آثار نخستین نمایشگاه بین‌المللی خوشنویسی «راه ابریشم رقص قلم» با حضور اهالی فرهنگ و هنر و رسانه و ویدئومپینگ روی برج آزادی به نمایش درآمد.

راه ابریشم رقص قلم

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، در این جشن نور آثاری از هنرمندان ۳۰ کشور روی برج آزادی نمایش داده شد و علاقه‌مندان هر شب از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ به مدت چهار شب می‌توانند به تماشای این آثار بنشینند. همچنین پیش از آغاز جشن نور، نمایشگاه قلم مهر افتتاح شد.

سیدعباس عظیمی، رئیس برج آزادی در مراسم افتتاحیه این مراسم گفت: مجموعه‌ای از آثار هنرمندان پیشکسوت را در ۶ روز از ۳۰ هنرمند در مجموعه آزادی با عنوان قلم مهر دایر کردیم. از استادان پیشکسوت حاضر تقدیر می‌کنم. حدود ۸۷ اثر را از اساتید جمع‌آوری کردیم و از همه هنرمندان تقدیر می‌کنم. امیدوارم برج آزادی بتواند میزبان آثار هنرمندان فاخر باشد.

حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران هم در این مراسم عنوان کرد: چه افتخاری بالاتر از خدمت به اهالی فرهنگ و هنر تا آفرینش‌های هنری این سرزمین را با افتخار سر دست بگیریم و به دنیا نشان دهیم.

وی ادامه داد: علاوه بر اینکه شما را دعوت می کنم از آثار هنرمندان کشورهای مختلف در گالری مجازی یونسکو بازدید کنید جشن نور رقص قلم را خواهیم دید. این یک آرزو برای من بود. در شهرهایی همچون لیون، چیزی بنام جشن نور وجود دارد؛ ما بناهای زیادی داریم و می توانیم از مردم دعوت کنیم آثار فرهنگی و هنری را در قالب ویدیو مپینگ به تماشا بنشینند.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه از اسفند سال گذشته برنامه های مختلفی را در دستور کار قرار دادیم تاکید کرد: مرزهای فضای مجازی و حقیقی از بین رفته و درآمیخته شده است. در اسفندماه سال گذشته فراخوان تیمارگران عشق را برای موسیقی و گرافیک به رسم احترام به کادر درمان منتشر کردیم؛ همچنین از اساتید برای حضور در برنامه های زنده اینستاگرامی دعوت کردیم و امروز بسیاری از این هنرمندان و بزرگان در فضای مجازی حضور دارند. 

ایوبی ادامه داد: نمایشگاه رقص قلم هم یکی از این اقدامات در این روزگار سخت بود تا آثار هنرمندان ایران و جهان را ببینیم. دیگران منتظر ما نمی‌شوند و می‌خواهند جای و جایگاه ما را بگیرند و گاه نوکیسه گانی تلاش می کنند گوی سبقت را از ما بربایند.

وی افزود: ۳۰۰ هنرمند آثار خود را به نخستین نمایشگاه بین المللی خوشنویسی راه ابریشم رقص قلم فرستادند و این اعتماد نشان می دهد اینجا خاستگاه هنر خوشنویسی است .همچنین کنفرانس بین المللی رقص قلم نیز با حضور ۳۰ استاد و ارائه مقالات برگزار شد که این مهم نشان می دهد هنر خوشنویسی زنده، کارآمد و محبوب در دنیاست.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو-ایران عنوان کرد: در بخش انتخاب آثار ایرانی از انجمن خوشنویسان درخواست کردیم که آثار برتر را برای نا فرستادند؛ این آثار البته که قطره ای از دریای مواج هنر این سرزمین بود و امیدواریم درموقعیتی دیگر، همه آثار هنرمندان جوان و دیگر اساتید را ببینیم.

ایوبی گفت: شب گذشته مخاطبانی از کشورهای چین و ژاپن و کره و آمریکا و استرالیا از گالری مجازی بازدید کردند. ما با زبان فرهنگ و هنر و شعر و ادب می توانیم جهان را بدون هیچ خونریزی تصاحب کنیم؛ اینجا سرزمین خورشید و نور و درخشش فلسفه و حکمت و دانایی است.

در کنار این مراسم، استاد داود لواسانی، همزمان کلامی را از سعدی شیرازی خوشنویسی کرد. طراح و کارگردان برنامه ویدئومپینگ روی برج آزادی هم امیررضا سالاری بود که مردم و حاضران بسیار از آن استقبال کردند.

کد خبر 581455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار