مرکز مدیریت راه‌های کشور پیش‌بینی کرده است که در صورت اعمال محدودیت‌های سراسری تردد در کشور، روزانه ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تردد جاده‌ای و در صورت کاهش محدودیت تردد در کشور ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تردد جاده‌ای در روز ثبت خواهد شد.

ترافيك-جاده شمال

همشهری‌آنلاین - محمد باریکانی: برآورد همشهری نشان می‌دهد در صورت اعمال محدودیت سراسری ترددهای جاده‌ای در سفرهای نوروزی ۱۴۰۰ و حتی کاهش محدودیت‌ها نوروز ۱۴۰۰ تبدیل به یک فاجعه در شرایط کرونایی ایران خواهد شد.

سفرهای نوروزی براساس روال جاری کشور از ۲۵ اسفندماه در ایران آغاز و تا ۱۵ فروردین‌ماه سال بعد ادامه دارد. براساس برآورد همشهری از پیش‌بینی مرکز مدیریت راه‌های کشور، اگر در نوروز ۱۴۰۰ محدودیت‌های تردد سراسری در کشور اعمال شود، با احتساب تردد روزانه ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار خودرو در جاده‌های کشور، در طول سه هفته سفر نوروزی، تعداد ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تردد خودرویی در کشور ثبت می‌شود که با احتساب ۳ سرنشین برای هر خودرو برای محاسبه تعداد مسافران جاده‌ای، تعداد ۶۹ میلیون و ۳۰۰ هزار مسافر نوروزی در جاده‌های ایران تردد خواهند کرد.

براساس همین پیش‌بینی، اگر محدودیت‌های تردد کاهش یابد و پیش‌بینی مرکز مدیریت راه‌های کشور برای تردد روزانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار خودرو در جاده‌های کشور به واقعیت تبدیل شود، تعداد ۴۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تردد خودرویی در کشور ثبت می‌شود که با احتساب ۳ سرنشین در هر خودرو که پایه محاسبه مسافران جاده‌ای است، ۱۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سفر در طول سه هفته سفر نوروزی در کشور ثبت خواهد شد.

همین آمار خود بیانگر واقعیتی دردناک در دوران شیوع کرونای جهش‌یافته در کشور است که ایرانی‌ها را پس از یک سال خانه‌نشینی و سفر نرفتن به گفته مسئولان، راهی جاده‌های ایران می‌کند. فاجعه‌ای که از همین حالا احتمال وقوع آن می‌رود و کشور را با خطر انتشار وسیع کرونای جهش‌یافته مواجه خواهد کرد.

کد خبر 589796

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار