مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه کمبود مقطعی انسولین عمدتا به دلیل مشکلات تامین ارز و نقل و انتقالات مالی است، گفت: یک میلیون و ۱۰۰ هزار عدد انسولین قلمی طی روزهای گذشته توزیع و کمبود مقطعی رفع شده است.

انسولین

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر سیدحیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل تامین انسولین قلمی تامین ارز و انتقال آن به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکاست، گفت: علیرغم تلاش‌های فراوان بانک ‌مرکزی برای انتقال ارز، در بسیاری از موارد این کار با مشکل مواجه می‌شود و بسیاری از منابع ارزی ما در کشورهای دیگر مسدود شده و قابل انتقال نیست.
 
وی با اشاره به اینکه مصرف ماهانه انسولین قلمی در کشور بین یک میلیون و ۸۰۰ تا ۲ میلیون عدد است، افزود: به منظور تسهیل دسترسی بیماران به دارو در تعطیلات عید نوروز، در اسفند ماه میزان بیشتری دارو توزیع شد. در این راستا چهار میلیون عدد انسولین در اسفند توزیع و پیش‌بینی کردیم که بین یک تا یک و نیم میلیون انسولین قلمی برای مصرف فروردین‌ باقی بماند و بیماران برای تهیه آن در ایام تعطیلات با مشکل مواجه نشوند، اما متاسفانه با جوسازی برخی رسانه‌ها و پیش‌بینی بروز کمبود این دارو، بیماران تمام چهار میلیون قلم انسولین توزیع شده را خریداری کرده و عملاً در تعطیلات فروردین میزان انسولین در داروخانه‌ها کاهش پیدا کرد.
 
وی با اشاره به اینکه طی سه چهار روز گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزار قلم انسولین در کشور توزیع شده است، عنوان کرد: انسولین قلمی به سرعت در حال توزیع بین داروخانه‌هاست و بررسی‌های میدانی نیز نشان داده است برخی داروخانه‌ها انسولین قلمی را موجود دارند و بیماران می‌توانند با نصب اپلیکیشن تیتک در بخش کمبودهای دارویی، نزدیک‌ترین داروخانه که انسولین قلمی را موجود دارد شناسایی کرده و داروی خود را تهیه کنند.

محمدی با بیان اینکه یکی از دلایلی که مردم از کمبود انسولین شکایت دارد این است که نمی‌دانند انسولین در کدام یک از داروخانه‌ها عرضه می‌شود، توضیح داد: بیماران به راحتی می‌توانند از طریق سامانه تیتک داروی خود را از داروخانه‌های منتخب و دولتی تهیه کنند.

محمدی ادامه داد: علت اینکه انسولین قلمی در داروخانه‌های منتخب و دولتی عرضه می‌شود این است که با ثبت دارو در سامانه تیتک توسط این داروخانه‌ها امکان نظارت تا حد قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته و در صورت عدم ثبت در سامانه، سهمیه انسولین داروخانه حذف می‌شود.

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو با اشاره به تخصیص ارز دولتی برای واردات انسولین و اختلاف قیمت فاحش آن نسبت به کشورهای همسایه گفت: سقف انسولین تجویزی براساس نیاز ماهیانه واقعی بیماران مطابق گایدلاین‌های بین‌المللی تعیین می‌شود و عدم قرار دادن سقف برای تهیه انسولین باعث قاچاق معکوس این دارو می‌شد، که بخشی از گلایه‌های مردم به دلیل محدود کردن سقف عرضه انسولین است، اما باید توجه داشت که برای توزیع عادلانه انسولین و جلوگیری از قاچاق آن، عرضه انسولین ماهانه با در نظر گرفتن سقف برای هربیمار به ازای هر قلم انسولین هفت عدد و مجموع انسولین‌ها ۱۴ عدد تعریف شده است تا از خرید و ذخیره این دارو توسط برخی افراد جلوگیری و دسترسی تمامی بیماران به آن فراهم شود.
 

کد خبر 597108

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha