مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران، درباره پیامدهای به نتیجه نرسیدن قدرت‌های جهانی با ایران بر سر فعالیت هسته‌ای آن هشدار داد.

گروسی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، شبکه ان.‌اچ.‌کی گزارش داد رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گفت‌وگویی اختصاصی با این شبکه هشدار داد اگر ایران و قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا درباره فعالیت هسته‌ای ایران به توافقی نرسند، جامعه بین‌المللی به خاطر پیشرفت هسته‌ای ایران با «شرایطی کاملا جدید» مواجه خواهد شد.

گروسی با اشاره به هشدار ایران در زمینه کاهش جدی دسترسی آژانس برتی تنجام دادن بازرسی‌هایش در ایران در پی لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت این موضوع را «از همان ابتدا بستر جدی دانسته بود» و همین امر باعث تعجیل او برای سفر به تهران برای مذاکرات شد.

او لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران را «شکستی جدی» برای جامعه بین‌المللی تلقی کرد.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت این نهاد بین‌المللی برای مدتی تا سه ماه، سامانه‌ای برای تداوم گردآوری اطلاعات با دوربین‌ها و دیگر تجهیزات نظارتی نصب شده در تاسیسات ایران ایجاد کرده است.

او ادامه داد اگر ایران و کشورهایی که در این باره نگرانی‌هایی دارند، به توافقی سیاسی برسند، آژانس قادر خواهد بود به این داده‌ها دسترسی داشته باشد و به خاطر متوقف شدن اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران، «راه دیگری» برای گردآوری چنین اطلاعاتی وجود ندارد.

گروسی با اشاره به روزنه‌ای که تا سه ماه باز است، اظهار کرد که «فضایی برای تمامی بازیگران از جمله ایران برای ادامه دادن به مذاکراتشان وجود دارد.

مدیر کل آژانس افزود که فکر می‌کند اگر هیچ توافق سیاسی‌ای وجود نداشته باشد، نه‌تنها آژانس بین‌المللی انرژی، بلکه جامعه جهانی با «شرایطی کاملا جدید» مواجه خواهد شد.

بر اساس این گزارش، اظهارات گروسی در پی این مطرح می‌شود مجلس شورای اسلامی ایران با گذشت نزدیک به دو سال از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، متحمل شدن تحریم‌های بازگردانی شده و تحریم‌های جدید از سوی این کشور و بدعهدی کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه پیدا کردن راهکاری عمل‌گرایانه برای کاهش تاثیر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران، تصویب کرد ایران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد. 

به موجب این اقدام، بازرسی‌های آژانس در ایران محدود شد.

علاوه بر این، پس از دیدار رافائل گروسی با مقامات ایرانی در سفری که این هفته به تهران داشت، معاون رئیس جمهوری کشورمان و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران و مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیانیه مشترک منتشر کردند.

سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روح همکاری و اعتماد متقابل تقویت شده که به بیانیه مشترک ۵ شهریور ۱۳۹۹ در تهران منجر شد و اهمیت تداوم آن همکاری و اعتماد را مورد یادآوری و تایید مجدد قرار دادند.

سازمان، آژانس را مطلع نمود که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» (قانون)، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آن‌گونه که در برجام آمده‌اند، را از ۵ اسفند ۱۳۹۹ متوقف خواهد کرد.

با در نظر گرفتن موارد فوق و به منظور تداوم فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت آژانس، سازمان و آژانس نسبت به موارد زیر توافق کردند:

۱. ایران به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتنامه جامع پادمان خود با آژانس، همانند قبل، ادامه خواهد داد.

۲. یک تفاهم فنی دوجانبه موقت، سازگار با قانون، که به موجب آن آژانس به فعالیت‌های ضروری راستی‌آزمایی و نظارت خود (طبق فهرست فنی پیوست) برای مدت تا سه ماه ادامه خواهد داد.

۳. مرور منظم این تفاهم فنی با هدف اطمینان از حصول به اهداف آن.

کد خبر 587204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • ساسان IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  23 6
  انشاالله اینقدر تعلل بشه که بتونیم پلوتونیم کافی برای بمب اتمی تهیه کنیم،چرا نباید کشورما اتمی شود؟معقول نیست در شرایطی که اسرائیل،پاکستان،هند دارند وبقولی پاکستان به سعودی وامارات داده مااستثنا باشیم،مگه میشه ماباسلاح روز منطقه وجهان مجهز نشیم،اگه بده براهمه بده واگه خوبه براهمه خوبه.
  • Arian IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
   0 0
   اصلا شما بیا پونصدتا بمب بساز،اولا چه نفعی برامون داره؟آیا اقتصادمون با بمب درست میشه؟الان پاکستان خدادتا کلاهک داره،شما ببین کلاغ حاضره بره تو اون کشور تخم کنه؟من بهت میگم چی میشه،آمریکا و نتانیاهو بادی به غبغب خواهند گذاشت که نگفته بودم اینا دنبال بمب اتمی بودن،بعد میرن دنبال ترقیب جامعه جهانی برای تحریم صد برابری،بهونه ی خوبی هم که دستشون هست،شما بخوان حدیث مفصل از این مجمل
 • نا شناس IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  1 2
  سلام.برادر جان مگه دست خودمونه که بسازیم یا نسازیم. اگه بخوایمم دین این اجازه رو به ما نمی‌ده.اگه کشورهای دیگه دارن به خاطر اینه که یا خودشون میترسن یا میخوان دیگران و بترسونن.والا حتی عقل سالم هم اینو قبول نداره که کشوری ی سلاحی داشته باشه که ویژگی کشتار جمعی داشته باشه.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار