رئیس نخستین همایش اخلاق و فرهنگ شهرنشینی گفت: کلانشهرهای ما روستاشهرهایی هستند که بی‌رویه گسترش یافته و با آداب و فرهنگ شهرنشینی بیگانه‌اند و فاقد ویژگی‌های رفتاری مثبت روستانشینان هستند.

دکتر مصطفی معین

به گزارش همشهری‌آنلاین، دکتر مصطفی معین، رئیس نخستین همایش اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، در آستانه برگزاری نخستین دوره این همایش، گفت: امروزه با افزایش مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ و کلانشهرها و گسترش سریع و بی‌رویه شهرنشینی، با کهکشانی از مسائل و مشکلات فرهنگی، اخلاقی، ناهنجاری، حاشیه‌نشینی، فقر و بیکاری، جرائم، خشونت، معضل ترافیک و آلودگی هوا، تخریب محیط زیست و سایر آسیب‌های اجتماعی مواجه هستیم. 

وی افزود: اکنون برای ریشه‌یابی علمی این آسیب‌ها، تبادل‌نظر و ارائه راه حل برای بهبود شرایط و کیفیت زندگی شهرنشینان، این همایش با شعار محوری اخلاق برای شهروندان، فرهنگ برای زندگی برگزار می‌شود. بی‌تردید وضعیت شهرهای ما از نظر قانونمندی و نظم و مقررات، رعایت قواعد اخلاقی و آداب رفتار شهرنشینی، خشونت و پرخاشگری، رفاه و امنیت، هوا و فضای سالم، حفظ محیط زیست، مسئولیت متقابل افراد جامعه، رعایت حقوق شهروندی، و مشارکت شهروندان در اداره بهتر شهر در وضعیت قابل قبولی نیستند! 

رئیس نخستین همایش اخلاق و فرهنگ شهرنشینی تصریح کرد: انتظار آرمان‌شهر و یا مدینه فاضله افلاطونی و فارابی را نداریم، اما کیفیت و شرایط شهرنشینی جامعه ما نه تنها با کشورهای توسعه‌یافته قابل قیاس نیست بلکه آن را حتی با بسیاری از جوامع  شهری دیگر هم نمی‌توانیم مقایسه کنیم. در واقع کلان‌شهرهای ما روستا شهرهائی هستند که بی‌رویه گسترش یافته، با آداب و فرهنگ شهرنشینی بیگانه‌اند و نیز فاقد ویژگی‌های رفتاری مثبت روستانشینان هستند. 

نخستین دوره همایش اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، روزهای ۲۹ و ۳۰ بهمن‌ماه جاری به صورت مجازی برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای شرکت در این همایش می‌توانند به نشانی اینترنتی Congress.ethics.ir مراجعه کنند. 

دبیرخانه نخستین دوره همایش اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، در اعلام اسامی سخنرانان این دوره همایش به عباس آخوندی، زهرا احمدی‌پور، آرمین امیر، حسین ایمانی‌جاجرمی، زهرا بازرگان، عمادالدین باقی، سیدمحمد بهشتی، پرویز پیران، محمد جلالی، محمدرضا جوادی‌یگانه، سیدمحسن حسینی‌پویا، هادی خانیکی، نسیبه زنجری، لیلا سلیقه‌دار، شهریار شفقی، احسان شمسی‌گوشکی، عباس شیخ‌الاسلامی، گئورگ قره‌پتیان، غلامرضا ظریفیان، عباس عبدی، محمد فاضلی، مقصود فراستخواه، محقق داماد، اردشیر منصوری، فرشاد مومنی، عبدالمجید مهدوی، لطف‌اله میثمی، اسداله نقدی و رحیم نوبهار اشاره کرده است.

کد خبر 585037
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار