دستیار ارشد امور بین‌الملل رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق گفت: جمهوری اسلامی ایران با قدرت از امنیت و ثبات عراق حمایت می کند و ما امنیت عراق را امنیت ایران می دانیم.

عبداللهیان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار، ضمن تاکید بر روابط عمیق و راهبردی میان دو کشور تصریح کرد: مناسبات تهران و عراق همواره روند دوستانه و رو به رشدی دارد.

دستیار ارشد امور بین الملل مجلس بر اهمیت تداوم فعالیت یونامی در هماهنگی با نهادهای قانونی از جمله مجلس و دولت عراق تاکید کرد.
وی افزود: تلاش برخی کشورها از جمله آمریکا و عربستان سعودی در استفاده مدیریت شده و ابزاری از تروریسم و دامن زدن به ناامنی و رشد آن در عراق و منطقه از جمله علل ناامنی ها در عراق و منطقه است.

امیرعبداللهیان توجه به جایگاه مهم مرجعیت و حمایت از روند سیاسی و انتخاباتی عراق را یک فرصت مهم برای همه عراقی ها برشمرد.

وی با اشاره به ترور سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس به دست دولت ترامپ افزود: سازمان ملل متحد برای تضمین امنیت منطقه باید به مسئولیت بین المللی خود در ماجرای ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس - قهرمانان بزرگ ملی و بین المللی مبارزه علیه تروریسم- عمل نماید.

امیرعبداللهیان اضافه کرد که دشمنان بار دیگر امنیت عراق را هدف قرار داده اند و تاکید کرد که باید با ریشه ها و عوامل افراط گرایی و تروریسم مبارزه کرد.
وی با انتقاد از رفتار دوگانه کاخ سفید افزود: آمریکا باید از رویکرد مبتنی بر استاندارد دوگانه در بازی سیاسی - امنیتی و تقویت تروریسم دست بردارد.

دستیار ارشد رییس مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با قدرت از امنیت ‌و ثبات عراق حمایت می کند و ما امنیت عراق را امنیت ایران می دانیم و به طرف هایی که بدنبال رشد مجدد تروریسم در عراق، سوریه و منطقه هستند هشدار جدی می دهیم.

وی با اشاره به انتخابات پارلمانی پیش روی عراق اظهار داشت: ما به رای و تصمیم‌ مردم عراق احترام می گذاریم. امروز عراق نمونه ای از دموکراسی در منطقه است.

هنیس پلاسخارت: ریشه داعش باید از میان برداشته شود.

خانم "هنیس پلاسخارت" در ادامه این دیدار گفت: ریشه های تروریسم باید از میان برداشته شود و با شکست نظامی داعش نمی توان امیدوار بود که هسته اصلی آنها از بین رفته باشد.
وی افزود: عراق در شرایطی قرار دارد که می تواند برای خودش تصمیم بگیرد و با رفع اختلافات موجود، انتخابات خود را برگزار نماید.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق اظهار داشت: بحث ناامنی در عراق فقط منحصر به داعش نیست و متاسفانه عوامل دیگری در آن نقش دارد.
پلاسخارت گفت: ما هم معتقدیم که ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس تاثیرات زیادی بر دو ملت و منطقه داشته است.

وی افزود: سازمان ملل به دنبال برقراری صلح و امنیت است و برای برگزاری یک انتخابات آرام در عراق تمام تلاش خود را خواهد کرد .
این به معنای دخالت در امور عراق نیست، بلکه فقط نظارت خواهیم داشت تا یک انتخابات سالم برگزار شود که برخواسته از رای مردم است.

کد خبر 582390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار