رئیس جمهوری با انتقاد از عملکرد اروپا در زمینه عمل به تعهدات برجامی پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام در دوره دولت قبلی این کشور تاکید کرد: اگر واقعا دنبال حفظ برجام و اهداف آن هستیم باید کارآمدی آن را در عمل و در چارچوب ساختار تدوین‌شده ببینیم و اروپا باید در عمل آن را ثابت کند.

حسن روحانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی عصر چهارشنبه در گفت‌وگو با صدر اعظم آلمان، ورود موضوعات جدید به برجام را امری غیرممکن خواند و تاکید کرد: برجام به عنوان یک سند مصوب شورای امنیت و محصول تلاش‌های طولانی ایران و ۶ کشور بزرگ جهان، یک چارچوب مشخص دارد و غیر قابل تغییر است.

روحانی با بیان اینکه ادامه برجام با ادامه تحریم‌ها و عدم پایبندی طرف‌ها به تعهدات، فاقد مشروعیت و مقبولیت است، تنها راه حفظ برجام را لغو تحریم‌های غیرانسانی و غیرقانونی آمریکا و به دنبال آن بازگشت این کشور به برجام دانست.

رئیس جمهوری با بیان اینکه دولت براساس قانون مصوب مجلس، موظف به کاهش بیشتر تعهدات در ازای عدم پایبندی طرف مقابل و رفع تحریم‌ها است، خاطرنشان کرد: اگر تحریم‌ها برداشته شود ما هم به طور کامل تعهدات خود را در قالب برجام انجام خواهیم داد.

روحانی با اشاره به اهمیت صلح و ثبات در منطقه و بحران‌های ناشی از حضور بیگانگان و گسترش تروریسم، مهم‌ترین چالش گذشته، حال و آینده منطقه را گسترش تروریسم خواند و تاکید کرد: تامین صلح و امنیت و ریشه‌کن کردن تروریسم فقط با همکاری سازنده همه کشورها امکان‌پذیر خواهد بود.

رئیس جمهوری با اشاره به طرح‌های ابتکاری جمهوری اسلامی ایران از جمله طرح صلح هرمز برای تامین صلح و ثبات و آرامش در منطقه، با تاکید بر ضرورت حل مشکل یمن و پایان دادن به فاجعه انسانی در این کشور، تصریح کرد: حل مشکلات منطقه در ابتکارات، راهکارها و گفت‌وگوهای منطقه‌ای است و این کشورهای منطقه هستند که باید در مورد سرنوشت خود تصمیم بگیرند.

روحانی در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین با اشاره به سابقه تاریخی روابط ایران و آلمان بر تلاش برای توسعه و تعمیق روابط دو کشور به ویژه در زمینه روابط اقتصادی و تجاری تاکید و لزوم استفاده از همه ظرفیت‌ها در این زمینه را مورد اشاره قرار داد.

رئیس جمهوری افزود: با توجه به ایجاد شرایط جدید بین‌المللی و فراهم شدن زمینه همکاری‌ها بین کشورهای منطقه و جهان، فعال‌تر شدن شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی دو کشور می‌تواند به توسعه همکاری‌های دو کشور منجر شود.

روحانی همچنین با اشاره به مشکلات ناشی از ویروس کرونا و همچنین شیوع نوع پیشرفته این ویروس در اروپا، بر همکاری دو کشور و به اشتراک گذاشتن تجربیات در زمینه مبارزه با این بیماری تاکید کرد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نیز در این گفت‌وگوی تلفنی بر ضرورت حفظ برجام به عنوان یک توافق بین‌المللی تاکید کرد و حل و فصل اختلاف نظرها از مسیر گفت‌وگو و تقویت روابط دوجانبه و همکاری همه کشورها برای حفظ امنیت و ثبات منطقه را خواستار شد.  

کد خبر 585779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار