مدیر اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: نشان جغرافیایی فرش دست‌باف بیدگینه ثبت جهانی می‌شود.

فرش بیدگینه زنجان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا،  محسن جعفری اظهار کرد: فرش بیدگینه قدمت طولانی در استان زنجان دارد و نشان جغرافیایی فرش دست‌باف بیدگینه ثبت جهانی می‌شود؛ این در حالی است که در استان زنجان فرش بیدگینه ثبت داخلی شده و ثبت جهانی آن هم در سال ۱۴۰۰ محقق می‌شود.

همه موادی که برای فرش بیدگینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، طبیعی بوده و نقش آن از دل طبیعت استخراج می‌شود. طرح قدیمی فرش بیدگینه حاجی اورنگی و طرح جدید آن چهار قد است که هر دو از طرح‌های فرش افشار به شمار می‌آید.  تراکم بالای رج‌های فرش بیدگینه به آن کیفیت بالایی می‌دهد، استانداردترین بافت فرش نیز با همین میزان تراکم است. زمانی که تراکم رج‌های فرش بالا برود، سرعت بافت آن کاهش و ارزش آن افزایش می‌یابد.

مدیر اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تصریح کرد: استان زنجان در تولید فرش ابریشمی و پشمی در کشور سرآمد است که در دوره‌ای افزایش قیمت مواد اولیه باعث کاهش تولید فرش دست‌باف در استان شده است.

وی اضافه کرد: حمایت از تولیدکنندگان فرش دست‌باف باعث رونق این صنعت می‌شود و در این میان تفاهم‌نامه‌ای با بانک مهر ایران و سازمان فرش ایران منعقد شده و فرش‌بافان از تسهیلات بیمه تکمیلی استفاده خواهند کرد.  اگر در استان زنجان به بیمه قالی‌بافان توجه شود، تولید و صادرات فرش دست‌باف افزایش پیدا خواهد کرد ولی طی سال‌جاری صادرات فرش دست‌باف در استان کاهش یافته است.

کد خبر 589169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار