شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور محکومیت حسام‌الدین آشنا را در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران نقض کرد.

حسم الدین آشنا

به گزارش همشهری آنلاین، حسام الدین آشنا رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از نقض حکم خود در دیوان عالی کشور خبر داد. مشاور رئیس جمهوری در حساب کاربری‌اش در  چتوییتر نوشت: «شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور محکومیت حسام‌الدین آشنا در شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران را نقض کرد.»

او در یک رشته‌توییت درباره دلایل نقض حکم خود نوشت: «در وصف فعلی رأی فرجام خواسته از قابلیت ابرام برخوردار نیست. زیرا: ‏تحقق یک جرم سیاسی متوقف بر آن است که عناصر تشکیل‌دهنده آن جرم محقق شده باشد سپس با توجه به انگیزه مرتکب در دسته جرایم سیاسی قرار گیرد.در حالی که در پرونده حاضر چنین نیست.

زیرا اولاً: کمترین مصداق رکن مادی بزه نشر اکاذیب (اعم از رایانه ای وغیر رایانه ای) آن است که مطلب انتشاریافته از ویژگی یک گزاره خبری برخوردار بوده و کذب بودن آن به اثبات رسیده باشد و فرضیه تحلیلی ارائه شده در توئیت های مذکور از چنین ویژگی برخوردار نیست.

‏ثانیا: تحقق رکن روانی بزه مذکور نیز علاوه بر اراده آگاهانه مرتکب در انتشار مطلب مستلزم احراز قصد اضرار به غیر و تشویش اذهان عمومی و یا مقامات رسمی به عنوان سوء نیت خاص است که مندرجات پرونده محاکماتی و توجه به مدافعات انجام شده چنین چیزی را اثبات نمی کند.

‏و در رأی فرجام خواسته نیز هیچگونه استدلالی در تحقق این رکن از بزه ملاحظه نمی گردد. بنا به مراتب مذکور و مستنداً به بند ۴ قسمت ب ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری رأی فرجام خواسته نقض و رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض دادگاه محترم صادر کننده رأی منقوض محول می گردد.»

حکم آشنا در دیوان عالی کشور نقض شد

کد خبر 591420

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha