رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به اظهارات امروز آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نوشت: از ابتدا مشخص بود دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد.

عبدالناصر همتی

به گزارش همشهری‌آنلاین، عبدالناصر همتی (رئیس کل بانک مرکزی) در یادداشتی نوشت: امروز در خبرها آمده بود «وزیر خارجه آمریکا گفته است تا ایران به توافق هسته‌ای بازنگردد، منابع ایران در کره را آزاد نمی‌کنیم.» در این خصوص چند نکته قابل ذکر است: از اول هم مشخص بود دولت کره اراده مستقلی برای حل مشکل منابع ارزی ایران ندارد. درخواست مذاکره از طرف سفیر کره و توافق برای پرداخت منابع ایران هم توسط خود کره‌ای‌ها انجام شد و من در جلسه، از این که اجازه لازم را از آمریکایی‌ها گرفتن یا نه از ایشان سؤال کردم.

همتی نوشت: بانک مرکزی برنامه خود را برای تأمین نیازهای ارزی کشور، بدون توجه به منابع مسدودشده خود در کره جنوبی و سایر کشورها، تنظیم کرده است؛ بنابراین تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط منابع در جریان بانک مرکزی و تأمین ارز سایر کالاهای ضروری و نیز مواد اولیه واحدهای تولیدی از طریق منابع صادرات غیرنفتی در سامانه نیما و نیز واردات در مقابل صادرات به صورت روان در جریان است.

در بخشی از یادداشت همتی آمده است: از اول سال تاکنون، بانک مرکزی ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی، نهاده‌های کشاورزی و دارو و تجهیزات پزشکی تأمین کرده است و ۲۴ میلیارد دلار ارز صادرات (غیر نفت خام) نیز از روش‌های مختلف در خدمت واردات کشور قرار گرفته است.

همتی:  از سفیر کره پرسیدم از آمریکا اجازه گرفته اید؟ | کره‌ای ها اراده مستقل ندارند

به گفته همتی، از اول بهمن‌ماه تاکنون۳/۳ میلیارد دلار صرفاً در سامانه نیما تأمین ارز شده است و این علاوه بر تأمین ارز خود بانک مرکزی و رقم جالب توجه واردات در مقابل صادرات در این مدت بوده است؛ فقط در روز گذشته عرضه در نیما ۶ برابر معاملات بود، میانگین نرخ معاملات دیروز نیز ۲۲هزار و ۵۰۰ تومان برای هر دلار بود.

بیشتر بخوانید:

چندی پیش، اتاق بازرگانی ایران رقم پول‌های ایران را که در دو بانک کره جنوبی نگهداری می‌شوند، ۸ میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار اعلام کرده بود.

کد خبر 590124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار