پنجشنبه ۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۶

دره یا تنگه شیرز در ۵۵ کیلومتری کوهدشت و در نقطه تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان قرار دارد و به طول تقریبی ۵ کیلومتر از روستای «گدارگه» تا کناره رود «سیمره» کشیده شده است.

دره شیرز

به گزارش همشهری آنلاین، دره شیرز در ضلع شرقی کوه «وره‌زرد» یا به اصطلاح محلی در امتداد نسار وره‌زرد قرار گرفته و از نزدیکی روستای گدارگه آغاز و در پرتگاه «هفت‌رِک» و انتهای دره به اوج خود می‌رسد. این دره ۵ کیلومتر طول دارد و در میان آن رودخانه‌ای در جریان است که در دهانه ورودی شیرز به رودخانه سیمره در خط مرزی لرستان و ایلام می‌پیوندد. این تنگه شگفت‌انگیز با دیواره‌هایی به ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر محصور شده است. کوتاه‌ترین ارتفاع دیواره‌ها ۱۰ متر است و هرچه به سمت انتهای دره می‌رویم، ارتفاع صخره‌ها اضافه می‌شود. در نقاطی از دره شیرز این دیوارها و صخره‌ها آنقدر به هم نزدیک می‌شوند که حتی نمی‌توانید آسمان را ببینید.  

دره شیرز در بعضی از قسمت‌های خود به «دره پادشاهان» (تریتوری) استرالیا، بخشی از پارک ملی واتارکا در تریتوری شمالی شبیه است که البته ارتفاع دیواره‌های آن به ۳۰۰ متر می‌رسد. دره شیرز در بعضی از نقاط به دره «گرند کنیون» هم شبیه است به طوری که گردشگران و مردم محلی لقب‌ گرند کنیون ایران را به شیرز داده‌اند. گرند کنیون دره‌ای در ایالت آریزونای آمریکاست که رود «کلرادو» از میان آن می‌گذرد و طول ۴۴۶ کیلومتری دارد. با وجود تفاوت در طول دره به خاطر ساختار زمین‌شناختی مشابه این دو دره، اعطای لقب گرند کنیون ایران به تنگه شیرز بی‌انصافی نیست.

منطقه بکر و شگفت انگیز دره شیزر محل بازدید و تفریح تابستانی مردم لرستان و گردشگران و طبیعت گردان زیادی است که روزهای تعطیل کنار آبشارها و سایه وسیع درختان و زیبایی‌های این تنگه خستگی خود را در می‌کنند.

شیزر، دره آبشارها

دیدنی‌های دره شیرز

تنگه شیرز از متفاوت‌ترین و شگفت انگیزترین مناطق طبیعی ایران است که هر گردشگر و طبیعت‌گردی را محصور خود می‌کند. طبیعت منطقه دارای پوشش گیاهی زیادی نیست و اغلب صخره‌ای است. فرسایش سنگ‌ها و کوه‌ها، کوه‌های مرتفع و دره‌های نسبتاً عمیق، شکل خاص صخره‌ها، آب زلال و پوشش گیاهی و جنگلی بکر چهره‌ای اعجاب‌آور و شگفت انگیز به منطقه داده است. چشمه و آبشارهای زیادی در تنگه وجود دارد که از این میان آبشار شیرز و آبشار پرندگان از زیباترین آنها هستند. در صخره‌ها و سنگ‌های آبشار پرندگان، سوراخ‌های کوچک و مشبکی وجود دارد که پرندگان در آنها لانه‌سازی کرده یا استراحت می‌کنند و این یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های طبیعی شیرز است.

شیزر، دره آبشارها

پل خدا غاری به طول ۱۵۰ متر که در میان مردم محلی به پل خدا معروف است هم از دیدنی‌های این منطقه محسوب می‌شود. از کف غار آب زلالی عبور می‌کند که ارتفای آن نزدیک به ۵۰ سانتیمتر است. اگر وارد غاز شدید قید خشک ماندن لباس‌های‌تان را بزنید.

در تنگه شیرز صخره‌ای به نام «مناره سنگی» هم وجود دارد. این صخره فوق‌العاده زیبا ارتفاعی حدود ۸۰ متر و قطری در حدود ۱۰ متر دارد.

شیزر، دره آبشارها

یکی از جاذبه‌های خاص طبیعت زیبای شیرز وجود میوه‌های وحشی مثل انگور، انجیر و گلابی وحشی است و چشیدن طعم طبیعی این میوه‌ها بسیار لذت‌بخش خواهد بود. اگر خوش‌شانس باشید، ممکن است هنگام گشت‌زدن در شیرز دسته‌ای از بزهای کوهی وحشی با شاخ‌های زیبا را ببینید. پیاده‌روی در تنگه شیرز و صدای رود در طول مسیر، بسیار زیبا و سحرآمیز است.

چه وقتی به دره شیرز سفر کنیم؟

شیرز در منطقه‌ای سرد و کوهستانی قرار دارد و با پاییز و زمستان‌هایی بسیار سرد در فصل بهار و تابستان آب و هوایی معتدل دارد و بسیار ایده‌آل برای طبیعت‌گردی است.

بهترین مسیر رسیدن به شیرز

به دلیل دسترسی آسان و هوای خوب منطقه هر ساله گردشگران زیادی از این تنگه بازدید می‌کنند. برای رفتن به دره باید به تلاقی سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان برویم. ۵۵ کیلومتر مانده به کوهدشت لرستان در بخش زردلان، وارد جاده‌ اولاد قباد می‌شویم و پس از طی ۲ کیلومتر جاده خاکی باید خودرو خود را پارک می‌کنیم و مسیر پیاده روی شروع می‌شود.  پیاده‌روی تا تنگه ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و اگر بخواهید تا انتهای تنگه را ببینید که فضایی بسیار زیبایی دارد حدود ۱ ساعت راه دارید.

کد خبر 591772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار