سفیر کره شمالی در کشور عربی کویت در اقدامی که از آن بوی سست شدن پایه‌های قدرت کیم جونگ-اون به مشام می‌رسد به کره جنوبی پناهنده شد.

كيم جونگ اون رهبر كره شمالي

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، ریو هیون-وو از سال ۲۰۱۷ سفیر پیونگ‌یانگ در کویت بود و گفته می‌شود سپتامبر گذشته (اواخر تابستان و اوایل پاییز) به کره جنوبی گریخته است. این خبر را تائه یونگ-هو تایید کرد که خودش سال‌ها نفر دوم سفارت کره شمالی در بریتانیا بود و سال ۲۰۱۶ به سئول پناهنده شد. این سیاستمدار شمالی سال گذشته در انتخابات کره جنوبی رای آورد و به مجلس راه یافت.

کویت در تمام سال‌های انزوا و تحریم کره شمالی از مهم‌ترین منابع تامین ارز پیونگ‌یانگ بوده و بسیاری از جوانان این کشور برای کار کردن در بخش صنعت ساختمان به این کشور حاشیه خلیج فارس رفته‌اند. ریو داماد جون ایل-چون است که زمانی ریاست بخش پولشویی رهبر کره شمالی موسوم به اتاق ۳۹ را بر عهده داشت و از چهره‌های نزدیک به رهبران ارشد حزب کارگران به شمار می‌رفت.

این دومین مقام ارشد دستگاه سیاست خارجی پیونگ‌یانگ است که در ماه‌های اخیر دور از چشم خبرچین‌ها کره شمالی می‌گریزد و سر از کره جنوبی درمی‌آورد. پیش‌تر، جو سونگ-گیل، سرپرست سفارت کره شمالی در ایتالیا و همسرش هم چند ماه پس از خروج پنهانی از سفارت پیونگ‌یانگ در رم ناگهان پیام سلامتی خود را از سئول به دنیا مخابره کردند.

تائه که حالا خودش در کره جنوبی عضو مجلس نمایندگان است، از همکاران و همتایانش خواست پس از دیدن دنیای بیرون به گزینه‌ای جز کره شمالی هم فکر کنند و به خاطر فرزندانشان هم که شده، به دیگر کشورها پناهنده شوند.

کد خبر 581191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار