وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد از ابتدای سال ۱۴۰۰ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام می‌شود تا علاوه بر امتداد مرحله اول این طرح در سال جاری، تبعیض موجود بین حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و سایر صندوق‌های بیمه‌ای کاهش یابد.

محمد شریعتمداری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: از بتدای سال ۱۴۰۰ این کار انجام خواهد شد که هم ادامه مسیر موجود است و هم برداشتن گام جدید برای از بین بردن فاصله‌ای که از آن تحت عنوان تبعیض در برخی صحبت‌های بازنشستگان که به حق است، یاد می‌شود.

وی افزود: بودجه تصویب شود، حتما این کار در فروردین انجام می‌شود.

شریعتمداری در پاسخ به اینکه کمترین حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و در این صورت دیگر شاهد این رقم نخواهیم بود، گفت: حتما در زمینه همسان‌سازی حقوق و دستمزد بازنشستگان تامین اجتماعی، روند نسبی رسیدن به سایر صندوق‌ها را دنبال می‌کنیم تا فاصله به حداقل برسد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اینکه چرا دستمزد کارگران دقیقه نودی تصویب می‌شود توضیح داد: زیرا روند بررسی نرخ تورم تا ماه‌های پایانی سال انجام می‌شود تا کمترین ضریب خطا با میزان تورم موجود طی ۱۲ ماه گذشته بتواند تعیین‌کننده دستمزد باشد. با توجه به نرخ تورم انتظاری که به صورت پیش‌بینی توسط بانک مرکزی برای سال آتی اعلام می‌شود، این دو کنار هم قرار می‌گیرد و معنی‌دار می‌شود.

وی افزود: به همین علت ناچاریم تا روزهای پایانی هرسال صبر کنیم. تغییرات نرخ تورم قابل پیش‌بینی نیست و باید پیش‌بینی‌های دقیق‌تری صورت بگیرد. عملکرد ماه بهمن که آمد، تازه امکان تصمیم‌گیری و چانه‌زنی بین کارفرمایان و کارگران فراهم می‌آید.

شریعتمداری درباره افزایش ۳۵ درصدی حقوق کارگران برای سال آینده گفت: فعلا ۳۵ درصد افزایش در حد حدس و گمان است. باید جامعه کارگری و کارفرمایی در مذاکراتی که مدت‌هاست در کمیته مزد در جریان است و هنوز ادامه دارد و شروع شده است رایزنی کنند تا به نتایج خوبی برسیم.

به گفته وی حفظ واحدهای تولیدی که کارگران اصلی‌ترین ستون آن هستند باید مورد توجه قرار بگیرد و تلاش می‌کنیم دریافتی‌شان بتواند عزت زندگی آنها را فراهم کند.
 

کد خبر 588374

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار