وزارت خارجه هند اعلام کرد، دهلی نو اعتراض خود را درباره گشت‌زنی بدون مجوز ناوشکن موشک‌انداز آمریکایی در آب‌های هند، به اطلاع واشنگتن رساند.

ناو آمریکایی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، اقدام اخیر ناو نیروی دریایی آمریکا در گشت زنی در منطقه انحصاری اقتصادی هند در آب‌های مجمع الجزایر «لکشادویپ»، اعتراض دهلی نو را در پی داشت.

وزارت خارجه هند درباره اقدام ناوشکن موشک انداز «جان پل جونز» نیروی دریایی آمریکا در ورود به منطقه انحصاری اقتصادی هند اعتراض کرد و خبر داد که دهلی نو مراتب «نگرانی» خود را به اطلاع واشنگتن رسانده است.

بنا بر گزارش روزنامه هندی «دکان هرالد»، وزارت خارجه این کشور روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «(ناوشکن موشک‌انداز) جان پل جونز به طور مرتب در حال رفت و آمد از خلیج فارس به سمت تنگه مالاگا رصد شد. ما نگرانی خودمان را درباره عبور آن از منطقه انحصاری اقتصادی‌مان از طریق کانال‌های دیپلماتیک به دولت ایالات متحده آمریکا ابلاغ کردیم».

ناوگان نیروی دریایی آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته بیانیه‌ای درباره حضور بدون مجوز این ناو آمریکایی در آب‌های هند منتشر کرده و مدعی شده بود که جان پل جونز «طبق قوانین بین‌المللی» از حق گشتزنی برخوردار بود.

به ادعای نیروی دریایی آمریکا، «آزادی عملیات گشت زنی و عبور و مرور، استفاده قانونی از مناطقی است که حقوق بین‌الملل ادعای دریایی هند را به چالش می‌کشد».

وزارت خارجه هند روز جمعه در رد این اقدام و ادعای متعاقب نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد، موضع صریح و اعلامی دولت هند، همان موضع کنوانسیون سازمان ملل درباره حقوق دریاها است.

این وزارتخانه تصریح کرد: «(مفاد این) کنوانسیون به دیگر کشورها اجازه انجام عملیات در منطقه انحصاری اقتصادی (یک کشور دیگر)، رزمایش‌های نظامی شامل استفاده از سلاح و مواد منفجره بدون رضایت آن کشور ساحلی را نمی‌دهد».

کد خبر 594163

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار