سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور گفت: رنگ‌بندی نهایی شهرها برای اطلاع‌رسانی به مردم به منظور انجام سفرهای احتمالی در نوروز، ۲۵ اسفند اعلام خواهد شد.

علیرضا رئیسی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر علیرضا رئیسی (سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا) دیشب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، با اشاره به روزهای پایانی سال و آغاز احتمالی سفرهای نوروزی، اظهار کرد: توصیه ما به هموطنان این است که در این شرایط به سفرهای نوروزی نروند و اگر قرار است سفری انجام شود، با توجه به رنگ‌بندی کرونایی شهرها سفر خود را انجام دهند. رنگ‌بندی نهایی شهرهای کشور برای انجام سفرهای احتمالی هم ۲۵ اسفند اعلام خواهد شد.

رئیسی اظهار کرد: طبق مصوبه ستاد کرونا در انجام سفرهای نوروزی، ملاک ما رنگ جدید شهرها است. سفر به شهرهای قرمز و نارنجی همچنان ممنوع است، ولی سفر به شهرهای آبی و زرد با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی عملی خواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طبق مصوبه این ستاد تردد به شهرهای قرمز و نارنجی همچنان ممنوع است و خروج خودروهای با پلاک بومی از این شهرها ممنوع و ورود خودروهای غیربومی نیز به این شهرها ممنوع خواهد بود.

رئیسی در ادامه با اشاره به تعداد جرایم خودروهای متخلف که شرایط تردد کرونایی را رعایت نکرده‌اند، گفت: تاکنون ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار جریمه برای خودروهایی که مقررات منع رفت و آمد را در شهرهای مختلف کرونایی نادیده گرفته‌اند، صادر شده است.

وی اضافه کرد: همچنین برای کنترل بیشتر شیوع بیماری کرونا در کشور هم‌اکنون پرواز از ۳۲ کشور جهان به ایران ممنوع است و تردد به سایر کشورها نیز مشمول تست PCR و قوانین سخت‌گیرانه است که همه باید آنها را رعایت کنند.

وی گفت: هرچند تردد به تمام شهرهای قرمز و نارنجی با خودرو ممنوع است، تردد هواپیما و قطار به این شهرها انجام می‌شود و همه افرادی که با هواپیما یا قطار به این شهرها (شهرهای قرمز و نارنجی) رفت و آمد می‌کنند، باید تست منفی کرونای خود را ارائه دهند، وگرنه از سفر آنها جلوگیری خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: هدف ما در اجرای قوانین و مقررات سختگیرانه، تامین سلامت مردم است و بیش از یک سال است که درگیر این بیماری هستیم و اگر ما بتوانیم امسال هم رعایت کنیم و به سفر نرویم، پس از انجام واکسیناسیون می‌توانیم با خیال راحت سفر کنیم.

رئیسی اظهار کرد: بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا قرار است پروتکل‌های سفرهای نوروزی تا آخر هفته جاری ابلاغ شود و ارائه نامه از فرمانداری‌ها نیز برای تردد در برخی شهرها جمع شده است، اما ممکن است افرادی برای انجام ماموریت‌های اداری عازم مناطق و شهرهای مختلف شوند که این نیز با نامه اداری و حکم ماموریت انجام می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش دیگری از سخنانش به تامین واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: تا پایان سال جاری با ارسال ۴۰۰ هزار دوز واکسن دیگر از بهارات هند سرجمع تعداد واکسن کرونای روسی، چینی و هندی برای واکسیناسون افراد آسیب‌پذیر به یک میلیون دوز افزایش خواهد یافت.

او افزود: اولین بخش واکسن کوواکس مربوط به سازمان بهداشت جهانی نیز ۲۸ اسفند تا ۱۰ فروردین ماه به تعداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار دوز وارد کشور خواهد شد که مجموع این واکسن‌ها برای ادامه واکسیناسیون در کشور به ۲ میلیون دوز افزایش خواهد یافت.

وی اظهار کرد: با ورود بخش دوم واکسن کوواکس تعداد واکسن وارداتی تا اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد و این سبب خواهد شد واکسیناسیون در کشور با سرعت بیشتری برای افراد آسیب‌پذیر جامعه ادامه یابد.

رئیسی درباره تولید واکسن داخلی نیز گفت: واکسن پاستور اردیبهشت سال آینده آماده خواهد شد و اگر نتایج واکسن برکت نیز به خوبی پیش برود، از خردادماه ورود این واکسن نیز به نظام سلامت افزایش جالب توجهی خواهد داشت.

 با احتساب واکسن‌های وارداتی و تولید داخلی در مجموع در تیرماه سال آینده تعداد واکسن‌های موجود در کشور به ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز افزایش خواهد یافت.

کد خبر 589162

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار