کشتی کانتینربر ایران شهرکرد متعلق به شرکت کشتیرانی ایران در مسیر حرکتی خود به اروپا در آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه به دلیل برخورد شئ انفجاری دچار آتش‌سوزی شد و کاپیتان کشتی جزئیات بیشتری از این حادثه تروریستی را تشریح کرد.

کشتی - ناو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نورنیوز،‌ پیش از این یکی از اعضای تیم فنی بررسی‌کننده آثار حمله به کشتی تجاری «ایران شهرکرد» در گفتگو با «نورنیوز»، موضوع دست داشتن رژیم صهیونیستی در این اقدام تروریستی را احتمالی بسیار قوی عنوان کرده بود.

کاپیتان کشتی کانتینربر شهرکرد اظهار کرد: روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه ساعت ۶ به وقت محلی در آب‌های بین المللی دریای مدیترانه در موقعیت ۳۳ درجه و ۹/۱۵ شمالی و ۳۳ درجه و ۵/۳۶ شرقی در حدود ۷۵ مایلی از سواحل رژیم صهیونیستی در حال حرکت بودیم که حادثه اصابت شئ انفجاری به کشتی رخ داد. رخداد انفجار با صداهای مهیبی که از روی عرشه در محل کانتینرهای جلو و به فاصله چند ثانیه شنیده شد بوقوع پیوست و متعاقب آن، آتش‌ در کانتینرهای منفجر شده شعله ور شد.

وی اظهار داشت: طبق گزارش افسر اول کشتی که در زمان حادثه در پل فرماندهی بود، بین ساعات ۵:۱۵ تا ۵:۳۰ در فاصله حدود نیم ساعت قبل از حادثه به مدت ۱۵ دقیقه دستگاه موقعیت‌یاب کشتی (GPS) از کار افتاده ولی در زمان حادثه همه چیز طبیعی بوده است. بلافاصله پس از وقوع حادثه با تلاش کارکنان کشتی آتش به طور کامل مهار شد و بر اساس دستور کمیته واکنش اضطراری سریعاً به سمت لنگرگاه بانیاس در کشور سوریه تغییر مسیر دادیم.

کاپیتان کشتی شهرکرد افزود: پرسنل امنیتی و نیروهای فنی و غواص وضعیت کشتی را کاملا بررسی کرده اند و اقدامات لازم برای انجام تعمیرات مورد نیاز و اطمینان از ایمنی کامل شناور آغاز شده است. بر اساس اعلام تیمهای فنی مسئول تعمیرات بخشهای آسیب دیده ،عملیات بازسازی و ایمن سازی کشتی حدود ۱۴ روز زمان خواهد برد و پس از آن بر اساس برنامه قبلی به سمت بندر والنسیا در کشور اسپانیا حرکت خواهیم کرد.

وی در پایان گفت:به عنوان یک دریانورد و کاپیتان کشتی تاکید می‌کنم بر اساس قوانین دریایی و عرف بین الملل حمله به کشتی‌های تجاری که در حال عبور بدون ضرر در آب‌های بین المللی هستند نه تنها هیچ توجیهی ندارد بلکه مولد ناامنی خطرناکی است که تجارت و اقتصاد جهانی را با مخاطرات جدی روبرو خواهد کرد و لازم است سازمانهای بین المللی ناظر بر کشتیرانی تجاری به صورت عاجل به اینگونه اقدامات شرورانه رسیدگی و از تداوم آن جلوگیری کنند.

کد خبر 590920

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار