نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از نتایج سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران استقبال کرد.

میخائیل اولیانوف

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در «وین» در اتریش یکشنبه شب به وقت تهران در توییتی نوشت: «رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی با نتایج مثبت از تهران بازگشته است. گرچه پروتکل الحاقی طی دو روز آینده به حال تعلیق درمی‌آید، اما آژانس و  ایران به تفاهماتی رسیده‌اند که این امکان را می‌دهد سطح کافی راستی‌آزمایی حفظ شود.»

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین در روزهای گذشته نیز  در توییتی به سفر  مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی  به تهران جهت انجام مذاکرات هسته‌ای واکنش نشان داده بود.  اولیانوف  شنبه در توییتی  نوشت:  «رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز برای تعیین پارامترهای فعالیت بازرسی آژانس در ایران به تهران پرواز کرد. ما برای هر دو طرف آرزوی مذاکرات موفقیت آمیز را داریم.»

گروسی روز جمعه گفته بود بر موفقیت آمیز بودن سفر خود به تهران حساب می‌کند. مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از ترک ایران در پیامی در توییتر با اشاره به سفر خود به ایران نوشت که رایزنی‌های فشرده به نتایج خوبی منجر شد. وی در ادامه این پیام توییتری نوشت:  «درک فنی موقتی حاصل شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به راستی‌آزمایی ضروری و نظارت در ایران ادامه می‌دهد.»

طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران روز چهارشنبه ۱۲ آذر ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی اصلاح و توسط شورای نگهبان تایید شد و همان روز رئیس مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهور قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را جهت اجرا ابلاغ کرد و آیین نامه اجرایی این قانون نیز سوم دی ماه به تصویب هیأت وزیران رسید. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز آیین نامه اجرایی قانون مزبور را برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد. 

براساس ماده ۶ این طرح، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد از جمله کشورهای ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده‌های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، دو ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت‌های فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه سند (پروتکل) الحاقی را متوقف کند.  

اقداماتی که از پنج اسفند و در راستای اجرای اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها متوقف می‌شود، شامل این موارد است: مفاد پروتکل الحاقی؛ کد ۳. ۱ اصلاحی ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمان (برای اظهار زودهنگام تاسیسات هسته‌ای به آژانس) ؛ استفاده از فناوری‌های مدرن و حضور درازمدت آژانس در ایران؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با کیک زرد؛ اقدامات شفاف ساز در رابطه با غنی سازی؛ دسترسی‌ها پیرو مفاد برجام؛ نظارت و راستی آزمایی اجرای اقدامات داوطلبانه و اقدامات شفاف ساز در رابطه با ساخت قطعات سانتریفیوژ. 

کد خبر 586507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار