مدیر کل دفتر امور امنیتی و انتظامی استانداری ایلام گفت: ۲۱ هزار و ۲۸۱ هکتار از اراضی این استان همچنان به انواع مین‌ها و گلوله‌های جنگی دوران دفاع مقدس آلوده است.

میدان مین

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، جوهر نادری اظهار کرد: یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی استان ایلام در دوران دفاع مقدس به دلیل درگیری مستقیم با دشمن بعثی به انواع مین‌ها و گلوله‌های جنگی آلوده شد که در طول سال‌های پس از جنگ بیشتر این مناطق پاکسازی شده است.

وی افزود: حدود یک میلیون و ۶۸۰ هزار هکتار از این اراضی شناسایی‌شده تاکنون از وجود این مواد پاک شده، ولی بر اساس آخرین برآوردها تا پایان سال گذشته ۲۱ هزار و ۲۸۱ هکتار آن باقی مانده است. امسال ۶۰۰ هکتار از اراضی باقی‌مانده استان در برنامه پاکسازی از وجود انواع مین‌ها و گلوله‌های جنگی قرار دارد.

مدیر کل دفتر امور امنیتی و انتظامی استانداری ایلام یادآور شد: ۲۵۰ هکتار از این مقدار برای پاکسازی میدان‌های مین به شکل مکانیزه است و ۲۵۰ هکتار نیز باید مورد بازنگری قرار گیرد و در ۱۰۰ هکتار نیز کانال‌ها و سنگرها جزو اهداف تعیین‌شده هستند. بیش از ۸۶ میلیارد ریال برای پاکسازی این محدوده ۶۰۰ هکتاری اعتبار نیاز است که با توجه به محدودیت منابع مالی مدت زمان پاکسازی به درازا می‌کشد.

۴ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی ایران در نوار وسیعی به طول ۱۴۰۰ کیلومتر طی دوران جنگ تحمیلی ۸ ساله عراق علیه کشورمان بر اساس برآوردهای سال ۱۳۶۷ به انواع مین آلوده شد که یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن در استان ایلام، یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار در خوزستان، ۷۰۰ هزار هکتار در کرمانشاه، ۱۵۰ هزار هکتار در کردستان و ۱۵۰ هزار هکتار نیز در آذربایجان غربی قرار دارند.

استان ایلام به دلیل درگیری مستقیم با دشمن متجاوز بعثی از مناطقی بود که بیشترین ضربه را از نظر وجود میدان‌های مین و گلوله‌های جنگی عمل‌نکرده داشت، به طوری که تنها از سال ۸۵ تا پایان سال گذشته در مجموع ۷۴۴ هزار انواع مین و گلوله‌های جنگی در استان کشف شد که از این تعداد ۵۱۳ هزار مین و ۲۳۱ هزار نیز انواع گلوله‌های عمل‌نکرده بود.

۳۳۴ نفر از اقشار مختلف مردم این استان پس از پایان دوران دفاع مقدس تاکنون بر اثر برخورد با انواع مین‌ها و گلوله‌های عمل‌نکرده جان خود را از دست داده‌اند.

کد خبر 580719

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار