فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران با اشاره به بستری ۲۸۴ نفر در شبانه روز گذشته در تهران نسبت به شتابزدگی در در روند لغو محدودیت‌ها در پایتخت هشدار داد.

زالی

به گزارش همشهری‌آنلاین و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ دکتر علیرضا زالی از افزایش ۱.۸  درصدی شاخص های ابتلا به کرونا نسبت به هفته گذشته خبر داد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تعداد موارد بستری مبتلایان به کرونا، با ۴.۸رشد نسبت به روز قبل، ۲۸۴ بیمار گزارش شده است که از این تعداد ۸۵ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند.

وی ادامه داد: در روز گذشته بالغ بر ۴۰۰۰ نفر به صورت سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کردند که ۱۵۰۰ نفر از این تعداد سهم بخش درمانی و مابقی سهم بخش بهداشتی استان تهران بوده است؛ همچنین ۲۵۶ بیمار نیز ترخیص شدند.

زالی تعداد کل موارد بستری در بیمارستان‌های پایتخت را ۱۸۷۷ بیمار اعلام و تصریح کرد: از این تعداد ۷۱۸ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی عنوان کرد: طی هفته گذشته، ۴۱ درصد موارد بستری و ۷۴ درصد موارد مرگ و میر در افراد بالای ۶۰ سال رخ داده است؛ همچنین میزان مرگ و میر در کودکان زیر ۱۰ سال در دی ماه، ۴.۴ درصد گزارش شده که این آمار در اسفندماه سال گذشته ۰.۵ درصد بوده است. از طرفی میزان مرگ و میر در افراد بالای ۸۰ سال در دی ماه ۲۹ درصد گزارش شده که این آمار در اسفندماه سال گذشته ۲۳ درصد بوده است. البته در هفته گذشته در رده سنی بین ۵۰ تا ۶۰ سال با کاهش آمار ابتلا روبه رو بوده‌ایم.

وی افزود: با توجه به افزایش شاخص مراجعه سرپایی، اگر این شرایط پیوستگی داشته باشد و منجر به افزایش تعداد بستری و مرگ و میر شود، در نیمه دوم بهمن ماه موج بعدی بیماری را خواهیم داشت.

زالی درباره تصمیمات اخیر مبنی بر بازگشایی‌های برخی مراکز علی‌رغم شکننده بودن وضعیت پایتخت، گفت: شتابزدگی در روند لغو محدودیت‌ها در این شرایط بی ثبات، می‌تواند بازگشت موج بیماری را به همراه داشته باشد. از طرفی روز گذشته بالغ بر ۹۸۵ هزار نفر از مترو استفاده کردند که صرفا ۲۹۰ هزار نفر در خط ۱ تردد داشتند و این آمار خطرناکی است.

وی گفت: ریتم بازگشایی‌ها باید متوازن‌تر، منطقی‌تر و با شیب ملایم‌تر صورت گیرد، به ویژه در پایتخت که شرایط ناپایدارتر و شاخص‌ها روبه افزایش هستند.

کد خبر 580454

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار