۷ سال پس از سقوط هواپیمای آنتونف تهران-طبس در نزدیکی فرودگاه مهرآباد که به جان‌باختن ۴۰ نفر از سرنشینان آن منجر شده بود، ۴ متهم پرونده از جمله رئیس اسبق سازمان هواپیمایی کشور به تحمل حبس محکوم شدند.

انتونوف

به گزارش همشهری‌آنلاین، این حادثه مرگبار صبح روز ۱۹مردادماه سال ۹۳ اتفاق افتاد. آن روز هواپیمای آنتونف شرکت هواپیمایی سپاهان، دقایقی پس از پرواز از تهران به مقصد طبس، در شهرک آزادی در حوالی فرودگاه مهرآباد  سقوط کرد و ۴۰ نفر از سرنشینان آن از جمله کادر پرواز جان خود را از دست دادند و ۸ نفر دیگر به شدت مجروح شدند. این حادثه تکان‌دهنده سرآغاز پرونده‌ای قضایی و دنباله‌دار شد.

یافته‌های اولیه نشان می‌داد کوتاهی مسئولان وقت سازمان هواپیمایی و شرکت هواپیمایی سپاهان باعث وقوع این فاجعه شده است. به همین دلیل برای ۴ نفر از متهمان از جمله رئیس اسبق و ۲ نفر دیگر از مدیران سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل شرکت هواپیمایی سپاهان به اتهام معاونت در قتل شبه‌عمد، مشارکت در تسبیب ضرب و جرح شبه‌عمدی هشت نفر و مشارکت در تسبیب در قتل شبه‌عمد ۴۰ نفر کیفرخواست صادر و به مجتمع قضایی کارکنان دولت فرستاده شد.

با تشکیل ۵ جلسه محاکمه در شعبه ۱۰۵۸ مجتمع قضایی کارکنان دولت سرانجام قاضی علی‌اکبر عالیشاه ۴ متهم را در این حادثه مقصر تشخیص داد و آنها را به تحمل حبس محکوم کرد. طبق رای صادرشده هریک از آقایان علیرضا.ج، مهدی.ع، مجید.ح و محمد.چ به تحمل سه سال حبس تعزیری محکوم می‌شوند که دادگاه ۲ سال از این مجازات را برای ۵ سال تعلیق کرد. همچنین برای خلبان و کمک‌خلبان نیز در مجموع ۴۰ درصد قصور در نظر گرفته اما به دلیل فوت آنها قرار موقوفی تعقیب صادر شد. 

جزئیات بیشتر از این پرونده را روز سه‌شنبه در صفحه حوادث همشهری بخوانید. 

کد خبر 594667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار