رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران از فراهم شدن امکان گزارش فساد توسط شهروندان در مدیریت شهری خبر داد و گفت: «شهروندان تهرانی با بررسی و مقایسه اطلاعات حوزه‌های مختلف شهری که در سامانه شفافیت در دسترس همه قرار دارد، می‌توانند فسادهای احتمالی را گزارش دهند.»

آروين

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، بهاره آروین که در برنامه پایش شبکه یک سیما درباره اقدامات این دوره شورای شهر در راستای شفافیت و کاهش فساد صحبت می‌کرد، ادامه داد: «ایده شهرداری تمام شیشه‌ای که در ابتدای دوره پنجم شورای شهر تهران مطرح شد، بر اساس گلوگاه‌های اصلی فساد در شهرداری چهار محور اصلی داشت. این چهار محور شامل شفافیت قراردادها و معاملات، شفافیت حوزه شهرسازی و مجوزهای ساختمانی، شفافیت کمک‌های نقدی و غیرنقدی شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی و شفافیت آرای اعضای شورای شهر است. خوشبختانه اکنون می‌توان گفت همه این محورها محقق شده و حتی چندین برابر این اطلاعات در دسترس عموم قرار گرفته است.»

او با تشریح اقدامات شفاف‌ساز پارلمان شهری پایتخت در این دوره گفت: «اوایل سال ۹۷ موفق شدیم قراردادهای شهرداری تهران را روی وبسایت شفاف به آدرس shafaf.tehran.ir در دسترس عموم قرار دهیم و اکنون بیش از ۲.۵ سال است که این قراردادها به صورت برخط در این وبسایت منتشر می‌شوند. البته ابتدا قراردادهای بالای یک میلیارد تومان منتشر شدند و در ادامه تصمیم بر این شد که قراردادهای کلان (که امسال بالای ۴۵۰ میلیون تومان است) نیز منتشر شوند. اخیراً هم موفق شدیم قراردادهای متوسط را در وبسایت شفاف منتشر کنیم.»

مقاومت‌ دربرابر انتشار اطلاعات حوزه املاک

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه پیش از این اطلاعات مزایدات، مناقصات و قراردادهای مشارکتی در وبسایت شفاف منتشر شده بود، بیان کرد: «برای انتشار اطلاعات حوزه املاک که حوزه‌ای پرفساد محسوب می‌شود با مقاومت زیادی مواجه بودیم اما اخیراً تلاش‌ها به ثمر نشست و موفق شدیم قراردادهای ملکی هزینه‌ای و درآمدی یعنی اجاره، خرید و فروش را در دسترس عموم قرار دهیم.»

آروین در پاسخ به این پرسش که چگونه روی اطلاعات منتشرشده نظارت صورت می‌گیرد، اظهار کرد: «برای پیشگیری از اینکه برخی قراردادها در کشوی میز جا بمانند و منتشر نشوند، ترتیبی دادیم که اطلاعات قراردادها پس از ثبت در سامانه‌های ذی‌ربط به صورت برخط و بدون دستکاری به وبسایت شفاف منتقل شوند. اکنون تنها برخی از واحدهای تابعه به سامانه‌های شهرداری تهران متصل نیستند و اطلاعات قراردادهایشان به‌صورت غیر سیستماتیک منتشر می‌شود که امیدواریم فرایندهای این واحدها نیز به زودی اصلاح شود.»

عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تأثیرات تحقق شهرداری تمام شیشه‌ای گفت: «خوشبختانه برخی از شهرداری‌های دیگر شهرها از اقدامات شهرداری تهران در راستای شفافیت الگو گرفته‌اند و اطلاعات قراردادها، اطلاعات حوزه شهرسازی، طرح تفصیلی و نظایر آن را به صورت عمومی‌ منتشر کرده‌اند. در حال حاضر بسیاری از شهرها وبسایت شفاف دارند یا در سایت شهرداری‌هایشان بسیاری از اطلاعات حوزه شهرسازی یا قراردادها را منتشر کرده‌اند.»

او ادامه داد: «در سال گذشته وبسایتی را با عنوان پروژه رصد شفافیت در شوراها و شهرداری‌های کشور به آدرس tpmonitor.ir ایجاد کردیم و در آن وبسایت، شهرداری‌ها و شوراهای شهرهایی که بیش از ۲۵۰ هزار نفر جمعیت دارند را به‌لحاظ شفافیت رصد کردیم. حالا مردم می‌توانند با مراجعه به وبسایت پروژه رصد، نتایج این بررسی‌ها و اقدامات شهرداری‌ها و شوراهای کشور را در راستای شفافیت مشاهده کنند.»

بررسی آئین‌نامه حمایت از سوت‌زنان در شورا

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این سوال که در مدیریت شهری تهران چقدر از ظرفیت نظارت همگانی برای کاهش فساد کمک گرفته می‌شود، بیان کرد: «ما در مصوبه مدیریت تعارض منافع، شهرداری تهران را ملزم کردیم تا آئین‌نامه حمایت از گزارشگران تخلف یا همان سوت‌زنان را ارائه کند. شهرداری در این زمینه تأخیر زیادی داشت اما بالاخره آئین‌نامه را به شورا تحویل داد. اکنون بررسی این آئین‌نامه آخرین مراحل خود را طی می‌کند و ظرف چند هفته آتی در دستور صحن علنی شورا قرار خواهد گرفت.»

آروین ادامه داد: اقدام دیگری که برای تسهیل و افزایش امنیت گزارشگری تخلف انجام دادیم، ارتقای سامانه‌های نظارت همگانی ۱۳۷ و ۱۸۸۸ بود. امیدواریم تا پایان امسال هم آئین‌نامه حمایت از گزارشگران تخلف را به تصویب رسانده و هم زیرساخت‌های لازم را تا حد مطلوبی ارتقا دهیم. ما از یک سو قراردادهای شهرداری را منتشر کردیم و از سوی دیگر اطلاعات مدیران و کارکنان این نهاد عمومی را روی وبسایت شفاف قرار دادیم. اکنون دیگر نوبت گزارشگران تخلف است که با رصد و تطبیق و مقایسه اطلاعات منتشرشده از کارکنان و طرف‌های معاملات، تخلفات و فسادهای احتمالی را پایش و گزارش کنند.»

مردم مراقب نهال شفافیت باشند

رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند در پایان گفت: «دستاوردهای این دوره از مدیریت شهری در زمینه شفافیت تنها در صورت مطالبه‌گری مردم  تداوم خواهد داشت. تا زمانی که به نمایندگی از مردم تهران در شورای شهر حضور دارم، انتشار اطلاعات را در وبسایت شفاف دنبال می‌کنم اما اگر مردم پیگیر نباشند، معلوم نیست چه بر سر نهال تازه جوانه‌زده شفافیت بیاید. در شرایطی که ذی‌نفعان عدم شفافیت تا این حد سازمان‌یافته هستند، مردم نیز به عنوان ذی‌نفعان شفافیت باید به صورت منظم و پیگیرانه مطالبه‌گر شفافیت باشند تا از ابتر ماندن آن جلوگیری شود.»

کد خبر 588345

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار