وزیر بهداشت در حکمی دکتر حسین وطن‌پور را به عنوان «نماینده وزیر و مدیر اجرایی پروژه واکسن داخلی کوویدـ۱۹» منصوب کرد.

حسین وطن پور

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، متن حکم دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خطاب به دکتر حسین وطن‌پور به شرح زیر است: «باتوجه به سوابق علمی و اجرایی جنابعالی بدین‌وسیله به عنوان «نماینده وزیر و مدیراجرایی پروژه واکسن داخلی کوویدـ۱۹» منصوب می‌شوید.

۱- به خوبی می‌دانید که سال‌هاست آرزو دارم جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قطب‌های تولید واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک مطرح باشد. 

شأن این کشور با سابقه تاریخی و علمی و همچنین اندیشه‌ها و توانمندی‌های بی‌بدیل دانشمندانش دراز کردن دست به بیرون از مرزها برای ایمن‌سازی مردم عزیزش نیست، خوشبختانه با تشکیل کمیته ملی واکسن و دعوت از همگان برای تولید داخلی واکسن کوویدـ۱۹ اتفاقات عظیمی رقم خورد و امروز با لطف پروردگار و بهره‌گیری از دانش بومی تعدادی از تولیدکنندگان داخلی در فاز کارآزمایی بالینی واکسن‌هایشان هستند.

همکارانمان در سازمان غذا و دارو تلاش کرده‌اند استانداردهای بسیار علمی و در ضمن کارگشا تهیه و مساعدت کنند، مع‌الوصف انتظار می‌رود جنابعالی با تشکیل جلسات مستمر مشکلات اجرایی تولیدکنندگان را بررسی و گره‌گشایی کنید و هرکجا مداخله اینجانب ضرورت داشت، منعکس کنید.

۲- تولید صنعتی نیازمند تمهیداتی به کلی متفاوت از تولید آزمایشگاهی است، لذا ضروری است با دوراندیشی و حل و فصل مشکلات مجموعه‌های تحقیقاتی و تولیدی به گونه‌ای عمل شود که همزمان با طی مراحل کارآزمایی بالینی مقدمات تولید انبوه فراهم شود، در این راستا ارزیابی نیازهای هر کدام مبتنی بر پلتفرم‌های متفاوت و تسهیل در فراهم کردن امکانات مورد نیاز بسیار مهم و حیاتی است. 

در این زمینه با توجه به محدودیت مواد جانبی تولید واکسن به خصوص ژل و مدیا که مورد استفاده اکثر آنهاست، ضرورت دارد کارگروهی جهت تأمین موارد مذکور تشکیل و با برگزاری جلساتی با تولیدکنندگان مواد اولیه کشور، تولید این مواد نیز در داخل پیگیری شود. البته برای تولید بچ‌های اولیه شاید مجبور شویم با منبع‌یابی گسترده در جهان مواد جانبی مورد نیاز را تهیه کنیم.

۳- در برنامه زمان‌بندی اولیه اینجانب و تولیدکنندگان داخلی به خصوص انستیتوپاستور، بنیاد برکت و انستیتو رازی شروع تولید به ترتیب در بهار و تابستان آینده بود. هرچه بتوانیم مشکلات را کمتر، طی دوره را عالمانه سریع‌تر و به شیوه جهادی عمل کنیم دوره التماس به بیرون کوتاه‌تر و عمر آفتاب سربلندیمان طولانی‌تر خواهد شد. 

توفیق جنابعالی را در این مأموریت مهم از خداوند بزرگ مسئلت دارم».

پیش از این دکتر حسین وطن‌پور مسئولیت دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برعهده داشت.
 

کد خبر 589339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار