روابط عمومی وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای درباره برخی اطلاعات نادرست مطرح‌شده در خصوص حذف رایزنان بازرگانی یا اقتصادی از سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، در این باره توضیحاتی ارائه داد.

وزارتخارجه

به گزارش همشهری‌آنلاین، در بیانیه این روابط عمومی آمده است: متاسفانه چندی است برخی رسانه‌ها با استناد به اخبار نادرست در مورد حذف رایزنان بازرگانی یا اقتصادی از سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران، زمینه حمله نابه‌جا به وزارت امور خارجه را فراهم آورده‌اند.  

روابط عمومی وزارت امور خارجه در ادامه اضافه کرد: در سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، دو دسته کارشناس اقتصادی شامل رایزنان اقتصادی و رایزنان بازرگانی فعالیت می‌کنند. رایزن یا کارشناس اقتصادی از سوی وزارت امور خارجه منصوب می‌شود و اعزام رایزنان بازرگانی متناسب با نیازهای روز و ظرفیت اقتصادی با سایر کشورها از سوی سازمان توسعه تجارت وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت می‌گیرد.  

اطلاعیه روابط عمومی وزارت امور خارجه در این ارتباط افزوده است: ظرف سال‌های اخیر مشکلاتی برای اعزام رایزنان بازرگانی به وجود آمده و تعداد این رایزنان در خارج از کشور به حداقل رسیده که البته سازمان توسعه تجارت در حال پیگیری حل مشکل اعزام آنها و افزایش تعداد رایزنان بازرگان در خارج از کشور بوده و این در حالی است که در چارچوب وزارت امور خارجه، بخش اقتصادی در بین سایر بخش‌ها از فعال‌ترین حوزه‌ها در سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران بوده  و این وزارتخانه  هیچ‌گاه بنایی بر حذف آن‌ها ندارد؛ همچنین با حمایت‌های بخش‌های مختلف دولت، شاهد توسعه همکاری‌های اقتصادی با همسایگان و اتحادیه اوراسیا از طریق توافق تجارت ترجیحی هستیم و این امر با روند اعزام رایزنان بازرگانی جدید تقویت می‌گردد.  

روابط عمومی وزارت امور خارجه توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری با کشورهای هدف و خصوصاً همسایگان را از اولویت‌های اصلی دولت و وزارت امور خارجه ذکر کرد  که با استفاده از ظرفیت‌های وزارت امور خارجه و همچنین دستگاه‌های مختلف، شاهد افزایش صادرات حتی در مقطع تحریم‌های ظالمانه آمریکا هستیم.

در خاتمه این بیانیه تاکید شده است: در حوزه بخش خصوصی، رویکرد وزارت امور خارجه همواره حمایت از فعالان این بخش و استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آن جهت پیشبرد اهداف دیپلماسی اقتصادی بوده است و در این رابطه وزارت امور خارجه ضمن استقبال از «تاسیس دفاتر تجاری بخش خصوصی در خارج»، همکاری مقتضی را با سازمان توسعه تجارت و مشخصا «شورای مراکز تجاری خارج از کشور» مستقر در آن سازمان که متولی این امر است، دارد.

کد خبر 588393

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار