وزیر امور خارجه چین رفتار کشورها در خرید و انباشته کردن خارج از نیاز واکسن های کرونا را "ملی گرایی واکسن" توصیف کرد و گفت: کشورهای پیشرفته با ۱۶ درصد از جمعیت جهان حدود ۶۰ درصد از واکسن های کرونا را تهیه کرده اند.

وانگ یی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، «وانگ یی» روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در شیامن چین افزود: موضع گیری برخی کشورهای پیشرفته که سه یا چهار برابر جمعیت خود واکسن سفارش داده اند، «شکاف واکسیناسیون» را در جهان ایجاد کرده است.

اظهارات وانگ یی در شرایطی مطرح شده است که ایالات متحده پیش از این با انتقاد از چین و روسیه ادعا کرده بود این دو کشور از توافق نامه های تهیه واکسن برای تقویت نفوذ خود در سراسر جهان استفاده می کنند.

این دیپلمات عالی رتبه چینی خاطرنشان کرد: در عین حال این اقدام کشورهای پیشرفته به وضوح با این واقعیت در تضاد است که بسیاری از کشورهای در حال توسعه با کمبود جدی واکسن روبرو هستند و حتی بسیاری از کشورها برای بدست آوردن یک دوز هم مشکل دارند.

وی افزود: این شکاف در میزان خرید واکسیناسیون بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در حال تبدیل شدن به یک واقعیت غم انگیز و تأسف بار است.

وزیر خارجه چین تصریح کرد: چین در تهیه واکسن بیش از ۸۰ کشور و سه سازمان بین المللی و همچنین تحویل تجاری این واکسن ها به بیش از ۴۰ کشور در سراسر جهان کمک کرده است.

وانگ یی اظهار کرد: همزمان چین با ۱۰ کشور در زمینه تولید و ایجاد واکسن همکاری می کند و قصد دارد مراکز منطقه ای تولید و توزیع آنها را در سراسر جهان ایجاد کند.

کد خبر 593171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی