سخنگوی کاخ سفید در تازه‌ترین اظهارنظر خود مدعی شد که هیأت رژیم صهیونیستی که قرار است به زودی به واشنگتن سفر کنند، بر مواضع دولت بایدن برای بازگشت به برجام تأثیر نخواهند گذاشت. 

جن ساکی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، علی‌رغم آن‌که مقام‌های رژیم صهیونیستی در روزها و هفته‌های اخیر و در جریان مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در «وین» به تکاپو افتاده و برای بحث درباره ایران قصد سفر به واشنگتن را دارند به امید آن که بتوانند در فرایند این مذاکرات اخلال ایجاد کنند،  «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید مدعی شده است که سفر هیأت رژیم صهیونیستی به ایالات متحده، تأثیری بر مواضع آمریکا در خصوص بازگشت به برجام نخواهد داشت. 

بنا بر گزارش روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» ،  «یوسی کوهن» رئیس موساد و «مئیر بن-شبت» مشاور امنیت داخلی رژیم اسرائیل قصد دارند در هفته جاری برای گفت‌وگو با همتایان خود درباره ایران به واشنگتن سفر کنند. 

علی‌رغم آن که مقام‌های اسرائیلی اخیراً اعلام کرده‌اند که به دنبال تأثیرگذاری بر مواضع آمریکا در قبال ایران هستند، جن ساکی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص ارزیابی کاخ سفید از سفر مقام‌های رژیم صهیونیستی به واشنگتن و تأثیر احتمالی آن بر موضع دولت بایدن در خصوص بازگشت به برجام گفت:  «خیر، تأثیر ندارد. تا جایی که به اسرائیل مربوط می‌شود، ما آن را به عنوان یک شریک کلیدی در جریان این بحث‌ها یا قصد و نیات خود قرار داده‌ایم و در دیدارهای آینده نیز همین روند را ادامه خواهیم داد» . 

سخنگوی کاخ سفید در ادامه مذاکرات در وین در خصوص برجام را «چالش‌برانگیز» توصیف کرد ولی در عین حال ادامه داد که «ایالات متحده از این که همچنان گفت‌وگوهایی بین تمامی طرف‌ها وجود دارد و این که این گفت‌وگوها همچنان در جریان است، ترغیب و تشویق می‌شود» . 

مقام‌های رژیم صهیونیستی در ماههای اخیر از این که واشنگتن آن‌ها در خصوص برنامه‌های پیش روی خود در جریان قرار نداده بسیار گله‌مند هستند و مدعی هستند که واشنگتن تنها اطلاعاتی درباره وضعیت در ایران در اختیار آن‌ها قرار داده است. 

طبق این گزارش‌، اخیراً مقام‌های اسرائیلی همچنین گفته‌اند که دولت بایدن آن‌ها را در جریان آن چه که قصد دارند در مذاکرات وین ارائه دهند، قرار نداده‌ است. 

جن ساکی در حالی مدعی شده است که تل‌آویو بر مواضع دولت بایدن در قبال ایران تأثیر نخواهد گذاشت که یک مقام ارشد صهیونیستی هفته گذشته گفت که اسرائیل امیدوار است که بتواند صدای خود را منعکس کند. 

این مقام صهیونیستی در این خصوص گفت:  «فکر نمی‌کنیم که [بازگشت به توافق ایران] هنوز یک توافق نهایی و انجام شده باشد. ما [به واشنگتن] می‌رویم زیرا قصد داریم بر این فرایند تأثیر بگذاریم» . 

قرار بود «مئیر بن شبت» ، مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی،  «آویو کوخاوی» رئیس ستاد مشترک ارتش این رژیم،  «تمیر هیمن» رئیس دستگاه اطلاعات نظامی اسرائیل و «یوسی کوهن» رئیس موساد هفته جاری برای گفت‌وگو با همتایان آمریکایی خود در خصوص ایران عازم واشنگتن شوند. 

با این حال، منابع خبری روز گذشته گزارش کردند که کوخاوی به واسطه افزایش تنش‌ها در نوار غزه، سفر خود را به واشنگتن به تعویق خواهد انداخت و پس از آن سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی رسماً لغو این سفر را تأیید کرده است. 

طبق این گزارش، کوخاوی قصد داشت در سفر به واشنگتن با مقام‌های دفاعی آمریکا همچون «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی،  «لوید آستین» رئیس‌ پنتاگون و «مارک میلی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا دیدار و گفت‌وگو کند. 

علی‌رغم تعویق سفر کوخاوی به واشنگتن، گزارش‌ها حاکی از آن است که کوهن و بن شبت همچنان طبق برنامه‌ پیشین سفر خود به واشنگتن برای بحث درباره ایران را ادامه خواهند داد. 

کد خبر 597196

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha