پس از چند سال چالش بین مدیران شهری و میراث فرهنگی گیلان بر سر تملک عمارت ۱۲۰ساله دانشسرای رشت، سرانجام شورای شهر رشت این مجموعه تاریخی را خریداری می‌کند.

دانشسرا

آذرماه سال گذشته بود که شورای اسلامی شهر رشت با تصویب طرحی دوفوریتی مقرر کرد شهرداری برای خرید ساختمان دانشسرا اقدام کند. این عمارت که از سال ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ثبت شده است هم‌اکنون در معرض تخریب قرار دارد.

در دی‌ماه سال گذشته سیدمحمد احمدی، شهردار رشت، در دیدار با معاون رئیس‌جمهور، از قول مساعد نوبخت برای تأمین اعتبار تملک عمارت دانشسرای رشت خبر داده بود.

شهردار رشت در این زمینه گفت: در جلسه با محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، که با همراهی اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان صورت گرفت، معاون رئیس‌جمهور قول داد از شهرداری رشت برای تملک و خرید عمارت دانشسرا حمایت مالی کند.

امیرحسین علوی، عضو شورای شهر رشت نیز در گفت‌وگو با همشهری آنلاین بیان کرد: ۵ میلیارد تومان به‌منظور تملک ساختمان دانشسرا اختصاص داده شده است و امیدواریم با جذب سایر منابع از دستگاه‌های مرتبط و همچنین با مساعد شدن شرایط آب‌وهوا هرچه سریع‌تر برای بازسازی و مرمت این بنای تاریخی ارزشمند اقدام شود.

عمارتی که روزگاری سمبل آموزش نوین بود و تربیت آموزگاران را بر عهده داشت، ابتدا در انحصار آموزش‌ و پرورش بود، اما ورثه‌ اصلی آن موفق شدند در دوره‌ای ملک را از آموزش‌ و ‌پرورش پس بگیرند. این مرکز آموزشی دوطبقه با آجرچینی‌های دوره‌ قاجار در سال ۱۳۲۸ شاهد حضور قزاقان روس در محوطه‌ خود بود که خسارات زیادی به این بنا وارد کردند. در حال حاضر، بسیاری از بخش‌های این مجموعه تاریخی تخریب شده و آسیب دیده است.

کد خبر 595821

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی