رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره ارتباط خاموشی معابر و بزرگراه‌های تهران با آمار جرایم گفت: خاموشی معابر و بزرگراه ها در افزایش سرقت ها به ویژه سرقت های خرد تاثیر دارد. به نحوی که در دیماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سرقت ها ۱۸ درصد افزایش داشته است.

محمد قنبری رئیس پلیس آگاهی ناجا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، سردار محمد قنبری رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به سهم ۹۲.۳ درصدی سرقت ها از کل جرایم اظهار کرد: از این سهم اشاره‌شده ۹۸ درصد سرقت عادی محسوب می شود و از این ۹۸ درصد سهم سرقت های خرد ۴۸ درصد و سهم سرقت های مهم اعم از سرقت منزل، خودرو و مغازه و ... ۴۲ درصد است.

وی ادامه داد: پیش تر اشاره کردم که ۹۲.۳ از مجموع کل جرایم، سهم سرقت هاست، در میان جرایم، جعل و کلاهبرداری سهم۷.۳ درصدی دارد ( ۵ درصد کلاهبرداری و ۲.۳ درصد جعل )، جرایم جنایی نیز شامل سرقت های مسلحانه، قتل عمد، آدم‌ربایی، تجاوز به عنف و ... در میان کل جرایم سهم ۴دهم درصدی دارند.

سردار قنبری در توضیح روند کشفیات پلیس اظهار کرد: در حوزه سرقت ها حدود ۷۱.۱ درصد کشفیات داشته ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میزان کشفیات در حوزه سرقت افزایش داشته است، سهم کشفیات سرقت خرد بیش از ۷۳.۵ درصد است، همچنین سرقت های به عنف با سهم ۷۵ درصدی و سرقت های مسلحانه با سهم ۷۶.۲ درصدی را به خود اختصاص داده اند.

این مسئول تاکید کرد: هرچند خاموشی معابر و بزرگراه‌ها در افزایش سرقت ها به ویژه سرقت های خرد تاثیر دارد، اما از زمان اعمال محدودیت های کرونایی و با دستور فرمانده نیروی انتظامی تردد اکیپ‌های گشت آگاهی و انتظامی در سطح شهرها به ویژه از ساعت ۲۱ به بعد افزایش داشته است.

افزایش کشفیات در حوزه سرقت

سردار قنبری با بیان اینکه طی ۱۰ ماهه سال جاری در مجموع کل سرقت ها ۹ درصد افزایش وقوع داشته ایم، تاکید کرد: البته باید بگویم علیرغم افزایش سرقت ها، کشفیات پلیس نیز ۱۶.۲ درصد افزایش داشته است.

این مقام ارشد انتظامی با اشاره به راه اندازی قرارگاه مبارزه با سرقت عنوان کرد: راه اندازی این قرارگاه به معنا تمرکز پلیس در پیشگیری از وقوع سرقت، افزایش کشفیات و تعیین سهم و نقش سازمان های برون سازمانی و غیرپلیسی در وقوع برخی جرایم چون سرقت است.

وی با بیان اینکه با شیوه های علمی و بهره وری از تجهیزات نوین و به روز در صددیم که جرایم را کشف کنیم، خاطر نشان کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری میزان کشفیات قتل ها ۹۷.۴ درصد  و آدم ربایی ۱۰۰ درصد بوده است و به طور کلی باید بگویم در مجموع جرایم جنایی ۹۶.۹ درصد کشف جرم داشته ایم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره روند استرداد اموال مکشوفه به مالباختگان عنوان کرد: این موضوع یکی از رویکردهای جدی پلیس آگاهی ناجاست و در اثبات این ادعا با راه‌اندازی سامانه «نما» در تلاشیم که فرآیند استرداد اموال به مال باختگان هر چه سریع تر اتفاق بیفتد ، البته با تعیین سازوکارهایی به دنبال به‌روزرسانی این سامانه هستیم.

وی تاکید کرد: مبنای عمل ما در پلیس آگاهی ناجا افزایش سرعت کشف ( کاهش زمانی فاصله وقوع جرم تا کشف ) است؛ یعنی در صددیم ضمن کاهش زمان کشف، کشفیات به صورت کامل اتفاق بیفتد؛ یعنی اموال مکشوفه به مال باختگان مسترد شود، لازم است که در همین جا بگویم که نیازمند مشارکت مردم هستیم به طوری که اموال مجهز به کد شناسایی، تصاویر و یا ... شوند.

تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها نداریم

سردار قنبری در بخش دیگری از صحبتش با رد هرگونه تبعیض در پیگیری پرونده ها تاکید کرد: همه پرونده ها از نظر پلیس مهم و حائز اهمیت هستند؛ از نظر ما هر جرمی که صورت گرفته و شهروندی مورد تعدی واقع شده باید پرونده تشکیل شود و این پرونده را با رویکرد و نگاه مهم و اولویت دار دنبال می کنیم.

رئیس پلیس آگاهی ناجا گفت: پرونده‌هایی که مربوط به افراد مشهور و سرشناس مثل هنرمندان، ورزشکاران و ... است، به دلیل نشر و پرداختی که در فضای مجازی یا رسانه‌ها صورت می گیرد، برجسته می‌شود. در حالی که وقتی حادثه ای برای یک فرد عادی اتفاق می افتد، این گونه بزرگنمایی یا برجسته نمی‌شود. در هر حال ما به همه موضوعات با رویکرد «مهم» و «اولویت‌دار» نگاه می کنیم و تبعیضی در پیگیری پرونده‌ها و تلاش برای کشفیات نداریم.

وی افزود: چندی پیش یک فرد شرور سابقه دار در اقدامی خشن و تاثیرگذار در جامعه، اعضای یک خانواده و مهمان آنها را به قتل رساند، این فرد در فضای مجازی با انتشار تصاویری کنار محافظان خود به گونه‌ای در صدد القای این مطلب بود که پلیس نمی تواند اقدامی انجام دهد. در حالی که در کمتر از ۲۰ روز در آپارتمانی با وجود دو محافظ مسلح به دام افتاد.

سردار قنبری تاکید کرد: مقصود من از طرح این موضوع این است که در پیگیری پرونده ها تبعیضی نداریم پلیس هرگز یک پرونده را به صورت سفارشی یا ویژه دنبال نمی کند بلکه نیروی انتظامی همه پرونده ها را بر مبنای وظیفه ذاتی و قانونی و با هدف کشف و ارتقای امنیت پیگیری و رسیدگی می کند.

وی با بیان اینکه اجازه نمی دهیم افرادی در جامعه به القای ناامنی یا نبود امنیت بپردازند، خاطر نشان کرد: وظیفه خود می دانیم با استفاده از شیوه های علمی، بهره گیری از به‌روزترین تجهیزات و امکانات در کنار به کارگیری نیروهای متخصص و زبده به سمتی برویم که سرعت کشفیات افزایش یابد.

رشد ۱۸ درصدی کشفیات کیف‌قاپی

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به سوالی که آیا شاهد افزایش کیف قاپی و موبایل قاپی طی بازه زمانی ۱۰ ماهه سال جاری هستیم یا خیر، عنوان کرد: در موضوع کیف قاپی و موبایل‌قاپی نیازمند این هستیم که مردم «خودکنترلی» را افزایش دهند. به هر حال در بازه زمانی اشاره شده میزان کیف قاپی رشد ۱۲ درصدی داشته است. در حالی که طی بازه زمانی اشاره‌شده میزان کشفیات کیف قاپی رشد ۱۸ درصدی داشته است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا درباره دخالت پلیس برای ارتقاء ایمنی خودروها عنوان کرد: مذاکراتمان با شرکت های خودروسازی در زمینه ارتقاء ایمنی خودروها در حال انجام است و در آیتم هایی نیز این موضوع محقق شده؛ جلسات متعددی با خودروسازان داشته ایم تا با راه اندازی سامانه هایی در رابطه با ردیابی قطعات و ... همکاری با پلیس آگاهی و سایر سازوکارها بتوانیم ایمنی خودروها را افزایش دهیم، به هر حال مذاکرات و پیگیری ها در حال انجام است.

سردار قنبری در پایان درباره چگونگی تکمیل بانک اطلاعاتی مجرمان هم عنوان کرد: ۶۷ درصد کشفیات پلیس آگاهی ناجا از طریق اشراف اطلاعاتی و بهره مندی از سامانه های این پلیس اتفاق می افتد و بانک اطلاعاتی مجرمان را نیز تکمیل کرده ایم

کد خبر 581358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار