یاهونیوز در گزارشی درباره ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران توسط دولت دونالد ترامپ، نوشت در این عملیات مأموران اسرائیل و منطقه کردستان عراق نیز همکاری کردند. 

سردار حاج قاسم سلیمانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، پایگاه خبری «یاهو نیوز» شامگاه شنبه در مطلبی به ارائه جزئیات بیشتری درباره عملیات ترور سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به دست نظامیان آمریکایی پرداخت. 

در این گزارش تفصیلی، به ابعاد همکاری‌های آمریکا با رژیم اسرائیل و مأموران امنیتی کردستان عراق اشاره شده و تصریح شده که این عملیات، بر وضعیت راهبردی دولت کنونی آمریکا به ریاست جو بایدن در منطقه طی سال‌های آینده اثرگذار خواهد بود. 

در ابتدای این مطلب که توسط جک مورفی و زک دورفمن نوشته شده، آمده است: «سه تیم از مأموران دلتا فورس در ژانویه گذشته از مکان‌های پنهان در فرودگاه بین‌المللی بغداد با دوربین‌های خود اطراف را زیر نظر داشتند و منتظر هدف خود بودند: قاسم سلیمانی، قدرتمندترین فرمانده نظامی ایران. آن‌ها با لباس‌های مبدل کارگران تعمیرات، در ساختمان‌های قدیمی یا وسایل نقلیه کنار جاده مخفی شده بودند.» 

این پایگاه خبری ادامه می‌دهد: «یک شب خنک و ابری بود و ضلع جنوب شرقی فرودگاه با اطلاعیه‌ای دیرهنگام [توسط آمریکایی‌ها] برای یک تمرین آموزشی نظامی بسته شده بود - یا البته به دولت عراق اینطور گفته شده بود - سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر دورتر از «منطقه ترور» مستقر کرده بودند. تک‌تیراندازی کردن در فاصله دور با عوامل محیطی مختلفی از جمله باد درگیر است… یکی از اعضای گروه مبارزه با تروریسم (CTG)، واحد ویژه کردستان عراق که ارتباطات عمیقی با [واحد] عملیات‌های ویژه آمریکا دارد، به آن‌ها کمک کرد تا شدت باد را از محدوده پایین اندازه بگیرند.» 

نویسندگان این مطلب توضیح دادند: «پرواز از مبدأ دمشق، سوریه، سرانجام پس از چند ساعت تأخیر و بعد از نیمه‌شب در سوم ژانویه ۲۰۲۰، [در فرودگاه بغداد] به زمین نشست. سه پهپاد آمریکایی بالای آن چرخ می‌زدند. هنگامی که هواپیما از باند به سمت قسمت بسته فرودگاه حرکت می‌کرد، یکی از مأموران کردستانی که لباس کارمندان فرودگاه را پوشیده بود، هواپیما را برای توقف روی آسفالت هدایت کرد. هنگامی که هدف از هواپیما خارج شد، مأموران امنیتی کردستانی (CTG) نیز که به‌عنوان کارکنان حمل چمدان تغییر قیافه داده بودند، در آنجا حضور داشتند تا او را شناسایی کنند. 

گروه ضدتروریسم منطقه کردستان عراق

[سردار شهید] سلیمانی تازه به فرودگاه بغداد رسیده بود. ژنرال ایرانی و همراهانش سوار دو خودرو شدند و به سمت منطقه ترور حرکت کردند، جایی که تک‌تیراندازان دلتا فورس در کمین بودند.» 

در ادامه این گزارش آمده است: «آن دو خودرو که در یکی از آن‌ها سلیمانی حضور داشت، برای خروج از فرودگاه وارد خیابان شدند. سه تیم تک‌تیرانداز دلتا فورس آماده بودند، ضامن‌های سلاح‌های بلند خود را آزاد کرده و انگشتان‌شان روی ماشه بود. بالای سر آن‌ها، سه پهپاد بود که درآسمان شب پرواز می‌کردند، دو فروند از آن‌ها به موشک‌های هِل‌فایر مجهز بودند. 

تصویب بودجه 15میلیارد دلاری برای حفاظت از طراحان ترور شهید سلیمانی | افشای جزئیات تازه از ترور

استفاده همزمان آمریکا از اسنایپر و پهپاد

به گفته یک مقام نظامی آمریکایی، در شش ساعت قبل از سوار شدن قاسم سلیمانی به هواپیما در دمشق، این ژنرال ایرانی سه بار تلفن همراه خود را عوض کرد. در تل‌آویو، رابطان فرماندهی عملیات ویژه مشترک آمریکا با همتایان اسرائیلی خود برای کمک به ردیابی الگوهای تلفن‌همراه سلیمانی همکاری کردند. اسرائیلی‌ها که به شماره‌های [سردار شهید] سلیمانی دسترسی داشتند، آن‌ها را در اختیار آمریکایی‌ها قرار دادند، که آن‌ها نیز سلیمانی و تلفن فعلی او را تا بغداد ردیابی کردند.» 

بر این اساس، سفارت اسرائیل در واشنگتن به سوالات در این باره هنوز پاسخ نداده است. 

این پایگاه خبری همچنین نوشت: «آن مقام نظامی آمریکایی می‌گوید اعضای واحد ارتش مخفی، معروف به گروه ضربت نارنجی نیز همان شب در بغداد در میدان حضور داشتند، تا به‌عنوان متخصصان اطلاعاتی سیگنال‌های بُرد نزدیک، برای بخش تاکتیکی عملیات به ردیابی دستگاه‌های الکترونیکی سلیمانی کمک کنند. 

همزمان با ورود آن دو خودرو به منطقه ترور، هدایت‌کنندگان پهپادها به سمت خودروها شلیک کردند. دو موشک هل‌فایر به خودروی حامل قاسم سلیمانی برخورد کردند… راننده خودرو دوم برای گریختن، بیشتر گاز داد. راننده قبل از اینکه تک‌تیرانداز دلتا فورس به سمت خودرو شلیک کند و مجبور به توقف شود، حدود ۹۰ متر حرکت کرد. در زمانی که خودرو نقلیه متوقف شد، سومین موشک هل‌فایر نیز به آن اصابت کرد.» 

به گفته مورفی و دورفمن، این مقاله بر اساس «مصاحبه با ۱۵ مقام کنونی و پیشین آمریکا است که جزئیات جدیدی را درباره ترور [سردار شهید] سلیمانی و ارزیابی‌های طولانی‌مدت دولت [دونالد] ترامپ در مورد ترور ژنرال ایرانی و سایر مقامات عالی‌رتبه ایرانی و گروه‌های تحت حمایت آن‌ها را افشا کردند.» این [اطلاعات]، عملیاتی را نشان می‌دهد که پیچیده‌تر از چیزی است که تصور می‌شد و دارای لیست بزرگ‌تری از افرادی است که اهداف احتمالی برای ترور بودند. 

نقشه‌ای که پامپئو کشید

آن‌ها نوشتند: «نقشه ترور این ژنرال ایرانی به اوایل دولت ترامپ برمی‌گردد. در مدتی نه‌چندان طولانی بعد از اینکه مایک پامپئو سکان هدایت سیا را در سال ۲۰۱۷ برپعهده گرفت، او گروهی از سران این سازمان را از جمله مرکز ماموریت‌های ضد تروریسم سیا و مرکز فعالیت‌های ویژه شبه نظامی آن، گردهم آورد.» 

یک مقام ارشد سابق سیا با بیان اینکه هدف از آن جلسه، بحث در مورد چگونگی ترور سردار شهید سلیمانی بود، توضیح داد: «مقامات سیا، که می‌خواستند حضور آمریکا را در چنین عملیات‌هایی پنهان کنند، برنامه‌های احتمالی مختلفی را برای ترور سلیمانی مورد بحث قرار دادند. در همان سال، پامپئو در جلسات شورای امنیت ملی [آمریکا] نیز موضوع ترور برترین نظامی ایران را به عنوان بخشی از استراتژی بالقوه، مطرح کرد. در آن زمان، دیگر مقامات شورای امنیت ملی، که برخی از آن‌ها نگران قانونی‌ بودن چنین اقداماتی بودند، با طرح مذکور که ارتش آمریکا را نیز دخالت می‌داد، مخالفت کردند.» 

همان مقام سابق سیا گفت: «با این حال، دیگران از رویکرد ستیزه‌جویانه جدید استقبال کردند. رویکرد «آسمان آبی» پامپئو در قبال ایران پس از دوران محدود [باراک] اوباما، در حال رها شدن بود. پامپئو در آن زمان گفت «اگر قانونی است، نگران نباشید. این یک مسئله برای وکلا خواهد بود.» مقامات سیا گفت‌وگوها را شدیداََ جدی می‌گرفتند زیرا می‌دانستند پامپئو چقدر به رئیس‌جمهور (ترامپ) نزدیک است. متعاقباً سیا برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را برای برای طرح‌های ترور مخفیانه [سردار شهید] سلیمانی انجام داد.» 

طبق این گزارش، نه پامپئو و نه سازمان جاسوسی سیا به سؤالات در این باره پاسخ ندادند. 

تصویب بودجه 15میلیارد دلاری برای حفاظت از طراحان ترور شهید سلیمانی | افشای جزئیات تازه از ترور

مایک پامپئو، یکی از عاملان اصلی ترور سردار سلیمانی

در ادامه این مطلب آمده است: «بحث در مورد ترور قاسم سلیمانی در کاخ سفید در تابستان ۲۰۱۸آغاز شد، تقریباً در همان زمان که دولت [آمریکا] به طور رسمی اعلام کرد از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌ها را دوباره به عنوان بخشی از استراتژی «فشار حداکثری» بر ایران اعمال می‌کند. اما در آن زمان، برنامه‌ریزان شورای امنیت ملی [آمریکا] به دنبال واحدهای عملیات ویژه پنتاگون و نه شبه‌نظامیان سیا یا گروه‌های نیابتی آن‌ها، تا این حمله را انجام دهند.» 

ویکتوریا کوتس، معاون وقت مشاور امنیت ملی آمریکا در امور خاورمیانه، در این‌باره می‌گوید: «هنوز هم از داخل وزارت دفاع مخالفت‌هایی در برابر این طرح می‌شد. رئیس‌جمهور (ترامپ) گزینه‌هایی می‌خواست اما همیشه توسط پنتاگون منصرف می‌شد. ترور [سردار شهید] سلیمانی یکی از آن‌ها بود، اما پنتاگون همیشه آن را مساوی با جنگ هسته‌ای می‌دانست و می‌گفت با واکنش روبه‌رو خواهد شد.» 

یاهونیوز با بیان اینکه اوضاع تا اواسط نوامبر سال ۲۰۱۹ روند جدی‌تری به خود گرفت، افزود: «با شروع تنش‌ها در سراسر منطقه، مقامات شورای امنیت ملی تماس‌هایی را از مافوق‌های خود دریافت کردند تا مطمئن شوند گزینه‌ها برای ترور سلیمانی در آن زمان مرتب باشند. ما [سردار شهید] سلیمانی را بسیار دقیق زیر نظر داشتیم و این احتمال وجود داشت که او به جایی سفر کند و اتفاقات بسیار بدی برای ایالات متحده بیفتد.» 

این پایگاه خبری نوشت: «گروه کوچکی از افراد دیگری به همراه کوتس، شامل رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی، مت پوتینگر معاون مشاور امنیت ملی، رابرت گرین‌وی مدیر ارشد خاورمیانه و برایان هوک نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه، کیت کلوگ مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور (مایک پانس)، کریس میلر مقام عالی ضد تروریسم در شورای امنیت ملی، نشست‌هایی را به‌طور متناوب آغاز کردند تا درمورد گزینه‌های احتمالی ترور ژنرال ایرانی گفت‌وگو کنند. مقامات ارشد دولت سابق می‌گویند این برنامه‌ها پس از حمله موشکی توسط گروه‌های حامی ایران که به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در شمال عراق در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ منجر شد، به میز ترامپ ارسال گردید.» 

یک مقام نظامی فعلی و یک مقام دولت سابق آمریکا در این باره می‌گویند: «مقامات مرکز فرماندهی عملیات ویژه مشترک برای ترور قاسم سلیمانی چهار گزینه به مقامات شورای امنیت ملی دادند: آن‌ها می‌توانستند از یک تک‌تیرانداز از فاصله دور استفاده کنند یا برای حمله به خودرو وی یک تیم تاکتیکی را در میدان به‌کار بگیرند، با استفاده از یک وسیله منفجره کارگذاشته کنار جاده انفجار ایجاد کنند یا یک حمله هوایی برای ترور وی ترتیب دهند. مقامات آمریکایی بر سر گزینه حمله هوایی به سرعت توافق کردند و باعث تعجب کسانی شدند که در فرماندهی عملیات ویژه مشترک مسئولیت داشتند. سوالات درباره محل ترور کردن سلیمانی - در عراق یا هرجای دیگر منطقه - بیشتر از مباحثات درباره بهترین راه برای انجام این کار زمان گرفت. برخی مقامات سیا اگرچه اساساً از ایده ترور سلیمانی حمایت می‌کردند اما نگران واکنش گسترده‌تر ایران بودند.» 

بر اساس این گزارش، فرماندهی عملیات ویژه آمریکا از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرده است. 

اعتراف مقام‌های آمریکایی؛ دولت ترامپ در پی تنش‌زایی با ایران بود

یک مقام سابق سیا به یاهونیوز گفت: «برخی مقامات سیا معتقد بودند دولت در تلاش است که تنش‌زایی جدیدی را بر ایران تحمیل کند، که سپس این امر باعث می‌شود آمریکا بتواند حتی با شدت بیشتری علیه تهران اقدام کند.» 

کریستوفر میلر، سرپرست سابق وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید: «حتی اگر هدف تنش‌زایی نیز نبود اما در واقع عملیات بسیار بلند جاه‌طلبانه‌تر از ترور یک ژنرال بود. یک لیست کامل از افرادی که ارتش آمریکا برنامه‌هایی برای کشتن آن‌ها را طراحی کرده بود، وجود داشت.» میلر به یاهونیوز گفت از تعداد دقیق عوامل ارشد نظامی و اطلاعاتی ایرانی که عصر همان روز به‌عنوان هدف ترور بودند، بی‌اطلاع است. 

نگارندگان این مطلب در ادامه آوردند: «یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا افشا کرد در شب ترور [سردار شهید] سلیمانی، گزینه‌های دیگری در حال بررسی و اقدام بود اما سیال بودن وضعیت باعث شد لیست دقیق اهداف در طول عصر تغییر کند. چند مقام آمریکایی گفتند در واقع این کشور در شب ترور قاسم سلیمانی، تلاش کرد عبدالرضا شهلایی فرمانده ارشد نیروی قدس در یمن را نیز ترور کند.» 

این گزارش به هویت مقامات آمریکایی که این ادعا را مطرح کردند اشاره‌ای نکرده است. 

یک مقام نظامی آمریکایی در این‌باره مدعی شد: «شهلایی تنها هدف دیگر در آن شب نبود. کماندوهای آمریکایی همچنین دو عملیات جداگانه برای ترور یا ربودن [افرادی از] نیروهای الحشد الشعبی در عراق انجام دادند که در جریان آن یک نفر را اسیر کرده ولی دیگری موفق به فرار از چنگ مأموران آمریکایی شد. اهداف متعددی نیز قرار بود آن شب در سوریه هدف قرار بگیرند اما به دلایل نامعلومی این برنامه لغو شد.» 

در ادامه این مطلب به نقل از مقام‌های ارشد سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) آمده است که این سازمان و آژانس امنیت ملی آمریکا طی سال‌های گذشته تقریبا «چند صد میلیون دلار» روی برنامه‌های تحقیقاتی خرج کردند تا بتوانند با ردیابی دستگاه‌های الکترونیک و وسایل ارتباطی ایرانی‌ها، مکالمات و صحبت‌های سردار شهید سلیمانی را شنود و ضبط کنند. با این حال این مقامات توضیح ندادند که آیا این هزینه‌های هنگفت نهایتاََ به هدف رسید یا خیر. بر این اساس، آژانس امنیت ملی آمریکا نیز از پاسخ دادن به سوالات درباره این برنامه خودداری کرده است. 

یاهونیوز با افشای جزئیات بیشتری از اقدامات آمریکایی‌ها پیش از ترور فرمانده شهید نیروی قدس، نوشت: «در اواخر دسامبر ۲۰۱۹، مأموران دلتا فورس و سایر اعضای عملیات ویژه ورود ناشناس به بغداد را در گروه‌های کوچک آغاز کردند. عاملان کردستانی (عراق) نیز که نقشی اساسی در این ترور داشتند، تا آن زمان نفوذ به فرودگاه بین‌المللی بغداد را شروع کرده بودند و در نقش کارکنان حمل چمدان و سایر خدمه فرودگاه پنهان شده بودند.» 

کریس میلر یک مقام نظامی آمریکا که از مشخص کردن تعداد دقیق مأموران حاضر در این عملیات خودداری کرد، گفت: «این پیچیده‌ترین آماده‌سازی وزارت دفاع بود که برای یک عملیات انجام داده است.» 

نگرانی آمریکا از حملات به نظامیان این کشور در افغانستان

این پایگاه خبری ادامه داد: «در حالی که مأموران دلتا فورس و همدستان کردستانی آن‌ها در فرودگاه بغداد مستقر می‌شدند، در واشنگتن نیز گروه کوچکی از مقامات عالی‌رتبه کوتس، کلاگ، گرین‌وی و برایان هوک در اتاق وضعیت برای حمله آماده می‌شدند. مارک اسپر وزیر دفاع وقت، مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش و مایک پامپئو، وزیر امور خارجه نیز از پنتاگون عملیات را تماشا می‌کردند.

ترامپ نیز که از طریق ارتباط صوتی با اتاق وضعیت مرتبط شده بود، از عمارت مار-ئه-لاگو با رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی خود، که تعطیلات کریسمس در پالم اسپرینگز را نیمه‌کاره رها کرده بود، پیگیری می‌کرد. مقامات آمریکایی می‌خواستند رئیس جمهوری برنامه خود را تا حد ممکن عادی نگه دارد، تا مشخص نکند که چیزی در جریان است.» 

تصویب بودجه ۱۵ میلیون دلاری برای حفاظت از طراحان ترور

مسئولان ارشد سابق یا بازنشسته وزارت خارجه آمریکا درباره تدابیر امنیتی که واشنگتن از بیم انتقام ایران برای مقام‌های خود در نظر گرفت، توضیح دادند: «اقدامات حفاظتی برای برخی بی‌سروصدا انجام شد. در لایحه بودجه امضاشده توسط ترامپ در روزهای پایانی سال قبل، ۱۵ میلیون دلار برای ارائه خدمات محافظتی به کسانی که با تهدید جدی یک قدرت خارجی یا عاملان آن روبه‌رو هستند، اختصاص داده شد.» 

در پایان این مطلب با بیان اینکه آمریکایی‌ها بیشتر از هرچیز نگران انتقام ایران علیه هوک و پامپئو هستند، به نقل از دو مقام سابق کاخ سفید آمده است: «این پول برای برایان و پامپئو است. ایرانی‌ها برای این دو خطر جدی هستند.»

کد خبر 599774

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha