عمه و شوهرعمه برای بخشش پسر جوانی که ۶ سال قبل در یک درگیری پسرعمه‌اش را به قتل رساند ۳ شرط در نظر گرفتند.

دستگیری

به ‌گزارش همشهری‌آنلاین، اول مهرماه سال ۹۳ گزارش قتل پسری ۲۳ ساله به پلیس پایتخت اعلام شد.

مقتول در یک درگیری با ضربه چاقو به قتل رسیده و عامل جنایت از محل گریخته بود. با شروع تحقیقات پلیسی معلوم شد قاتل پسردایی مقتول بوده که به‌ دلیل اختلاف با پسرعمه‌اش، وی را به قتل رسانده و متواری شده است. آنطور که شاهدان می‌گفتند آنها از مدت‌ها قبل با یکدیگر دچار اختلاف شده بودند تا اینکه روز حادثه در خیابان درگیر شدند و قاتل با چاقویی که همراهش بود ضربه‌ای به مقتول زده و فرار کرده بود.

متهم به قتل جوانی ۲۰ساله بود که تحت تعقیب پلیس پایتخت قرار گرفت. تلاش تیم جنایی برای دستگیری او خیلی زود نتیجه داد و با شناسایی مخفیگاهش، وی به دام پلیس افتاد. جوان ۲۰ساله در بازجویی‌ها به قتل پسرعمه‌اش اقرار و انگیزه‌اش را انتقام‌جویی بیان کرد. 

او گفت: من و پسرعمه‌ام مدت‌ها بود که با یکدیگر اختلاف داشتیم. درگیری مان به‌خاطر کری‌خوانی بود. برای هم پیامک می‌فرستادیم و کل‌کل می‌کردیم. همین باعث اختلاف میان ما شده بود تا جایی که روز قبل از حادثه پسرعمه‌ام با دوستانش در خیابان مرا دیدند و به باد کتک گرفتند. همین اتفاق باعث شد که از او کینه به دل بگیرم.

وی ادامه داد: روز حادثه به‌ صورت اتفاقی پسرعمه‌ام را در خیابان دیدم و با هم درگیر شدیم. با چاقویی که همراهم بود ضربه‌ای به او زدم. هدفم این بود که از او زهرچشم بگیرم اما پسرعمه‌ام جانش را از دست داد. حالا هم به‌شدت پشیمانم و از مرگ او متاثر شده‌ام.

وی پس از بازسازی صحنه قتل روانه زندان شد و مدتی بعد در دادگاه کیفری پای میزمحاکمه رفت. در جلسه دادگاه عمه و شوهرعمه‌اش خواستار قصاص او شدند و قضات دادگاه متهم را به قصاص محکوم کردند. حکم صادرشده به تأیید قضات دیوان عالی کشور رسید و پس از نهایی شدن رأی، پرونده به شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای جنایی فرستاده شد تا مقدمات اجرای حکم قاتل فراهم شود.

بخشش قبل از قصاص 

درحالی‌که پرونده پیش روی قاضی مریم خلیفه، دادیار شعبه چهارم اجرای احکام دادسرای جنایی تهران بود، تیم صلح و سازش تلاش خود را برای جلب رضایت اولیای دم آغاز کردند. رایزنی‌ها سرانجام نتیجه داد و پدر و مادر مقتول شروطی برای بخشش قاتل گذاشتند. 

اولیای دم شرط اولشان دریافت دیه بود که قاتل با کمک خیرین و خانواده‌اش توانست پول دیه را تهیه کند. شرط بعدی اولیای دم این بود که قاتل پس از آزادی از تهران خارج شود و به هیچ عنوان در جمع‌های فامیلی مانند مراسم عروسی، عزاداری و... شرکت نکند؛ حتی چنانچه آنها در شهری بودند، قاتل نباید در آنجا آفتابی شود چرا که شرطشان این بود که تا زمانی که زنده هستند چشمشان به قاتل پسرشان نیفتد.

به این ترتیب جوان محکوم به قصاص شروط عمه و شوهرعمه‌اش را پذیرفت و از مجازات مرگ رهایی یافت.

منبع: همشهری
 

کد خبر 581740

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha