دادگاه حکم قطعی تخلیه موزه تاریخ طبیعی اصفهان را در حالی صادر کرده که صاحب این اشیا هنوز به اجرای حکم تمکین نکرده است.

موزه تاریخ طبیعی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از مهر، ایمان حجتی، مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان گفت: شهرداری اصفهان در نخستین برنامه راهبردی پنج ساله خود موسوم به برنامه اصفهان ۲۲+ که در دهه گذشته طراحی و اجرا شده بود، ۲۲ طرح برای توسعه اصفهان تعریف کرد که یکی از این طرح‌ها، ساخت موزه تاریخ طبیعی در منطقه ناژوان و انتقال اشیا موزه تاریخ طبیعی از تالار تیموری به این مکان بود. موزه‌های تاریخ طبیعی در دنیا نیازمند به روز رسانی هستند و موزه تاریخ طبیعی اصفهان نیز از این امر مستثنی نیست. در این زمینه مرحوم دکتر جعفریان به عنوان طرف قرارداد شهرداری در دوران حیات خود اقدامات ارزنده‌ای را در این زمینه داشتند و موزه خوبی را نیز ایجاد کردند.

وی با بیان اینکه پس از فوت دکتر جعفریان خانواده اشیا این موزه را واگذار کرده‌اند، اضافه کرد: مشارکت شهرداری با مرحوم جعفریان بوده و با فوت ایشان این مشارکت پایان یافت اما با توجه به عدم همکاری خانواده وی با شهرداری مبنی بر تخلیه موزه تالار تیموری پیگیری‌های قضائی انجام و بعد از چند جلسه دادگاه ه و رأی بدوی و تجدید نظر، رأی دادگاه پایان مشارکت شهرداری و مرحوم جعفریان را اعلام کرد.

یک سال از اعلام رأی دادگاه می‌گذرد

حجتیافزود: رأی دادگاه حدود یک سال گذشته صادر شده و در این مدت بارها با دختر مرحوم جعفریان جلسات مختلفی را برای جابجایی اشیا برگزار کرده‌ایم و بارها قول‌هایی مبنی بر تخلیه داده‌اند اما هنوز به رأی دادگاه تمکین نکرده‌اند. موزه تاریخ طبیعی نیاز به فضا و ساختمان مدرن است تا از فعالیت آفات تهدید کننده این آثار جلوگیری شود واین امر در همه دنیا مورد توجه است.

محل جدید موزه تاریخ طبیعی اصفهان آماده بهره برداری است

وی با بیان اینکه در منطقه ناژوان مکان بسیاری مناسبی برای ایجاد موزه تاریخ طبیعی است و برای این امر مکانی را نزدیک باغ پرندگان در نظر گرفته‌ایم که آماده بهره برداری است و با حضور مشارکت کننده می‌توان این محل را به بهره برداری رساند، اضافه کرد: از سوی دیگر باید توجه داشت که کسانی که اشیا موزه تاریخ طبیعی به آنها واگذار شده بیش از آنکه به دنبال این اشیا باشند به دنبال محل موزه در تالار تیموری هستند چرا که این مکان در مرکز دولتخانه صفوی قرار گرفته است. موزه تالار تیموری از نظر مکانی بسیار مناسب است، باید کاربری متناسب با فضا برای آن در نظر گرفته شود. در این زمینه پیش بینی‌هایی را داشته‌ایم. البته باید توجه داشت که تالار تیموری تنها بنای بازمانده از دوارن تیموری در اصفهان است و باید قبل از هر اقدامی این بنا مرمت شود.

برای مرمت موزه نیاز به تخلیه مکان داریم

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اصفهان با بیان اینکه شهرداری در ابتدا مرمت این بنا را در دستور کار دارد، اضافه کرد: پس از آن کاربری موزه را برای این محل در نظر داریم. ما آماده مشارکت در ناژوان برای راه‌اندازی موزه تاریخ طبیعی هستیم و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی می‌توان هر چه زودتر این فضا را مورد بهره برداری قرار داد. از آنجایی که خانواده مرحوم جعفریان آثار موجود در موزه تاریخ طبیعی را به فرد سوم به فروش رسانده‌اند ما برای تخلیه مکان دچار مشکل شده‌ایم. شهرداری در بودجه ۱۴۰۰ برای مرمت موزه تالار تیموری اعتبار در نظر گرفته شده که اجرای این طرح نیازمند تخلیه مکان است.

کد خبر 581300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار