک رویکرد تعاملی استفاده کنیم.

وی افزود: البته تحریم‌ها چالش‌هایی را ایجاد کرد و ظهور قدرت اقتصادی چین تاثیرات زیادی بر دنیا گذاشته مجموعه این عوامل ما را ناگزیر به ترجیح سیاست نگاه به شرق کرده که باید با گشایش تحریم‌ها از همه فرصت‌ها در همه دنیا استفاده کنیم و از ظرفیت‌های موجود در آسیا بهره ببریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: کار جبهه‌ای اقتضا دارد تا به نفع دیگر نامزد کنار بروم بنابراین اگر مجموعه نهاد اجماع‌ساز به این نتیجه برسد نامزد نهایی کیست به نفع او کنار می‌روم.

صادقی در پاسخ به پرسش ایرنا درباره گمانه‌زنی‌ها درخصوص نامزد اصلی بودن جهانگیری گفت: نامزد اصلی جبهه اصلاحات تعیین نشده و فعلا گفت‌وگو شده و تصمیم‌گیری با نامزد برتر در دو مرحله بعدی صورت می‌گیرد.

وی افزود: شاید برخی افراد که درباره آنها گمانه‌زنی می‌شود ثبت نام نکنند و بعد با شروع رقابت‌ها نهایتا از طریق نظرسنجی ملی و با مراجعه به آرای جبهه اصلاحات نامزد نهایی اصلاحات مشخص شود. اما اکنون هیچ نامزد اصلی وجود ندارد.

این فعال اصلاح‌طلب اظهار کرد: با اتخاذ یک سیاست رویکرد فعال و برخوردار از دیپلماسی کارامد می توان وزن دولت را در سیاست خارجی افزایش داد.

 وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده کشور در شرایط تنش نمی تواند به اهدافی دست یابد و باید هر چه زودتر تنش ها برطرف شود. برغم اینکه از توافق نامه برجام انتقاد شده اما رهبر انقلاب برای حفظ برجام تلاش زیادی کردند و با وجود فشار مجلس یازدهم ایشان این قضیه را مدیریت کردند.

صادقی ادامه داد: دولت آینده با اتکا به قدرت و اتحاد ملی می‌تواند وزن خود را در نظام تصمیم‌گیری کشور افزایش دهد.

این نماینده مجلس افزود: در حوزه زنان شاهد تبعیض‌هایی به ویژه در بخش اشتغال هستیم و باید نگاه مردسالارانه را اصلاح کنیم و هرگونه اصلاح باید از خود دولت شروع شود و اگر دولت عزم جدی اصلاحات داشته باشد می‌تواند موثر باشد و رئیس جمهوری نباید از عقدی که با مردم بسته سرباز زند.

صادقی با بیان اینکه در کابینه دولت باید زنان از سهم درخوری برخوردار شوند، افزود: رویکرد شایسته‌گزینی مبتنی بر فراخوان و تعیین معیارهای تخصص و پرهیز از فساد و سو استفاده و الزامات مالی است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری رفع تبعیض‌های قومی را از برنامه های خود عنوان کرد و افزود: باید سهم اقوام را در مدیریت کشور ادا کنیم.یک دولت پاسخگو با قدرت ملی می‌تواند این گفتمان را تغییر دهد و بازسازی در ساختار کشور ایجاد کند. 

وی تسریع در واکسیناسیون سراسری و اعطای وام های کم بهره و کمک به کسب و کارهایی که به دلیل کرونا اسیب دیدند را از دیگر برنامه های خود ذکر کرد و افزود: علاوه بر این بسته ویژه حمایتی از کادر پزشکی و درمانی و تجهیز ویژه بیمارستان ها از جمله برنامه های ویژه کروناست.

صادقی ادامه داد: همچنین برنامه مدیریت بحران آب و چابک سازی ساختار ریاست جمهوری و هیات دولت و وزارتخانه ها جزو برنامه های ما هست.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: دولت باید موازی کاری را کاهش دهد و انتظار داشته باشد تا این موازی کاری در سایر قوا کم شود. علاوه بر این باید به یک انسجام درونی بین اجزای کابینه برسیم.

وی ادامه داد: جایگاه معاون اول باید تقویت شود و سازمان برنامه بودجه احیا شود. در دولت پاسخگو برنامه ویژه برای تقویت وحدت ملی و عفو عمومی و بازگرداندن نیروهای مهاجرت کرده و برنامه برای گفت‌وگوی ملی جناح‌های مختلف و مناقشات حل نشده داریم.

صادقی با اشاره به رویکرد دولت در ارائه لایحه بودجه و شفاف‌سازی آن یادآور شد: دولت روحانی کار خوبی کرد و تا حد زیادی بودجه کشور را شفاف کرد و این امر با طرح مطالبات مردمی همراه شد.

کد خبر 600168

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی