وزیر امور خارجه فرانسه ضمن ابراز نگرانی درباره فعالیت هسته‌ای ایران، گفت: سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا علیه ایران به هدفی که دنبال می‌کرد، نرسید.

ژان ایو لودریان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، ژان ایو لودریان در گفت و گویی با شبکه رادیویی فرانس اینتر که متن آن در پایگاه اینترنتی سفارت فرانسه در لندن منتشر شد، درباره سیاست  «اول آمریکا» ی دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا و این که آیا جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا از این سیاست دنباله روی خواهد کرد یا نه،  گفت:  «اول آمریکا» به معنای آمریکای تنها بود.

موضوع  «اول آمریکا» به شکل آمریکای تنها تجلی پیدا کرد و در طول آن مدت،  بسیاری از ما از جمله اروپایی ها سعی کردیم همه چیز را از جمله معاهده تغییرات آب و هوایی، توافق هسته ای ایران، اقدامات سازمان تجارت جهانی و چند جانبه گرایی را سر جای خود نگه داریم. خلاصه این که ما تلاش کردیم همه امور را مدیرت کرده و به قوت خود حفظ کنیم. اکنون زمینه های جدیدی در حال ایجاد شدن هستند. وقتی پیش تر گفتم که سعی می کردیم همه چیز را سر جای خود نگه داریم،  شامل توافق وین موسوم به برجام نیز بود که ما را قادر ساخت با وجود تمام پیامدها از اشاعه تسلیحات هسته ای و دست یابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کنیم. 

لودریان مدعی شد: اما به موازات خروج آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸، ایران به طور پیش رونده ای،  اجزای کلیدی (توافق را) از هم گسیخت. آن ها غنی سازی اورانیوم را تا سطح ۲۰ درصد برای تولید اورانیوم فلزی از سر گرفتند.  موقعیت بسیار خطرناکی است، چراکه دستیابی ایران به یک سلاح هسته ای دارای پیامدهای بزرگ ژئو استراتژیک خواهد بود. 

او افزود: ما باید راهی برای بازگشت به توافق وین پیدا کنیم و این در برگیرنده ایران نیز هست. ما در شرایط مقابل آن چیزی هستیم که ترامپ می خواست. ترامپ می خواست  «فشار حداکثری» مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود. 

وزیر خارجه فرانسه در ادامه این گفت و گو مطرح کرد: با وجود فشار حداکثری، نتیجه این شده ایران از دستیابی به یک سلاح هسته ای فاصله ای ندارد، بنابراین ما باید مذاکرات بر مبنای توافق وین،  برجام را آغاز کنیم. خواهید پرسید که چه کسی باید شروع کند. خب این بخشی از دیپلماسی است. باید دید که همه چیز چطور پیش می رود. اما چیزی که مورد توجه من است،  تمایل آمریکا برای آغاز دوباره این روند (مذاکره) است و این منبع رضایتمندی برای ما است و قادرمان می سازد به تعهدات قبلی بازگردیم اما همه باید به تعهدات قبلی بازگردند، از جمله ایران و این که راه درازی در پیش است. 

بر اساس این گزارش، ابراز نگرانی وزیر خارجه فرانسه درباره فعالیت هسته ای ایران و ادعای مرتبط بودن آن با دست یابی به سلاح هسته ای در حالی مطرح می شود که طبق فتوای مقام معظم رهبری کشورمان، تولید، نگهداری و بکارگیری تسلیحات هسته ای حرام است و مقامات ایران نیز بر این اساس تاکید کرده اند که فعالیت هسته ای ایران اهداف نظامی ندارد و تنها اهداف صلح آمیز را دنبال می کند. 

توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ میان ایران و شش قدرت جهانی از جمله آلمان،  فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آمریکا انجام شد که به موجب آن، ایران متعهد شد در ازای بهره مندی از منافع اقتصادی با رفع تحریم های اعمال شده بر آن، فعالیت هسته ای اش را محدود کند. 

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ با ناقص تلقی کردن این توافق از آن خارج شده و تحریم های متعددی بر ایران اعمال کرد. 

ایران با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام و تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه عادی سازی روابط اقتصادی با ایران و کاهش تاثیر تحریم های آن، اعلام کرد که تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را کاهش می دهد.  البته به گفته مقامات ایران،  این اقدامات در صورت عملی شدن تعهدات تمامی اعضای برجام،  بازگشت پذیر خواهند بود. 

جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا در وعده های انتخاباتی اش گفته بود که در صورت «بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهداتش» به توافق هسته ای هسته ای باز می گردد. 

کد خبر 581795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار