رئیس سازمان غذا و داروی ایران گفت: محموله اول واکسن کرونای روسی «اسپوتنیک وی» وارد ایران شد و محموله های دیگر از این نوع واکسن به فاصله یکی دو هفته پشت سر هم تحویل کشورمان خواهند شد.

شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و داروی ایران  که در راس هیأتی در مسکو به سر می برد، با بیان اینکه در چارچوب قراردادی با روسیه از این کشور ۲ میلیون دوز واکسن «اسپوتنیک وی» دریافت خواهیم کرد، گفت: علاوه بر تولید داخلی، منابع برای تهیه واکسن کرونا معتبر و مطمئن خواهد بود.

او با بیان اینکه واردات واکسن کرونا تنها از روسیه در دستور کار نیست، تصریح کرد: تلاش می شود منابع معتبر و مطمئن دیگر هم شناسایی و تهیه شود.

شانه‌ساز افزود: شرکت هایی که توانسته اند فاز سه کارآزمایی بالینی واکسن کرونا را با موفقیت پشت سر گذارند در برنامه کار سازمان دارو و غذا برای تهیه واکسن و نیز همکاری برای تولید مشترک قرار خواهند داشت.  

وی اسپوتنیک وی را واکسن مطمئنی خواند که ایمنی‌زایی و سلامت آن مورد تایید است و به تازگی نشریه علمی معتبر  «لنست» گزارشی درباره این واکسن منتشر کرده است.

شانه‌ساز گفت: ایران در حال حاضر و در مجموع در چارچوب قراردادی با روسیه، ایران ۲ میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی از این کشور دریافت خواهد کرد.

وی به تلاش های وزارت بهداشت برای یافتن منابع معتبر تولید واکسن کرونا در سطح جهانی اشاره کرد و گفت که همکاری با شرکت های دارای توانایی بالای تولید انبوه واکسن کرونا به منظور خریداری این واکسن و همچنین تولید مشترک آن در دستورکار قرار دارد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تحویل گرفتن نخستین محموله واکسن اسپوتنیک وی اظهار داشت: محموله اول وارد ایران شد و محموله های دیگر از این نوع واکسن به فاصله یکی دو هفته پشت سر هم تحویل کشورمان خواهند شد.

شانه‌ساز به شرایط مهم حمل و نقل واکسن اشاره کرد و گفت: باتوجه به اینکه واکسن اسپوتنیک وی در درجه حدود منهای ۲۰ درجه زیر صفر نگهدای می شود، از این نظر بر واکسن آمریکایی «فایزر» که باید در منفی ۶۰ درجه نگهداری و حمل شود، برتری دارد و شرایط نگهدای آن آسانتر است.  

وی همچنین  به امضای یادداشت تفاهم همکاری در حوزه توسعه و تحقیقات مربوط به بیماری کووید-۱۹ بین موسسه پاستور ایران و موسسه آزمایشگاهی گامالیا که دیروز (دوشنبه) امضا شد اشاره کرد و گفت: دو کشور همکاری ها را در این زمینه ادامه می دهند.

بنا بر این گزارش، هیات وزارت بهداشت ایران امروز سه شنبه (۲۱ بمهن) برای بازدید از خط تولید کارخانه واکسن سازی روسیه به استان ولادیمبر این کشور سفر کردند. این هیات فردا با وزیر بهداشت روسیه ملاقات دارند و در باره قرارداد نهایی تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی گفتگو خواهند کرد.

در مراسمی که دیروز دوشنبه در موسسه آزمایشگاهی گامالیا به عنوان سازنده واکسن «اسپوتنیک وی»‌ برگزار شد، یادداشت تفاهم تحقیقات و توسعه مربوط به بیماری کووید۱۹ بین موسسه پاستور ایران و موسسه آزمایشگاهی گامالیا به امضای محمدرضا شانه‌ساز معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذای غذا و داروی ایران و نمایندگان وزارت بهداشت روسیه رسید.

رئیس سازمان غذا و داروی ایران روز یکشنبه (۱۹ بهمن) در راس هیاتی وارد مسکو شد. این هیات قرار است بعد از مذاکرات با مقامات روسیه، توافقنامه همکاری مشترک تولید واکسن کرونا را نهایی کند.  

کد خبر 584149

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار